Oy Nasıl Kullanılır? Oy Pusulası Nasıl Katlanır ve Oy Hangi Durumda Geçersiz Sayılır?

Türkiye'de oy verme işlemleri başladı. Başta ilk defa oy kullanacaklar olmak üzere birçok kişi oy verirken nelere dikkat etmesi gerektiğini, oy pusulasını nasıl katlaması gerektiğini veya oylarının hangi durumlarda geçersiz sayılacağını bilmiyor. Biz de merak edilen bu soruların cevabına içeriğimizde yer verdik.

Hakan Seylan
Hakan Seylan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye yerel seçimler için 5 yıl aranın ardından sandık başına gidiyor. Türkiye’de oy verme işlemi başladı. Ordu’da saat 07:00 ila 16:00 arasında oy kullanılacak. Bu pazar Ordu genelinde 604 bin 851 seçmen, 2 bin 228 sabit sandık, 22 seyyar sandıkta oyunu kullanarak ikinci yüzyılın yerel yöneticilerini seçecek.  Türkiye’de ise 61 milyon seçmen sandık başına gidecek. Bu seçmen kitlesinin içinde, ilk defa oy kullanacak olan gençlerin sayısı 1 milyonu buluyor. Seçimlerde toplamda 34 siyasi parti adaylarıyla yarışacak, ve ülke genelinde 206 binden fazla sandık kurulacak.

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği adaylar için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak. Peki hangi durumlarda oy pusulaları geçersiz sayılacak? Oy pusulası nasıl katlanır?

Oy Nasıl Kullanılır? Oy Pusulası Nasıl Katlanır ve Oy Hangi Durumda Geçersiz Sayılır?

OY NASIL KULLANILIR?

Türkiye'nin dört bir yanındaki seçmenler, yerel seçimlerde oylarını hangi sandıkta kullanacaklarını Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sayfası, e-Devlet kapısı, YSK Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması ya da "444 9 975" numarasına sahip YSK Çağrı Merkezi aracılığıyla öğrenebilecekler.

Oy kullanma işlemi için seçmen bilgi kağıdı taşımak bu sefer zorunlu olmayacak.

Oy verme süreci, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis gibi doğu bölgeleri ve bu bölgelerdeki cezaevlerinde 07.00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Diğer tüm illerde ise oy verme saatleri 08.00'den 17.00'ye kadar olacak.

Oy Nasıl Kullanılır? Oy Pusulası Nasıl Katlanır ve Oy Hangi Durumda Geçersiz Sayılır?

Sandık başında, oy verme süresi dolmasına rağmen bekleyen seçmenlerin oy kullanmaları için, sandık başkanı tarafından kimlikleri kayıt altına alındıktan sonra oy kullanmalarına müsaade edilecek. Oy verme saatleri dışında gelen seçmenlere ise oy kullanma izni verilmeyecek.

1- Seçmenler, kimliklerini tanımlayan ve üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan bir belgeyi sunmak zorunda olacaklar.

Seçmenler, sandık başına gelirken nüfus cüzdanı, resmi daireler tarafından verilen kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, mesleki kimlik kartları gibi fotoğraflı ve resmi kimlik belgelerini sandık kurulu başkanına teslim edecekler. Kimlik belgesi sunmayan seçmen oy kullanamayacak.

2- Oy verme kabinine cep telefonu, kamera veya başka herhangi bir görüntü kaydedici cihazla girmek yasaktır.

Bu tür cihazlar oy kullanma işlemi öncesinde sandık kuruluna teslim edilip, işlem sonrasında geri alınabilecek.

3- Oy pusulasına sadece "TERCİH" veya "EVET" mührü basılacak.

Seçmen, oy pusulasında belirlediği tercihin dışına çıkmadan oyunu kullanacak. Oy pusulasına imza atmak, işaret koymak veya mühür dışında bir işlem yapmak oyun geçersiz sayılmasına neden olacak. Yanlış oy kullanıldığını düşünen seçmene yeni bir oy pusulası verilmeyecek.

4- Oy kullandıktan sonra, seçmenler sandık seçmen listesinde isimlerinin karşısına imza atacaklar.
 

Oy Nasıl Kullanılır? Oy Pusulası Nasıl Katlanır ve Oy Hangi Durumda Geçersiz Sayılır?

OY HANGİ DURUMLARDA GEÇERSİZ SAYILIR

- Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, arkasında sandık kurulu mührü ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan oy pusulaları.

- Hiçbir yerine "evet" ya da "tercih" mührü basılmamış oy pusulaları.

- Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlardan birden fazlasına mühür basılmış oy pusulaları.

- Birden fazla siyasi partiye veya bağımsız adaya ayrılan alana taşmış "tercih" veya "evet" mührü basılan oy pusulaları.

- Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için düzenlenmiş oy pusulaları.

- Bütünlüğü bozulacak şekilde yırtılmış veya koparılmış oy pusulaları.

- "Tercih" veya "evet" mührü dışında herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış, karalanmış oy pusulaları.

- Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin bir şekilde ve özel olarak karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş oy pusulaları.

- Pusulada yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar, harfler, sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları.

- Bir pusulanın geçersiz olması, diğerlerini geçersiz saymayacak

Oy Nasıl Kullanılır? Oy Pusulası Nasıl Katlanır ve Oy Hangi Durumda Geçersiz Sayılır?

OY HANGİ DURUMDA GEÇERLİ OLUR

- Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında, bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazayla yırtılması.

- Herhangi bir şekilde pusulanın lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması.

- Pusulanın katlanarak zarfa konulması sebebiyle "tercih" veya "evet" mührü veya arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi.

 -Bir siyasi parti veya bağımsız aday alanına basılan "tercih" veya "evet" mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması.

- Başka bir siyasi parti veya bağımsız adayın alanına taşmamak kaydıyla siyasi parti veya bağımsız aday alanına birden çok "tercih" veya "evet" mührü basılması.

- Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanının geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

Oy Nasıl Kullanılır? Oy Pusulası Nasıl Katlanır ve Oy Hangi Durumda Geçersiz Sayılır?

 OY PUSULASI NASIL KATLANIR

Oy kullanıldıktan sonra mühür vurulan adayın olduğu kısım dışta olacak şekilde katlamak mührün bulaşmasını engelleyecektir.

Oy verilen bütün pusulalar, düzgün bir biçimde ve mührün bulaşmadığına emin olunarak tek zarfın içine konulmalıdır. Muhtarlar için seçilmek istenen muhtara ait kağıdı yine aynı zarfın içine koymak yeterlidir.

 Haber Merkezi

 

Ekli Dosyalar

31 Mar 2024 - 08:30 - Yerel Seçim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.