Bir Ordulunun Çanakkale-Assos-Bozcaada-Ayvalık İzlenimleri (2. Bölüm)

Ordu Olay Gazetesi İnternet Bölümü Müdürü Kaan Özel, Ramazan Bayramı Tatilinde çıktığı Çanakkale, Assos, Bozcaada, Ayvalık gezisinin ikinci bölümünü siz değerli okuyucular için yazdı.

Kaan Özel
Kaan Özel Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TROYA ANTİK KENTİ GEZİSİ

Gelibolu gezisinden sonra Troya(Truva) Antik Kenti’ni ziyaret ettik. Burası da Çanakkale sınırları içerisinde yer alıp Homeros’un İlyada eserinde geçmektedir. Truva Şehri’de denize yakın bir alanda yer alıyor ayrıca antik döneminin o insanları ve kalıntılarını anlayıp, hissetmekte ayrı bir dönemi yerinde yaşamak demekti. Kalesi, tiyatroları, yaşam alanları ve ticaretiyle ayrı gezilip görülmesi gereken bir yer…

Bir Ordulunun Çanakkale-Assos-Bozcaada-Ayvalık İzlenimleri (2. Bölüm)

KISA TARİHÇE

Truva, dünyadaki en ünlü antik kentlerden birisidir. Truva’da görülen 9 katman, kesintisiz olarak 3000 yıldan fazla bir zamanı göstermekte ve Anadolu, Ege ve Balkanların buluştuğu bu benzersiz coğrafyada yerleşmiş olan uygarlıkları izlememizi sağlamaktadır. Truva’daki en erken yerleşim katı M.Ö. 3000-2500 ile erken Bronz Çağı’na tarihlenmektedir, daha sonra sürekli yerleşim gören Truva katmanları M.Ö. 85 – M.S. 8. yüzyıla tarihlenen Roma Dönemi ile sona ermektedir. Truva, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle burada hüküm süren uygarlıkların diğer bölgelerle ticari ve kültürel bağlantıları açısından daima çok önemli bir rol üstlenmiştir. Truva ayrıca gösterdiği kesintisiz katmanlaşma ile Avrupa ve Ege’deki diğer arkeolojik alanlar için referans görevi görmektedir. İlk olarak 1871’de Heinrich Schliemann, daha sonra W. Dörpfeld, C.W Blegen tarafından kazılmış olan bu görkemli arkeolojik şehirde kazılar halen Tübingen Üniversitesi tarafından sürdürülmektedir.

Kaynak: T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı

TRUVA SAVAŞI TARİHİ

Truva Savaşı Truva kentinin surları defalarca defa kuşatılmış ancak 10 yılın sonunda Yunanlılar savaşı kazanabilmiştir. Truva Savaşı genel olarak Sparta Kralı Menelaus’un karısı Helen yüzünden meydana gelmiştir. Truva prenslerinden Paris ile kaçan Helen Truva'ya gelir. Bunu anlayan Menelaus büyük kardeş Agamemnon’a savaş isteği ile gider o andan itibaren başlayan savaş binin üzerinde gemi ve 100 binin üzerinde savaşçı ile başlar.

Akilleus (tanrının oğlu) büyük komutan savaşa katılır. Böylece yüzlerce yıldır bahsedilen Truva Savaşı milattan önce 500 yıllarda 10 yıl kadar süren bir kuşatma ve çatışmalarla sürer. Ayrıca Tarihte ilk defa kullanılan savaş stratejisi ile halen adından söz ettirir. Böylece zekice planlanmamış bir stratejinin savaşın seyrini nasıl da çabuk değiştireceğini göstergesi olmuştur.

Kaynak: Milliyet

DÜNYA’DA SAVAŞLARIN ASIL NEDENİ KİBİR VE AÇ GÖZLÜLÜK

Burada ise dikkatimi çeken konu ise böyle büyük bir savaşın küçük bir aşk sarmalından ortaya çıkıp büyük can kayıplarına ve yıkıma sebebiyet vermesiydi. Savaşın asıl nedeni ise tabiki de aşk değil, hırslı ve gözü doymaz Agememnon’un bitmez, tükenmez topraklarını genişletme ve kibrinin sonucu olarak bu harp gözümüze çarpıyor.

ASSOS GEZİSİ BENİ TARİHİN TOZLU SAYFALARINA GÖTÜRDÜ

Ertesi sabah ise erken saatlerde ilk durağımız Balıkesir, Behram Kale ya da diğer adıyla Assos Antik Kentiydi. Burası ise bizleri Milattan Önce 700’lü yıllara götürüyor. Buranın doğası, havası, tarihi, mimarisi, taşları, kültürü ve denize tepeden bakan alana sahip olması beni tarihin tozlu sayfalarına götürdü. Bu durum da gezide en sevdiğim bölüm olmasına sebebiyet verdi.

Bir Ordulunun Çanakkale-Assos-Bozcaada-Ayvalık İzlenimleri (2. Bölüm)

BU GİBİ GEZİLERE GENİŞ KAPSAMDA DAHA FAZLA VAKİT AYIRACAĞIM

Ben de bir gün geniş zamanda gelip burada bir zamanlar ünlü filozof Aristo’nun da bulunduğu ve ders verdiği bu yerde eserini alıp 2 gün veya daha fazla bir sürede okuyup onunla sanki bağlantı kurmuş ya da onun öğrencisiymiş gibi hissetmek istediğimi fark ettim. Buradaki antik kent ise bizim gezdiğimiz gibi 2-3 saat değil de 1-2 gün hatta daha fazla da zaman ayrılabilir. Tapınaklar ve tarihi taşlar yine vurucu noktalardı benim için bir de güzel bilgi aktarımı ile birlikte büyük bir deneyim yaşamış olduk. Orada rehberimiz Güneş Hanım’ın tepeye çıkarken yorulabilirsiniz demesi üzerine ben de, “Ben Boztepe’ye tek başıma yürüyerek çıkmış ve inmiş biriyim. Bunlar beni yormaz.” dedim.

ASSOS’TA KALIP HAVAYI HİSSETMENİZ İÇİN PANSİYONDA KALABİLİRSİNİZ

Assos’ta bolca otel ve pansiyon bulunmakta, burayı daha detaylı gezmeniz, o havayı hissetmeniz için bir fırsat bence ve internet üzerinden araştırıp rezervasyon yapabilirsiniz.

ASSOS İLE İLGİLİ KISA BİLGİ

MÖ. 6.yüzyılda kurulan Assos antik kenti, sönmüş bir volkanik tepe üzerinde yer aldığı için yapımında işlemesi zor ama son derece dayanıklı olan andezit taşı kullanılmıştı. Bu kentte yapılan lahitler antik dünyada çok meşhurdu ve bedenin hızlı bir şekilde toprak olmasını sağladığı için "insan yiyen lahit" olarak adlandırılırlardı. Anadolu'nun birçok yöresine Assos'tan lahit gönderilirdi.

Bir Ordulunun Çanakkale-Assos-Bozcaada-Ayvalık İzlenimleri (2. Bölüm)

Assos aynı zamanda bir süre filozof Aristoteles'in bir süre yaşayarak bir felsefe okulu kurmuş olmasıyla da önemliydi. Kentin en yüksek noktasında bulunan Athena Tapınağı adını, Zeus'un kızı ve 12 Olympos tanrısından biri olan Athena'dan alır. Athena şehrin koruyucu tanrıçasıdır. Anadolu'da inşa edilen ilk ve tek Dor düzenindeki tapınak olan yapı, olağanüstü manzarasıyla da ilgi çeker. Assos'ta ayrıca Roma dönemi antik tiyatrosu, agora, nekropol (mezarlık) ve surlar da görülebilir.

Kaynak: müze.gov.tr

BOZCAADA GEZİSİ

Öğleden sonra ise Ege Denizi’mizin narin ve güzel adalarından Bozcaada’yı yakından tanıma fırsatı buldum. Burası da Lozan Antlaşması’yla elimizde kalan birkaç adadan birisi. Rum sokakları ve evleri, dini yapılar, tarihi yollara döşenmiş kesme taşlar kendine hayran bıraktı. Arka kısmında bulunan plajını görmesem de güzel olduğu söylendi çevremdekiler tarafından.

Bir Ordulunun Çanakkale-Assos-Bozcaada-Ayvalık İzlenimleri (2. Bölüm)

HEMŞERİLERİM DE NEDEN BURALARI GÖRMESİN?

Tepeden merkeze ve denize bakan yamacında vakit geçirmek ayrı bir güzellikti benim için. Nedense gezdiğim Ege adalarının tepe kısımlarında yel değirmenleri bulunuyor. Güzel de bir hava katıyor bence. Yine Ceneviz, Venedik, Bizans sonunda ise Türklerin elinde bulunan tarihi kalesi mevcut. Burayı da gezmenizi öneririm. Dar sokakları ve yöresel mimarı en etkilediğim noktaydı. Farklı kültür ve medeniyetleri gördükçe öylesine etkileniyor ve merakım artıyor ki hemşerilerimin de neden bu duyguları tatmak için zaman ayırmasınlar diye düşündüm.

MÜBADELE TÜRKİYE-YUNANİSTAN DIŞINDA FARKLI BİR ÜLKEDE YAŞANMAMIŞ

Türkiye ve Yunanistan arasında 50 yıl önce mübadele yaşanırken bu durumun ise Dünya’da başka bir örneğinin olmadığını öğrenmek beni hayrete düşürdü. Buradaki Rumların 1970’li yıllardan sonra Kıbrıs Barış Harekatı ile ayrıldığını Midilli Adası’ndaki Türklerin ise aynı tarihlerde buraya geldiklerini bilgisini edindik. Buradaki hadise Kuzey Ege Bölgesi’nde yaşanmış durumda.

Bir Ordulunun Çanakkale-Assos-Bozcaada-Ayvalık İzlenimleri (2. Bölüm)

AYVALIK GEZİSİ

Ertesi gün ise Ayvalık gezimiz başladı. Burada ise Şeytan Sofrası’nı ziyaretimiz ile Ayvalık’a tepeden bakan güzel bir manzara ile karşılaştık. Yol esnasında gelirken sit alanlarının imara açılması ve yeşil doğanın giderek yapılaşmayla azalmasını görmek yine bizleri, “Ülkemizde doğanın önemi her yerde olduğu gibi burada da mı anlamını yitiriyor?” sorusunu akıllara getirdi. Ayvalık merkez bayram dolayısıyla kalabalıktı burada da Rum evleri ağırlıktaydı ve kendine özgü sokakları hayran bıraktı. Yöresel tat olarak Ayvalık Tostu, sakızlı, lor peynirli, tahinli kurabiye ve sakızlı, bal bademli, ahududulu dondurma ve koruk suyunu, Gelibolu’da da peynir helvasını tatmanızı tavsiye ederim. Bunları bizzat deneme fırsatı yakaladığımı da ifade etmeliyim.

Bir Ordulunun Çanakkale-Assos-Bozcaada-Ayvalık İzlenimleri (2. Bölüm)

CUNDA ADASI GEZİSİ

Son durak olan Cunda Adası’nda ise Aşıklar Tepesi’nde yer alan tarihi kilisenin etrafında bulunan kafede çay içmek gayet keyif vericiydi. Bu arada tabii ki de rehberimizin camilerden, kiliselerden, kütüphanelerden, tarihi sokaklardan ve genel tarihçeden bahsetmesi bizlerin ufkunu açıyordu. Yine tarihi yapılar olan Rum evlerinden dönüştürülme otellerde kalmanızı, o havayı daha da anlamanızı öneririm.

Bir Ordulunun Çanakkale-Assos-Bozcaada-Ayvalık İzlenimleri (2. Bölüm)

ÇOK GEZEN Mİ BİLİR? YOKSA ÇOK OKUYAN MI? BENCE İKİSİNİ HARMANLAYARAK YAŞAYAN DAHA ÇOK BİLİR

Şahsi fikrimi sorarsanız? Gezmeden önce bir tura katılın ön bilgi alın hoşunuza giderse detaylı gezmeye başlama fikri edinin ancak burayı gezerken de bir kitap, bir broşür okuyun ya da burası ile ilgili bir belgesel izleyin ve gittiğiniz yerlerdeki müzeleri ya da tarihi yerleri hızlıca dolaşmaktan kaçının. Bu şekilde gezinizin daha etkili olacağı kanısındayım.

Bir Ordulunun Çanakkale-Assos-Bozcaada-Ayvalık İzlenimleri (2. Bölüm)

ÖNCEDEN O RUHU HİSSETMEK BİLE İNANILMAZDI

Tabii ki buraları ön bir tanıma fırsatımız oldu ancak bu demek olmuyor ki detaylı gezmeyeceğiz ama önden o ruhu hissetmek bile inanılmazdı. Geçmişte gerçekleştirdiğim rehberli turlar yine aynı hissi uyandırmıştı. Aynı yerleri gezmekten vazgeçip biraz maceraperest olmaya zaman ayırmak gerek.

Tabiki bu bölge ile ilgili bilgi zayıflığım olduğu için Gelibolu'daki o ruhu tam anlamıyla hissedemedim. Önceki yazımda belirttiğim gibi ön bilgi ve deneyim gezinizi daha anlamlı ve etkileyici kılıyor.

Yazımı bitirmeden önce sizler için seyahat etmekle ilgili özlü sözler derledim.

SEYAHAT ETMEKLE İLGİLİ DERLEDİĞİM ÖZLÜ SÖZLER

“Seyahat için yaptığın yatırım; kendin için yaptığın en iyi yatırımdır.” – Matthew Karsten

“Dünyadaki yüz bin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer.” – Ryu Murakami

“Seyahat etme mikrobu size bir defa bulaştıktan sonra artık tedavisi yoktur. Hayatımın sonuna kadar bu mikropla mutlu bir şekilde yaşayacağımı bilmek çok güzel bir duygu!” – Michael Palin

“Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.” – Goethe

“Ön yargı, taassup ve dar görüşlülüğün en iyi tedavisi seyahattir.” – Mark Twain

Bir Ordulunun Çanakkale-Assos-Bozcaada-Ayvalık İzlenimleri (2. Bölüm)

(Kaan Özel)

ORDU OLAY/KAAN ÖZEL

Ekli Dosyalar

30 Nis 2024 - 22:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.