1967’de Kurulan Orduspor’un İlk Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özel’den Anılar…

1963 yılı öncesinde İstanbul’daki futbol kulüpleri arasında profesyonel  maçların oynandığı bir lig oluşumu vardı. 1963 yılında 2. Türkiye Liginin oluşturulmasıyla birlikte  Anadolu topraklarında “Kent Kulüpçülüğü” kavramı da ortaya çıkmıştı. Her vilayet kendi içinde futbol oynayan amatör takımların desteğiyle kurdukları  yeni il kulüpleriyle 2.lige girmek için mücadeleye başlamışlardı.

Merve Saraç
Merve Saraç Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

1967 SENESİNDE ORDUSPOR FUTBOL KULÜBÜ NASIL VE NE ZOR ŞARTLARLA KURULMUŞTU?

Trabzon, Samsun, Giresun gibi Ordu ili de Türkiye 2. Liginde yer almak için çeşitli girişimlere başlamışlardı.

Orduspor’un 1967’deki kuruluş aşamasından 1974 yılına kadar aralıksız 7 sene kulübün genel sekreterliğini üstlenen  Nihat Özel,  işte o heyecanlı günlerin günümüzdeki tek canlı şahidiydi. Bu gelişmeleri  tekrar  teyit etmek için bugün 87 yaşında olan  Nihat Özel’in  Efirli’deki konutunda onunla verimli bir sohbet yapma imkanı bulduk.  Orduspor’un 1967 yılında nasıl ve ne zor şartlarla kurulduğunu anlatan  Nihat Özel’e  en sonunda bugünkü Orduspor hakkında ne düşündüğünü de sorduk.  Orduspor’un 1967’de ki kuruluş yıllarına doğru geri giden Nihat Özel o yıllardan kalan anılarını şöyle anlattı:

“…Öncelikle şunu söylemeliyim… Bizim nesildeki herkes bilir; Orduspor'un kurulma fikrini ilk ortaya atan, rahmetli Kara Ali (Ali Ataoğlu) olmuştur. O'nun bu fikri benimsendi ve bunun üzerine ben, Faik İbrişim, Nedim Aktürk ve diğer futbol hastası kişiler bir araya geldik. Kendi aramızda çeşitli toplantılar yaptık, kentin ileri gelenleri ile görüşmelerde bulunduk, resmi makamlardan destek istedik. O zamanlar toprak sahalarda amatörce müsabaka yapan Ordu'nun futbol takımlarından Karadeniz İdman Yurdu, Ordu Gücü, Ocak, 19 Eylül ve Yolaç kulüplerini bu süreçte hep birlikte birleştirerek Orduspor kulübünün ilk temellerini attık.  

1967’de Kurulan Orduspor’un İlk Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özel’den Anılar…

(1960'larda Ordu'da Çamurlu Sahada Oynanan Amatör Bir Maç)

8 Mart 1967 Çarşamba günü olmuştu. Karlıbel İşhanı'nda Orduspor’u kurmak için toplanmıştık. Orduspor Geçici Yönetim Kurulu, Sicil ve Murakıplar olarak kendi aramızda görev dağılımı yaptık. Devlet memuru olduğu için kulüp başkanlığı yapamayan Ali Ataoğlu yerine Orduspor Kulübü'nün ilk başkanı, İbrahim Köksal olmuştu. İdare heyeti ise; Nedim Aktürk (ikinci başkan), Kemal Ergöknil (umumi kaptan), Nihat Özel (sekreter), Faik İbrişim (muhasip), Hasan Akınoğlu (veznedar), Rıza Şimşek, Halit Gürsoy, Muzaffer Altınel, Abbas Furtun ve Hamdi Özel (üye) olarak teşekkül etmişti. Akabinde kulüp kuruluşuna ilişkin resmi formaliteler yerine getiriliyordu.

Beden Terbiyesi Bölge Müdürü (şimdiki adı Gençlik ve Spor İl Müdürü) olan Ali Ataoğlu, Ankara ile hemen temasa geçmişti. Amacımız 2. lige alınmaktı. Sonuç önce olumlu idi, Orduspor'un lige alınacağına dair söz verildi. Fakat aradan bir hafta kadar sonra, bize resmi bir yazı geldi. Kontenjan dolduğu için Orduspor alınamıyor diye. Bu haber bizim moralimizi bozdu. Havaya girmiştik, sükütu hayale uğradık.

Orduspor yönetim kurulu olarak tekrar bir araya geldik, işin peşini bırakmamaya karar verdik. Hiç değilse uğraşalım da, uğraştık da yapamadık deriz, diye kendi kendimizi teselli etmeye başladık. Büyüklerimizi de öyle ikna ettik. Sonunda kalabalık bir heyetle Ankara'ya gitmeye karar verdik. Yola çıkmadan önce Halk Eğitim Merkezi (şimdiki AKM binası) Salonunun önünde milletvekili Hamdi Mağden’e rastladık. Kendisine durumu anlattık.. Hamdi Mağden Bey, başka bir politikacıyı devreye soktuğumuz taktirde kendisinin bu işin içinde olmayacağını söyledi. Kabul ettik…Artık tek gayemiz vardı. Orduspor kulübünü Ankara’da tescilini yaptırmak ve Türkiye ikinci ligine aldırtmaktı..

26 Mart 1967 Pazar günü  Ankara'ya gittik ve Hamdi Mağden'in yanında toplandık. O sırasa Ordu’lular da tatlı bir heyecan içinde Ankara’dan gelecek haberi beklemeye başlamıştı. Hamdi Mağden, yakın dostu Enerji Bakanı Refet Sezgin'den randevu aldı. Adalet Partisi(AP) yeni hükümet kurmuştu. Başbakan Süleyman Demirel'di. Ancak o dönemde partide gruplar arasında bölünmeler vardı. Her iki tarafın ortak adamı Hamdi Mağden'di. Hamdi Bey, Demirel'e yakınlığı nedeniyle Ankara’da sözü de geçen bir politikacıydı. Öyle ki, Demirel helikopterle bir yerden bir başka yer gitse, helikopterdeki 5 kişiden biri mutlaka Hamdi Mağden olurdu.

1967’de Kurulan Orduspor’un İlk Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özel’den Anılar…

(1967 Yılında Ordusporun 2. Lige Alınmasında Emeği Geçenler)

Orduspor Heyeti ve Hamdi Mağden ile birlikte topluca Bakan Refet Sezgin'in makamına gittik. Refet Bey toplantıda idi, toplantı bitince bizi içeri aldılar. Karşılıklı hal-hatır soruldu, ikramda bulunuldu. Refet Bey de bize katıldı hep beraber Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak'ın yanına gittik. Durumu anlattık, ancak Orhan Şeref Apak kontenjanın dolduğunu, Orduspor'un lige alınamayacağını, bu hususta Ordu'ya da resmi yazı gönderildiğini söyledi. Buna rağmen Refet Bey ısrar etti. Hatta Refet Bey Orhan Şeref Apak'a dönerek “Sen Hamdi Beyle sakın ters düşme, O'nu tanımazsın, Hamdi'ye ters düşenler bu makamlarda oturamazlar” diye tehditkâr bir ifade kullandı..

Buna rağmen Orhan Şeref Apak, mümkün olmadığındaki ısrarcı tavrını sürdürdü. Bu defa Refet Bey, Orhan Beye çıkışarak “Sen bana Çanakkale'yi söz vermedin mi kardeşim?”  dedi. Orhan Bey “verdim” dedi.. Refet Bey bu cevap üzerine “O zaman kimse duymasın, Çanakkale’den vazgeçiyorsun, onun yerine Orduspor'u alıyorsun” dedi. Ve bu teklif kabul gördü ve biz işte böyle lige alındık... Refet Sezgin Bey bize “Kimseye söylemeyin, Hamdi Mağden'in bu başarısını  bizzat ben Ordu'ya gelip halka açıklayacağım” dedi.

27 Mart 1967 Pazartesi olmuştu. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Kamil Ocak da yaptığı bir açıklamada Orduspor Futbol Kulübünün Türkiye 2. Ligin alındığını duyurmuştu. Bu haberi dönemin Ordu Valisi Mustafa Karaer de Ankara ile görüşerek tescil ettirmiş ve yerel basına da açıklamada bulunmuştu.

Devam edecek...

28 Eyl 2023 - 20:00 - Tarih & Araştırma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.