Boztepe'yi Bekleyen Büyük Tehlike

Ordu Şehir Plancıları Odası Başkanı Birol Yılmaz, “Çok ivedi şekilde Boztepe için yapılaşmayı disiplin altına alacak kararlar alınmalıdır. Bu konuda geç kalınmış olmakla birlikte artık bu gidişe bir son verilmelidir. Yoksa elimizdeki en büyük değeri kaybetmek üzereyiz” dedi.

Mertcan Deniz
Mertcan Deniz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın


Yılmaz şu açıklamayı yaptı: Ordu’nun Büyükşehir olarak yönetilmeye başlaması ile birlikte maalesef Altınordu’nun imar planları ile çok fazla oynanmış ve yıllardır süregelen imar hafızası ve kentleşme politikası neredeyse tamamen terk edilerek Altınordu ilçesinin geleceği çok farklı ve sonu karanlık bir tünele sokulmuştur. Üzülerek belirtmek isterim ki bu durumun en büyük sebebi özellikle büyükşehir belediyemizdeki liyakatsiz imar yönetimi olmuştur. Bu anlayış nedeni ile kentimiz yaklaşık 2,5 sene imarsız kalmış milyarlarca liralık ekonomik kayıp oluşmuştur. Sonrasında ortaya çıkan imar planı ise maalesef kentin sorunlarını çözen mevzuatlara uygun, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararı ilkelerinden uzak olduğu için 2. kez iptal edilmiştir. Şu an için Altınordu’nun uygulama imar planları da iptalin eşiğinde olup yeni bir kaosun ayak sesleri duyulmaktadır.

Boztepe'yi Bekleyen Büyük Tehlike

ALTINORDU İMAR PLANI

Mahkeme kararı ile iptal edilen 1/5000 ölçekli nazım imar planının iptalini öngörerek yeni bir nazım imar planı onaylayan büyükşehir belediyemiz ivedilikle bu plan üzerindeki iptal gerekçelerini ortadan kaldıracak sosyal ve teknik altyapı ihtiyacını karşılayan yeni bir nazım imar planını hayata geçirmelidir. Bununla birlikte halen yapımı devam eden 1/1000 ölçekli uygulama imar planı revizyonu da Altınordu Belediyesi tarafından nüfus ve yapı yoğunluklarını sosyal ve teknik altyapı ihtiyacını karşılayacak şekilde, imar kanununa ve ilgili yönetmeliklere aykırı plan notlarından da arınmış şekilde tamamlanarak yürürlüğe sokulmalıdır. Aksi halde kentimize karşı sorumluluklarımızın gereğini yapmaktan geri durmayacağımızı her iki belediyemizin de bilmesini isterim.

Boztepe'yi Bekleyen Büyük Tehlike

BOZTEPE

Boztepe sadece Altınordu’nun değil Ordu’nun hatta ülkemizin bir marka değeri ve turistik destinasyonudur. Böylesine eşsiz bir değer maalesef son dönemlerde gerek belediyelerimizin yaptığı yapılar gerekse özelde verilen yapılaşma izinleri ile hızla bozulmakta ve çirkinleşmektedir. Boztepe çok özel bir yerdir ve özel yapılaşma koşulları uygulanarak korunması gerekmektedir. Pek çok parselinde afete maruz şerhi bulunan ve yüksek eğimli bir topoğrafyaya sahip Boztepe’nin ön görünüm bölgesinde yapılan bazı imalatlar belediyelerimizin ve kamuoyunun gözleri önünde açıkça heyelana da davetiye çıkartmaktadır. Çok ivedi şekilde Boztepe için yapılaşmayı disiplin altına alacak kararlar alınmalıdır. Bu konuda geç kalınmış olmakla birlikte artık bu gidişe bir son verilmelidir. Yoksa elimizdeki en büyük değeri kaybetmek üzereyiz.

PLANSIZ YAPILAN KIYI DOLGU ÇALIŞMALARI

Kıyılar, Anayasa’nın 43. Maddesi uyarınca, herkesin eşit ve serbest kullanımına açık olan ve kamu yararına kullanılması zorunlu olan alanlardır. Bu Anayasal ilke çerçevesinde kıyıların kullanımında kamu yararı, gerek mülkiyet biçimi gerekse yapılanma ile ilgili kısıtlamalarla sağlanmaktadır. Doldurma ve kurutma işlemi, sadece kamu yararına gündeme gelebilen bir yapılanmadır. Bunun yanı sıra doldurma ve kurutma yapılabilmesi için bir gerekliliğin veya bir zorunluluğun ortaya çıkması koşulu aranır. Bu koşul oluştuğunda da doldurma ve kurutma işlemi; sadece yukarıda sıralanan şartların sağlanması koşuluyla yapılabilir. Bu alanlarda; kıyılarda yapılacak her türlü düzenleme ve yapı imar planı yapımını gerektirir.

BEN YAPTIM OLDU MANTIĞI İLE OLMAZ

Hal böyle iken halen onaylı bir dolgu imar planı olmadığını bildiğimiz bazı kıyı bölgelerinde kıyı dolgu çalışmaları yapılmaktadır. Bu tür çalışmalardan önce alınması gereken pek çok izin, yapılması gereken pek çok etüt ve inceleme bulunmakta olup bu noktada maalesef yaptım oldu mantığı işletilmektedir. Bu kapsamda yapılmak istenen dolgu alanının ve buna ait imar planı teklifinin; 3621 sayılı Kıyı Kanunu, Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik ve 06 Temmuz 2011 tarihli “Kıyı Yapı ve Tesislerinde Planlama ve Uygulama Sürecine İlişkin Tebliğ” hükümlerine uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

ULAŞIM PLANLAMASI

Altınordu ilçemizde kent merkezinde çok büyük bir ulaşım ve otopark problemi bulunmakta olup bu durum maalesef yetkililer tarafından görmezden gelinmektedir. Özellikle yaz aylarında büyüyen bu sorun özellikle bu yıl kış aylarında da kendini göstermeye başlamıştır. Kente derhal bir ulaşım planlaması yapılıp akabinde uygulanması gerekmektedir. Bu noktada yapımına başlanan Millet bahçesi projesi fırsata çevrilmeli bölgede mümkün olan bazı yollar mutlaka genişletilmeli, Tek yönlü ulaşıma geçilerek trafik akışı mutlaka sağlanmalı, yapılacak olan otoparkın araç giriş ve çıkış bölgelerinde oluşacak trafik yoğunluğu göz önünde bulundurularak bu çalışmalar yapılmalıdır.

OTOPARK SORUNU

Yanı sıra kentin imar planı çalışmalarında maalesef kamusal otopark alanları planlamasında büyük eksiklikler bulunmaktadır. Yapılan yeni yapılardan çok yüksek otopark ücretleri alınmasına karşın belediyelerin otopark yapacak alanları plan kararları ile oluşturulmamıştır. Bu durumda gelişme bölgelerinde de uzun vadede yaşanacak ulaşım ve otopark probleminin habercisi olarak durmaktadır.

BELEDİYELER SATIŞ POLİTİKASINDAN VAZGEÇMELİ

Gerek Büyükşehir gerekse Altınordu belediyesi maalesef elinde bulunan geçmişte kamuya kazandırılmış, bazıları eşsiz konumda bulunan arsaları satarak elinden çıkartmıştır. Bu durumu da kabul edilebilir bulmuyoruz. Yapılması gereken, yeni planlama çalışmalarında yeni arsalar üreterek bunların satışı yöntemi olması gerekirdi. Ancak işin kolayına kaçılarak elde bulunan çok değerli kamusal araziler satılmış, kente büyük kötülük yapılmıştır. Bu anlayışın yeni dönemde de devam edeceği endişesi ilk meclislerde alınan bazı satış kararları nedeni ile maalesef bizleri kaygılandırmaktadır.

ORTAK AKIL ÜRETİLMESİ

Geçmiş dönemde açıkçası biraz sözde olduğunu düşündüğümüz sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları ile belediyelerimizin daha güçlü ilişkiler kurmasını bekliyoruz. Zira toplumun belirli gruplarını temsil eden bu yapılarla işbirliği halinde kenti yönetmek gerçek manada ortak akıl ve birlikte yönetim anlayışının lafta kalmaması için zorunludur. Seçim dönemlerinde çokça söylenen bu anlayışın hakim kılınması için sürecin takipçisi olacağız. “

Ekli Dosyalar

16 May 2024 - 20:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ordu Olay Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ordu Olay Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Ordu Olay Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ordu Olay Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.