Ordulu Hemşerilerimize Çok Güveniyorum!

CHP Zeytinburnu Belediye Başkan Adayı Onur Soytürk, “İstanbul'da en kalabalık dördüncü nüfus Ordu. Yani Ordu'daki kadar Ordulu bir İstanbul'da yaşıyor. Ben Ordulu hemşerilerimize çok güveniyorum." dedi.

Mertcan Deniz
Mertcan Deniz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Soru: Şimdi Zeytinburnu'nda neler olacak? Onur Soytürk kimdir, neler yapacak, farkını nasıl ortaya koyacak bu konulara değinelim istiyoruz. Ama önce nasılsınız diye sormak istiyorum?

İyiyiz, çok teşekkür ederim. Aslında bir heyecanla birlikte 32 gün kaldı. Çünkü seçime son düzlükteyiz. Bir heyecanla birlikte çok büyük bir mutluluk var. Ordulu hemşehrilerimin bana karşı olan teveccühleri, bana karşı olan mutluluk ifadeleri hem sosyal medyada hem de sokaklarda Zeytinburnu'nda, pazarda ve esnaf ziyaretlerinde karşılaştığımızdaki o heyecanlı ifadeleri beni ziyadesiyle mutlu ediyor. Aslında bu süreç biraz son dakikaya kalması nedeniyle telaşa da sebebiyet veriyor. Onun dışında seçim kampanyamız çok yoğun. Sahada tüm gün hemşehrilerimizle kucaklaşıyoruz. Hem şehir derneklerimizi ziyaret ediyoruz. Genel anlamıyla olumlu bir gidişat var.

Soru: Şimdi, bu yolculuk ve o ilişkiyi biraz konuşalım…

Vonalıyım. Babamın memuriyeti görevi nedeniyle Samsun'un Kavak ilçesinde dünyaya geldim. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Samsun'da aldım. Perşembe ilçesindeyiz, Kertil diye geçer, tam Fatsa sınırında bulunan. İsa abiyle de uzaktan akraba, yönetim kurulu başkanımızla evet, evet, bütün Perşembeler birbiriyle bir şekilde akraba. 2 ay gerisine döndüğümüzde, 1 Aralık 2023 tarihi itibariyle Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı nedeniyle belediye memuru olanlar ya da belediye iştirak şirketindeki yöneticilerin istifa etmesi zorunluluğu vardı. 1 Aralık 2023 itibariyle İstanbul'un İmamoğlu İnşaat AŞ'deki genel müdürlük görevimden ayrıldım. Ayrılırken de herhangi bir garanti ya da herhangi bir ilçeden adaylık başvurusu düşünmeden huzura istifa ettim. Çünkü daha önce Gaziosmanpaşa Belediyesi'nde 5 buçuk yıl çalıştım, şeflik yaptım. Daha sonra özel sektörde 9-10 yıl kadar çalışıp genel müdürlük ve yönetim kurulu üyeliği yaptım. 2 farklı şirkette çalıştım.

Ardından Ekrem Bey'le birlikte daha siyasi bir makam, daha genel müdürlük pozisyonu, daha siyasilerle yakın ilişkiler kurduğum bir dönemin sonrasında aslında hiç alışık olmadığım siyaset arenasında daha fazla rol almam gerektiğini düşündüm çünkü. Ülkemiz çok fazla seçim görüyor ve her seçim süreci geçtikten sonra neden biz burada taşın altına elimizi koymadık, neden bizim gibi çevremizdekilerin takdirleriyle genç ve başarılı iş insanları, kamu bürokratları siyasette daha aktif değiller diye dertleniyoruz. Biraz taşın altına elimizi sokmak istedik. Biraz hem şeylerimizin, bizimle ilgili takdirlerinin karşılığını verelim istediğimiz için. İstifamızı vererek adaylıkla ilgili kendimizi hazırlamış olduk. Zeytinburnu yaklaşık 11.000.000 metrekarelik bir ölçümüne sahip bu ölçümünün kuzeyinde özellikle E-5 kuzeyinde Topkapı Maltepe bölgesinde sanayi yapıları var ve sanayi yapılarının dönüşmesi gerekiyor.

Kentin içinde kaldığı için merkezi iş alanı olarak adlandırılıyor ve dönüşüm projeleri revaçta. E-5 güneyinde kalan kısımdaysa kentin çekirdeğini oluşturan yaklaşık 5 buçuk milyon metrekarelik alanda çok yoğun bir konut stoğu var. Zemin katların pek çoğu ticaret. Bodrum katlarda genellikle atölyeler, tekstil atölyeleri var. Yapı stoğu çok riskli, kentin merkezi sıkışmış dar sokaklar, yüksek katlı konutlar var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki görev yaptığımız süreçten bir istatistik vereyim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak binaların risk durumunu değerlendirdiğimiz ikinci kademe tespit dediğimiz bir çalışmamız var. Bu çalışma Zeytinburnu'nda 2.500 binayı kapsıyor. Yaklaşık bu 2.500 tane binada ekiplerimiz gidip bir test yapıp o test sonuçlarını bilgisayar ortamında değerlendirdiğinde binanın deprem karşısındaki performansını öğreniyoruz. 2.500 binanın 2.100 tanesi depremde ağır hasar alacak ya da yıkılacak çıktı. Yani %80'lik bir oran var.

Dolayısıyla Zeytinburnu'nun en önemli sorunu riskli yapı stoğu, yenilenmeyen yapı stoğu. Ben sanırım dün akşam yine bahsettim. Büyükçekmece Belediyesi de CHP Belediyesi galiba. Ben bilmiyordum ilk orada dolaşırken yine bir arkadaşla orada ticaretle ilgilenen bir arkadaştı. O da inşaat işiyle uğraşıyor orada. Birçok yerde kentsel dönüşüm yapılıyor ve dedim ki burada Belediye Başkanı kazanabilir mi? Aslında CHP'li olmayan arkadaşım dedi ki kazanır, kesin bilir kadı, ben de hatta 10'a çıkartır veririm. Niye dedim çünkü dedi. Adam, adam doğru işler yapıyor orada kentsel dönüşümü önce müteahhit de. Oradaki bina sahiplerini bir araya getirip uzlaştırıp bir sorun varsa o sorunu kendisi çözmeye çalışıyormuş. Evet, birebir görüşerek orayı çözüyormuş ve bundan da bayağı ciddi başarılı hale gelmiş.

Ben de o Büyükçekmece'nin içinde mahallelerde gezerken bunun örneklerini gördüm. Bir şehrin nasıl yenilendiğini orada da gördüm. Kendi gözlerimle ve dedim ki ya bu kadar kolay madem neden biz hala gecikiyoruz? Evet, yani onun için çok önemli bir konu. Bunu burada aktarma gereği duydum. Umarım sadece orası için değil, Zeytinburnu için değil, tüm İstanbul için hatta tüm Türkiye için çok gerekli olduğunu gördüm. Herhalde siz de o orada ne kadar hassas olduğunu biliyorsunuz. Eğitiminiz benim projelerimden biri dediniz. Evet, bunu da konuşalım.

Soru: Orduspor’umuz fedakarlık yaptı...

 

Evet. Yine maalesef ki Zeytinburnu'nun spor sorunu tüm adayların ortak söylemi: Zeytinburnu Spor'un saha/stadyumu. Harabeye dönüşmüş durumda. Zeytinburnu'nun sporunun stadyumunun yenilenmesi yıllardır her seçim döneminde her Belediye Başkanı adayının vaatler listesinin başında. Çünkü Zeytinburnu Spor'un stadyumu, Zeytinburnu'nun en büyük marka değerlerinden birisi. Özellikle o seksenli yılların sonundaki çok fırtına gibi SD dönemleri Zeytinburnu'nunun çocukları olarak yaşayanlar. Bu anlamda çok ciddi bir hasretleri var.

Zeytinburnu Spor'a tekrar kavuşmak için biz Zeytinburnu Spor'un stadyumunu yenileyeceğiz. Zeytinburnu Spor'un stadyumunu Zeytinburnu'na ek gelir getirebilecek şekilde yenileyeceğiz. İşte İsa bir Orduspor'umuzla ilgili televizyonda nasıl kendini paraladığını, kalıcı olmak, lige tutunmak, üst üste çıkmak için maddi olarak çok büyük fedakârlık yaptığını biliyoruz. Bu maddi fedakârlık sürekli olarak devingen bir yapıya ihtiyaç duyuyor. Düzenli ve sabit bir akara ihtiyaç oluyor ki lig yükseldikçe bu gelirin de artması gerekiyor. Çok büyük hayaller kurmak için erken. Süper Lig gibi bir şey için erken, ama yarışmacı olduğu ligde kafaya oynayan şampiyon olsun olmasın Zeytinburnu Spor'un başarısıyla duygulanıp coşan hemşehrilerimizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

O yüzden stadyumuzu yenilemekle ilgili projelerimizi stadyumun içerisinde üreteceğimiz ticari alanlardan elde edeceğimiz gelirle Zeytinburnu Spor'a düzenli gelir elde edeceğimiz projelerimizi, amatör sporlarımız da Zeytinburnu Spor'un tesislerini bir arada kullanacağımız altyapıya alan ayırabileceğimiz alanlarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Göreve gelir gelmez en büyük projelerimizden birisi ki üçüncüsü aslında. Kentsel dönüşüm birincisi daha bahsetmedik, ama birazdan bahsedeceğiz diye umuyorum. Sosyal demokrat ve halkçı belediyecilik, ikincisi onu.

Soru: Üçüncüsü de Zeytinburnu Sporumuz. Şimdi Zeytinburnu Spor'un şu an mevcut stadyumun olduğu yere mi yapılacaktır?

Evet, aynı yerde çok da güzel bir yer aslında ve şöyle hafta sonları maçların olduğu zamanlar halkın bir panayır havasında maça gelebilmesi için de çok mantıklı, ticari anlamda da çokça kullanılabilecek yerleri var. Aslında orası büyük artı.

Soru: Evet, evet, tam o bir şehrin içinde. Çok merak ediyorum şimdi. Belediyecilik formatını söylediniz, siz evet, yani onu da açalım.

Şimdi. Belediyecilik hizmetlerinin dışında ülkemizdeki vatandaşların bugünkü birinci sorunu ekonomik kriz. Evet, bu ekonomik kriz öyle bir hal aldı ki 3 çocuklu bir aile simit çayla karnını doyursa asgari ücret kafa kafaya geliyor. Yani kirasını, faturasını dahil etmeden. Pazarda geziyoruz pazar cıvıl cıvıl tezgahlar. Esnafımız güler yüzlü insanlarla satış yapmak için hazır ama pazarda insan yok, insanların pazara çıkmak için bir motivasyonu dahi kalmamış. Çünkü fiyat uygun da olsa gıdaya erişim zor hale gelmiş. Çünkü aile bütçesinde özellikle İstanbul'da ulaşımdı, okuldu, servisti, kira, elektrik, su, doğalgazdı. Genel giderlerimiz gıdayı bile lüks hale getirdi maalesef diyeyim.

Evet, dolayısıyla bizim belediyeler olarak. Hem geride bıraktığımız 5 yıl boyunca Ekrem başkanla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yaptığımız projeler. Hem de ilçe belediyelerinin örnekleri bize aslında hep şuraya getiriyor. Belediyecilik hizmetleri artık sosyal demokrat ve halkçı belediyeciliğe dönüşmeli. Belediyecilik hizmetleri vatandaşların dışarıdan yüksek ücretlerle almak zorunda kaldığı bazı hizmetleri ücretsiz ya da sembolik ücretlerle vatandaşlara vermeli. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminde bunun çokça örneğini yaptık. Çok ucuz fiyatlara, öğrencilere bilet ulaşım akbil desteği vermekten başlıyor. Çocuklara anne sütü desteği, halk sütü desteğiyle devam ediyor. Annelerin ulaşımla ilgili destekleri var. 100 adet kreş açtık. 5 yılda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir tane bile kreşi yoktu. 5 yılda 100 tane açtık. Biz göreve geldiğimizde sözümüz ilk 5 yıl içerisinde 10 tane kreş açmaktı. Kırar etsek arayacaklardır diye düşünüyoruz. İnşallah şimdi.

Soru: İstanbul’da en kalabalık dördüncü nüfus Ordu…

İstanbul'da en kalabalık dördüncü nüfus Ordular olarak biz deriz. 520.000 civarında Ordulu. Var üçüncü. Sürekli 34 karışıyoruz. Evet, değişiyoruz. Nüfusu Ordu'da olan 520.000. Bunun minimum bir buçuk katını. Evet, İstanbul ikameti evet nedeniyle de sayarsak 800.000 Ordumuz var diyebiliriz. Yani Ordu'daki kadar Ordulu bir İstanbul'da yaşıyor.

Ben Ordulu hemşerilerimize çok güveniyorum. Benim destekleme noktasında şanssızlığımız oran olarak belki en düşük olduğumuz ilçe Zeytinburnu. Çok gerilerdeyiz. Nüfus yoğunluğu olarak. Ama ben hemşehrilerimin kendisinden kişisel olarak destek istemek dışında yıllardır kapı komşulukları yaptıkları diğer komşularından ve arkadaşlarından, eş dostlarından benim adıma destek istemelerini rica ediyorum. Ordulu olarak arkamda bir Ordu olarak var.

Haber Merkezi

 

02 Mar 2024 - 14:50 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Mustafa - Yani imamoğlunun 5 yıldır hiçbirşey yapmadığı şehirde hiçbirşeyden sorumlu olmayan bir müdürdün. Şimdide zeytinburnuna hiçbirşey yapmamak için aday oldun vallahi şaka gibisiniz..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Mart 21:57