ODA TV: Ferrero Saklı Seçilmişlerden Ceza Yazıl(a)maz

Oda Tv Haber Sitesi Rekabet Kurumu’nun Ferrero kararı ile ilgili ilginç bir haber yayınladı. ‘Konu: Ferrero... Bu bir 'kapitülasyonlar döndü' haberidir... Sessiz sedasız kapatıldı Biz ikna olmadık şerh düşelim’ başlığı ili verilen haberde yazar Soner Yalçın’ın “Saklı Seçilmişler” isimli kitabından alıntılar yapıldı.

Hakan Seylan
Hakan Seylan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Oda Tv haberinde şu ifadeleri kullandı:  Rekabet Kurulu, Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ hakkında yürüttüğü soruşturmayı, alınan taahhüt üzerine sonlandırma kararı aldı. Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde Ferrero'ya yönelik devam eden soruşturmaya dair bir duyuru yayımlandı. Buna göre, Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ hakkında yürütülen soruşturma, teşebbüs tarafından getirilen ve Kurul tarafından kabul edilen 'rekabetçi endişeleri gideren taahhütler' üzerine sona erdirildi.

SORUŞTURMANIN BAŞLANGICI

Rekabet Kurulunca; Ferrero International S.A. ve iştiraklerinin fındık pazarında, üretimden itibaren, alım, kırım ve ihracat aşamasına kadar tüm seviyelerdeki eylemleriyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'u ihlal ettikleri iddiasına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlanmış ve ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar vermişti.

Öte yandan soruşturma sürecinde Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ'nin, fındık alım pazarında hakim durumda olup olmadığı, fındık alım pazarındaki fiyatlama davranışlarının sömürücü/haksız nitelikte bulunup bulunmadığı, fındık alım pazarında fiili münhasırlık uygulayıp uygulamadığı, sözleşme yapmanın reddi niteliğinde uygulamaları olup olmadığı inceleneceği kaydedilmişti. İncelemenin, büyük ölçüde pazar verilerine dayalı olarak ve fındık tedarik sürecinin her aşamasını kapsayacak şekilde yürütüleceği belirtilmişti.

'SAKLI SEÇİLMİŞLER' FERRERO İÇİN UYARMIŞTI

Gazeteci yazar Soner Yalçın’ın kaleme aldığı Kırmızı Kedi Yayınevinden çıkan “Saklı Seçilmişler” isimli kitabında küresel gıda tekellerini ve insan sağlığı üzerindeki tehlikelere karşı uyarmıştı.

Kitapta uyarıda bulunan şirketler arasında Ferrero’nun da adı geçiyordu. Türkiye’de fındık üretimi ve fiyat belirlemesi üzerinde büyük bir etkisi olan İtalyan firmasıyla ilgili Soner Yalçın şu ifadeleri kaleme almıştı:

“Dünyada fındığın yüzde 85'ini Türkiye üretiyor.

Dünya çikolata devleri fındığı bizden alıyor.

Bu sebeple 2015 yılında fındıkta ihracat rekoru kırdık:

2 milyar 827 milyon dolarlık satışla fındıkta bugüne kadar en büyük döviz geliri yaptık.

İyi de…

Bizden fındığı alıp markalaştıran Michele Ferrero'nun yıllık cirosu, 11 milyar dolar!

Parayı karşılaştırdığınızda ihracat rekoru kırdığımız rakam komik duruyor.

İtalya ile hemen hemen aynı yıllarda başladığımız yarışta neden bu derece geri kaldık?

Fındık; işlenip çikolata, şekerleme ve gıda ürünlerine dönüştüğünde dünyada onlarca milyar dolarlık bir ekonomi yaratıyor. Ancak Türkiye bu ekonomiden sadece yaklaşık 3 milyar dolarlık bir pay alıyor.

Evet. Fındığın katma değerini Türkiye kazanamıyor; Ferrerolar kazanıyor.

İşte bu nedenle Türkiye'den şirket alıyorlar. Fiskobirlik gibi tarım satış kooperatifleri yok edilince, İtalyan devi Ferrero firması, Türkiye'deki fındığı aracılar vasıtasıyla topluyor. Yani, aracılar çiftçinin sırtından para kazanıyor; Ferrero para kazanıyor; Türk çiftçisi mağdur ediliyor.

Yoksa Ferrero niye Türk şirketi satın alsın?

Bunları konuşmuyoruz…

Bunları yazmıyoruz…

Bunları tartışmıyoruz…

Gereksiz polemik konuları etrafında birbirimizle didişip duruyoruz.

Oysa. Fındık üretimini nasıl artıracağız; üretici gelirini nasıl yükselteceğiz; ve dünya devi markalar nasıl yaratacağız, bunlar konusunda çalışmalar yapmamız gerekmiyor mu?

Atatürk'e dil uzatılacağına onun 1935 yılında topladığı Birinci Ulusal Fındık Kongresi ya da 1938'de kurduğu Fiskobirlik'ten ders çıkarmak gerekmiyor mu?

Açılan yolda devam edilse idi; Michele Ferrero yerine dünya fındık devi bir Türk markası olmaz mıydı?”

FERRERO NASIL TEKEL OLUYOR

Soruşturmanın açıldığının duyrulması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık alım fiyatlarını açıklaması sonrası Odatv'ye konuşan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Türkiye'de, özel sektörden en büyük fındık alımının, yabancı şirket Ferrero'ya ait olduğunu belirtmişti. Adıgüzel, firmanın bu konuda tekelleştiğini söyleyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bu seneki gibi bir facia Cumhuriyet tarihinde olmadı. İlk defa maliyetin altında taban fiyatı açıklandı. Maliyet 85 TL iken, Cumhurbaşkanı Erdoğan 82,5 TL fiyat açıkladı. İlk darbe buradan geldi. İkinci darbe, TMO alım ofisini az sayıda tutmaları. 19 ilçemiz var, sadece 3'ünde alım ofisi açarak adeta üreticiye, tüccar kapısını gösterdiler.

800 bin ton rekolte açıklandı. Rekolte bazlı olunca fiyat düşüyor. Biz bu rekoltenin doğru olmadığını söyledik, 700'ün altında olduğunu söyledik. Şimdi bir de kurak gitti hava, 600'ün altına düştü. Fındık az, fındık az olduğu halde fiyat düşüyor. Tamamı tüccar, tekel kazanacak. Fındığın yüzde 70'ini Ferrero ve yandaşları alıyor, Erdoğan göz yumuyor. Tekel olduğu için piyasayı domine ediyor. Bu yasal değil. Bunu belki ilk siz yazacaksınız. Şu anda rekabet kurumu Ferrero'yu takibe aldı ve soruşturma başlattı. 3 Kasım 2022, şikayet üzerinden takibe aldı. Bir devlet memuru hakkında soruşturma açılınca görevden al çektiriyorsunuz değil mi? Madem devletin kurumu soruşturma açıyor, şüphe var. Bu adamlar neden hala Türkiye'de fındık alıyor? Dava sürüyor, fındık almaya devam ediyor. Erdoğan bunları biliyor, izin veriyor"

Haber Merkezi

Ekli Dosyalar

19 Mar 2024 - 22:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ömer - Erdoğanda para yiyor niye ses çıkarsın ki biz malız.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 20 Mart 12:46