İRAN’IN 40 YIL ÖNCE GİRDİĞİ YOLA GİRMEYİN!

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini, başörtü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesi üzerine ülkenin her yerinde başlayan tepki gösterileri halen devam ediyor. Mülteci olarak Ordu’da yaşayan İranlılar ise gelişmeleri takip ettiklerini belirterek sadece örtü alanında değil hayatın her alanında yaşadıklarını ifade ediyor. Onların bir uyarısı da Türkiye’ye: İran gibi olmayın

İRAN’DA SADECE KADINLAR DEĞİL ERKEKLER DE BASKI ALTINDA!

Peri Farahani: Biz Mahsa Amini’ye çok üzüldük. Olayları elbette takip ediyoruz. Mollalar 40 sene önce insanları kandırarak geldiler. Aslında insanlar onları istemiyordu. Biz eski rejimden daha iyi olacağız diye geldiler ama halkı kandırdılar. Mahsa Amini olayı tek bir olay değil. Birçok olaydan sadece bir tanesi. İran’da devlet sistematik bir şekilde insan onuruna yakışmayan davranışları insanları maruz bırakıyor. Sadece kadınlar da değil erkekler da baskı altında.

SADECE ELBİSE SEÇİMİ DEĞİL ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ

Türkiye’de kadınlar özgür yaşıyorlar. Kapalı ya da açık giyimden birini seçebilirsin. Ama İran’da böyle bir seçme hakkı yok. Bütün bunlar rejimden kaynaklanıyor. Aslında biz bu rejimi istemiyoruz. Ben kendim de İran’da yaşadığım dönemde elbisem yüzünden ahlak polisi tarafından karakola götürüldüm. Uzun bir elbisem vardı Türkiye’de mont diyorlar ama dar diye aldılar. Bir sürü hakaret ettiler. Biz sadece elbise seçimi değil özgürlük istiyoruz.

İRAN’DA YAŞANANLARI ANLATMAKTAN UTANIYORUZ!

Firuze Khaefi: Mahsa Amini’nin olayı İran’da ilk olay değil. Bu tür olayları küçüklükten beri görüyoruz, yaşıyoruz. Biz yaşıyoruz, çevremiz yaşıyor. İran’da kadınlar çok sıkıntı yaşıyorlar. İran’da kadınlar sadece belli saatler içinde dışarı çıkabilir. Bu saatlerin dışında yanında bir erkek olması gerekiyor. İran’da çok kanunlar var ki hep kadına karşı. Erkeklere 4 kadınla evlenme hakkı veriyorlar. Boşanma durumunda çocuk kadına değil erkeğe veriliyor. Bu şekilde kadını ezen çok kanun var.

TÜRKİYE İRAN GİBİ OLMASIN

Biz bunları anlatmaktan utanıyoruz. Ben Türkiye’ye bakıyorum kadınlar istedikleri yerde istedikleri şekilde çalışıyorlar. İran’da bu neden yok? İran’da kadınlarla erkeklerin aynı iş yerinde çalışması yasak. Kadınların bisiklete binmesi yasak. Mesela sokakta çarşafın açıldı, her yerde kamera var bunun fotoğrafını çekip sana para cezası gönderiyor. Biz bunları istemiyoruz. Türkiye’deki gibi seçme hakkı istiyoruz. Türkiye, İran gibi olmasın. Bizi görsün anlarlar zaten. Daha başka ne diyelim ki…

İRAN’DA İNSAN GİBİ YAŞAMIYORUZ

Fateme Vafayeı: Türkiye’de de kadınların bazı sıkıntılar var ama Türkiye’ye şunu diyoruz. Kadınlar haklarının kıymetini bilsinler. Biz İran’da insan gibi yaşamıyoruz, bir bakıma köpek gibi yaşıyoruz. İran’da kadınlar hakların da bilmiyor çünkü bilgi de vermiyorlar. Kadınları bilerek isteyerek cahil bırakıyorlar. İran’da mollalar çocuk yapın diyor. Tamam, ama bu çocuğun özgürlüğü alacak mı? Biz onu hangi dünyaya getirelim? Bu onursuz hayata mı?

BASKI SADECE KADINLARA YAPILMIYOR

Bütün bu baskıları yapıyorlar iki insanlar İran’daki sistemi, paranın nereye gittiğini sorgulamasın. Çünkü İran zengin bir ülke ama bu para halka gitmiyor ya da halkın hizmetine gitmiyor. İran’da sadece kadınlar değil erkeler de baskı altında. İran’da erkekler belli bir yaşa kadar saçını uzatamaz ya da saçına jöle süremez. Sürerse polis geliyor su ile yıkatıyor. Buna benzer çok uygulama var. İran’da halk Atatürk’ü biliyor, tanıyor ve seviyor.

BİZ HAYATIN HER ALANINDA ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ!

Negar Tarakemehpour: Bizim tek derdimiz kılık kıyafet değil. O derdimizin bir parçası. İran’da düzenli olarak hem kadınlar hem erkeler sistematik bir şekilde insan onuruna yakışmayan davranışlara, baskılara maruz kalıyor. İran’da öyle uygulamalar var ki dünyanın hiç bir yerinde yok. Elbette kadınlar bu durumdan daha çok mağdur oluyor. Biz bunu istemiyoruz. Biz hayatın her alanında her zaman özgürlük istiyoruz. Bizim derdimiz bu. Bizim derdimiz sadece elbise değil.

40 YIL ÖNCE BİZİM GİRDİĞİMİZ YOLA GİRMEYİN

Türk kadınları, sizler Atatürk gibi bir lideriniz olduğu için onur duymalısınız. Çünkü o sizi özgür yaptı, hakları olan eşit yurttaşlar yaptı. Atatürk sizlere, demokratik ve laik bir ülkeyi miras bıraktı. Şah Rıza Pehlevi Atatürk'ün arkadaşıydı. İran'da da Türkiye'deki yenilikleri yapmak istedi. Ama o başaramadı. Çünkü İran'ı geri götürmek isteyen Şii Ahundlarla mücadele etmedi, Onlarla işbirliği yaptı. İşbirliği yaptıkları bu kişiler 1979’da İran'da şeriat devleti kurdular. Sizler özgür bir ülkede yaşıyorsunuz. Atatürk'ün, özgürlüğün, laik cumhuriyetin kıymetini bilin. Bugün İran halkı Türkiye gibi özgür bir ülke olmak için mücadele ediyor.

İRAN REJİMİ DEĞİŞECEK ÇÜNKÜ MİLLET DE İSTEMİYOR!

Omid Gholinejad: Bu rejimi 40 sene önce İran’a getirdiler. Çünkü İran Şahı güçlü oldu Amerika bunu kabul etmedi, İngiliz bunu kabul etmedi. Amerika, İngiliz, başka devletler geldiler bu rejimi getirdiler. Bunlar da biz adil oluruz, su parası almayız, petrol parasını evinize getirir teslim ederiz dediler. Millet de biç çalışmayız devlet çalışır biz gezer öyle yaşarız diyerek bu işe sıcak baktılar. Aldandılar. İran’da şeriat siyaset birbirine karıştı sorun oradan başladı. İran rejimi değişecek çünkü millet de istemiyor. Şu an polisler bile istifa ediyor.

İRAN GİBİ OLMAYIN!

Burada konuşan kadınlar tam dertlerini anlatmadılar çünkü Türkçeyi benim gibi çok fazla bilmiyorlar. Dertleri daha fazla. İran zengindir ama halkı fakir. Çünkü rejim halkın başını kaldırıp geçim derdinden başka bir şeyi sorgulamasını istemiyor. Amerika da İran’da bu rejimin yaşamasını istiyor çünkü İran korkusuyla Ortadoğu’daki ülkelere silah satıyor. Biz İran olarak 43 sene önce bu yolu tecrübe ettik. Boyu yolun sonu belli. Siz Türkiye olarak bunu yapmayın. İran gibi olmayın.

Haber: Kaan Özel

01 Eki 2022 - 18:16 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.