Ordu'da Fındık Bahçelerinde 'Savaş' Zamanı

​Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ‘Fındık Üreticileri Ve Arıcıların Dikkatine “Kahverengi Kokarca İle Kışlak Çevresinde Mücadele Zamanı’ başlığı ile bir uyarı yalanladı..

Emrullah Çelik
Emrullah Çelik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Uyarı şu şekilde: Fındık ürününün önemli zararlılarından olan Kahverengi Kokarca tarımsal üretimde 300'e yakın bitki türünde zarar yapar. Ergin ve nimfleri beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla bitkilerde zarar oluşturmaktadır. Havaların soğumaya başlaması ile kapalı alanların korunaklı kısımlarına (kışlak) geçerek kent zararlısı da olurlar.

 

İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle havaların ısınmaya başladığı bu günlerde kışlak alanlardan çıkarak kışlak çevresindeki konukçularda zarar yapmaya başlamaktadır. Kışlaktan çıkan erginler bitkiler üzerinde beslenip yaprakların alt yüzeyine 14-28'li gruplar halinde yumurta bırakırlar. Yumurtadan çıkan nimfler ilk dönem toplu halde bulunur ve 5 nimf dönemi geçirerek ergin olur.  Ergin ve nimfleri emgi yapmak suretiyle zarar yaparlar. Beslendiği noktalarda kabartı ve renk kaybına neden olarak ürünlerin pazar değerini düşürür. Kalite ve verim kaybına neden olur.

MÜCADELESİ

 Kahverengi Kokarca ile mekanik, biyolojik, biyoteknik ve kimyasal mücadele yapılmaktadır.

KİMYASAL MÜCADELE

Zararlının biyolojisi gereği kışlaklardan çıkışların toplu olarak tek seferde olmayıp parça parça olması, zararlı ile hem kışlak mücadelesi hem de kışlak çevresindeki fındık bahçelerinde kimyasal mücadele yaptırılması gerektirmektedir. Kışlak alanlarda zararlının mücadelesinde kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığı'ndan biyosidal ürünler ruhsatlandırılmıştır. Bu biyosidal ürünlerin zararlının kışlaklarda olduğu dönemde kullanımı ile yapılan güçlü bir mekanik mücadele zararlının popülasyon yoğunluğunu önemli ölçüde azaltacaktır.

Ortalama sıcaklık değerlerinin 17°C'ye ulaştığı bu dönemde zararlının kışlaklardan çıkıp fındık bahçesine geçmesi ile birlikte kışlaklara yakın olan fındık ocaklarından başlanarak kimyasal mücadele yapılabilir. Kimyasal mücadelede kullanılacak Bakanlığımızca fındık için ruhsatlı bitki koruma ürünleri aşağıda tablo halinde sıralanmıştır.

Kahverengi Kokarca popülasyonun yoğunluğuna göre  ikinci veya üçüncü bir ilaçlama yapılmalıdır.

İlaçlama esnasında hiçbir şey yenilip içilmemeli gözlük, maske, eldiven, tulum ve çizme mutlaka giyilmelidir. İlaçlama bittikten sonra mutlaka bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Boş ilaç ambalajları gelişi güzel çevreye atılmamalı uygun bir şekilde bertaraf edilmelidir. İlaçlama yapılan bahçelerde 10 gün süre ile hayvan otlatılmamalıdır.

KOKARCAYI İLAÇLARKEN ARILARI ÖLDÜRMEMELİ

İlimizin fındıktan sonra diğer önemli bir geçim kaynağı da arıcılıktır. Kahverengi Kokarca ilaçlaması esnasında arıların su içtiği kaynaklara Bitki Koruma Ürünleri bulaştırılmaması son derece önemlidir. İlaçlamalar akşam saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılmalı, çevredeki arı üreticileri uyarılmalıdır.

Ayrıca arıcılarımızın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden bulundukları yöredeki mücadele programları hakkında bilgi alarak, mevcut imkanlar ölçüsünde arı kovanlarını ilaçlama yapılacak alanlardan uzaklaştırmaları gerekmektedir.

FINDIKTA RUHSATLI BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ

Etken Madde
Ticari Adı
800 g/l Malathion +12,8 g/l Gamma-cyhalothrin
SANCTUM
218 g/l Acetamiprid + 37 g/l Emamectin Benzoate
RELAXİA
100 g/l Chlorantraniliprole + 50 g/l Lambda-cyhalothrin
AMPLİGO
60 g/l Gamma-cyhalothrin
VANTEX
 

20 Nis 2024 - 12:43 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.