İHLAS SURESİ OKUNUŞU - {Kul hüvellâhü} Türkçe Diyanet Meali ile Anlamı, Arapça Yazılışı ve Faziletleri (Dinle)

Kuran-ı Kerim'in kısa ve ezberlenmesi kolay olan ihlas suresi halk arasında Kul hüvellahu ismiyle de bilinir. İhlas suresi'ni yeni öğrenen ve ezberlemek isteyen birçok kişi ihlas suresi'nin okunuşunu, ihlas suresi anlamı, ve ihlas surtesi'nin faziletlerini araştırıyor. Bizde içeriğimizde bu başlıklara yer verdik.

Hakan Seylan
Hakan Seylan Tüm Haberleri

Kuran-ı Kerim'in 112. suresi olan ihlas suresi toplam 4 ayetten oluşan bir suredir.İhlas suresi Tevhit (Allah'ın birliği) konusunu vurgular. Surenin adı, Arapça'da "samimiyet" veya "temizlik" anlamına gelen "ihlas" kelimesinden gelir.

İhlas Suresi, Allah'ın birliğini, eşi ve benzeri olmadığını vurgular ve bu özellikleriyle öne çıkan kısa bir suredir. Müslümanlar tarafından bu sure namazlarda ve çeşitli ibadetlerde sıkça okunur.

İHLAS SURESİ OKUNUŞU

Kul hüvellâhü ehad, Allâhüssamed, Lem yelid ve lem yûled, Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

İHLAS SURESİ TÜRKÇE DİYANET MEALİ İLE ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla. De ki: O, Allah'tır, bir tektir. Allah Samed'dir. (Her şey O'na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.) Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). 

İHLAS SURESİ KONUSU

İhlas Suresi, Kur'an-ı Kerim'de yer alan 112. suredir ve toplamda dört ayetten oluşur. Surenin ana konusu, Allah'ın birliğini vurgulamak ve O'nun eşi, benzeri veya ortağı olmadığını ifade etmektir. İhlas Suresi, tevhid inancını, yani Allah'ın bir olduğu, O'nun sınırsız güç ve kudret sahibi olduğu, yaratıkların O'na benzerliği olmadığı gibi temel inançları özetleyen önemli bir suredir.

Surenin başında geçen "De ki: O Allah bir; Allah samed (her şey O'na muhtaç, O ise her şeye muhtaç değildir)" ifadeleri, Allah'ın birliğini ve O'nun yaratıklara olan üstünlüğünü vurgular. İhlas Suresi, bu temel tevhid prensiplerini anlamak ve yaşamak için bir rehber olarak kabul edilir. Müslümanlar, bu sureyi ibadetlerinde, özellikle namazlarda sıkça okurlar. İhlas Suresi'nin kısa olması, kolayca ezberlenip sıkça tekrarlanabilmesine olanak tanır, bu da onu günlük ibadetlerde sıkça kullanılabilir kılar.

İHLAS SURESİ KAÇINCI SAYFADA VE CÜZDE

Kur'an-ı Kerim içerisinde 604. sayfa ve 30. cüz içerisinde yer almaktadır. Tebbet suresinden sonra ve Felak Suresinden önce gelmektedir.

İHLAS SURESİ FAZİLETLERİ

İhlas Suresi beş vakit namazlarda ve günlük dualarda sıklıkla okunan sureler arasında yer alır. Hz. Allah'ın hiçbir şeye muhtaç olmadığı ve şükrün tek sahibi olduğunu müminlere hatırlatan bu sureyi okumak oldukça faziletlidir. Müminlerin imanını kuvvetlendirir. Hz. Allah'ı kendine yegane sahip kabul eden bir mümin için onun yegane koruyucusu yine Hz. Allah olacaktır. Onun emirlerine riayet edip emir buyurduğu yol üzere ilerleyen müminlerin koruyucusu yine Allah'ın kendisi olmaktadır.

Haber Merkezi

04 Oca 2024 - 14:15 - Sureler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.