Ordu
DOLAR9.6153
EURO11.2377
ALTIN554.27

21 LİRA ASLA FINDIĞIN DEĞERİ DEĞİL

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
21 LİRA ASLA FINDIĞIN DEĞERİ DEĞİL
Abone ol
Sosyal medyada Gırıp Gavurup Yiyoruz isimli bir sayfa kurarak düşük fındık fiyatlarına tepki gösteren Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “Rekolte düşük, stok yok fındık fiyatı da düşük. Bu olacak şey değil.  Asla 21 lira fındığın değeri değildir. Kurumlar üzerine düşeni yapmalı.” dedi.  

TMO Stratejileri Etkili Olamadı

Kısa bir süre önce Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, serbest piyasada adeta donan ve bir türlü artmayan fındık fiyatlarına tepki olarak Facebook üzerinden Gırıp Gavurup Yiyoruz isimli bir sayfa kurdu. Kısa bir sürede büyüyen sayfa Ordu ve Giresun’un dışında yurt dışından da katılımlarla 5 bin üyeyi geçti. Düzenli olarak paylaşımda bulunan üyeler ‘bu fiyata fındık satacağımıza kırıp kavurup yiyoruz Hans yiyeceğine Hasan yesin’ gibi başlıklarla paylaşımda bulunuyor. Aylardır bekleyen üreticiler fiyatların yükseleceği umudunu korusa da TMO’nun 15 gün sonra 30 Nisan’da alım süresini bitirecek olmasını kaygıyla izliyor.

 

REKOLTE DÜŞÜK FİYAT DA DÜŞÜK

Gırıp Gavurup Yiyoruz sayfasını kurucusu Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, serbest piyasadaki fiyatların fındığın gerçek değeri olmadığını belirtiyor. Önceki gün fındık fiyatının serbest piyasada 21 liraya düşmesine de tepki gösteren Şensoy, “Fındık hem insan sağlığı için hem çikolata sanayi için çok değerli bir ürün. Bu ürünün değeri asla ve asla bugün telaffuz edilen rakamlar değil. Bugün her şeyin fiyatı artarken fındık fiyatının yerinde sayması hatta ve hatta geriye gelmesi izah edilebilecek bir şey değil. Biz en başından beri rekoltenin düşük olduğunu, stok ile de sezona girilmediğini söyledik ki gerçek de buydu.” dedi.        

 

TMO ETKİLİ OLAMADI

Fındığın alıcı tarafının Türkiye’yi Türkiye’den çok daha iyi tanıdığını ve buna göre stratejiler geliştirdiğini aktaran Şensoy, “Bu şartlar altında Türkiye’nin çok daha iyi çalışılmış politikaları uygulamaya geçirmesi gerekiyor. Şimdi ben sormak istiyorum TMO alım süresini 30 Nisana uzattı ama fiyatını revize etmedi. Bu şartlarda ne kadar fındık almıştır. 3 bin ton fındık almış mıdır almamıştır. Tün sezonda 5 bin ton belki almıştır. Dolayısıyla üreticinin derdine çare olunmamıştır. Süre uzatımı ile birlikte TMO fiyat revizesi yapsaydı ne kaybederdi. Şimdi alımı tüm yıla yaysa ne kaybeder.” diye konuştu.  

 

 

ASLA 21 LİRA DEĞİL

Fındığın kendi kaderine terk edilmemesi gerektiğini ifade eden Şensoy, “Şartlar böyle iken iktidar partisini il başkanının ‘Nisan’da TMO piyasadan çekildiğinde fındığın 10-15 lira olması bizi ilgilendirmez’ demesi fındık üreticisini kahretmiştir. ‘Biz her zaman üreticinin yanındayız’ demiş olsaydı üretici kahrolmaz ve panik yapmazdı. Piyasada bunu farklı bir şekilde okur ve ona göre tavır alırdı. Bu da fiyatlara yansırdı. Fındık fiyatı daha aşağı rakamlara giderse vebali o cümleyi kuran kişilere aittir. 21 lira Türk fındığının hakkı değildir. Avrupalı bir üretici fındığı 35 liraya satıyor. Eğer bu ülkenin yöneticileri fındığın değeri 21 liradır diyorlarsa ben onlara söyleyecek söz bulamıyorum. Bir şey de demiyorum.” şeklinde konuştu.                           

 

UMUDUMU KORUYORUM

Yine de karamsar olmadığını dile getiren Şensoy, sözlerini şöyle tamamladı:  “Rekolte belli, dünyanın fındık tüketimi belli. Düşük fiyatı savunanlar bize pandemi (salgın) var dünya fındık yemiyor diyorlar. Hiç kimseyi kandırmasınlar. İnsanlar evlerinde fındık tüketimine devam ediyorlar. Yeni sezona 5 ay var. Bu 5 ay boyunca dünya fındık yemeye devam edecek. Bana göre ne yaparlarsa yapsınlar fiyatı bu seviyede tutamayacaklar. Çünkü üretici yine düşük fiyatlara ürünlerini satmayacak. Sektörün de üreticinin elindeki fındığa ihtiyacı var. Fiyatı yükseltmek durumunda kalacaklar. Ancak devletin ilgili kurumları da üzerine düşen görevleri yapmalı. Fındık Türk ürünü değil mi, Yunanistan’ın ürünü mü niye sahip çık mı yorsun?” Kaan Özel                         

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SİZ AŞI ALAMIYORSANIZ MİLLET ALSINÖnceki Haber

SİZ AŞI ALAMIYORSANIZ MİLLET ALSIN

ORGANİK TARIM BÜYÜYORSonraki Haber

ORGANİK TARIM BÜYÜYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar