Ordu
DOLAR9.5305
EURO11.1047
ALTIN549.47

26,50-27 TL İLE NE ÜRETİCİ NE DE ÜLKE KAZANIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
26,50-27 TL İLE NE ÜRETİCİ NE DE ÜLKE KAZANIR
Abone ol
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, açıklanan fındık fiyatlarının üretim maliyetlerini bile karşılayamayacağını belirterek, “Milyonlarca fındık üreticisi iktidarın 4 fındık karteline kendisini terk ettiğini görmelidir.” dedi.

Tığlı, açıklanan fındık alım fiyatlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu açıklamalarda bulundu: “Geçtiğimiz yıl destekleme taban fiyatına yüzde 32 artış yapıldığında ne kadar yetersiz olduğunu söyledik, halbuki üretim maliyetleri bu yıl hiç olmadığı kadar fahiş oranda arttı. Bu yıl üreticiye biraz olsun destek sağlayın 35 lira verin bu çok değil her kesim kazanır dedik. Fakat bakıyoruz geçtiğimiz yıldan düşük olacak şekilde ancak yüzde 20 artırılarak destekleme fiyatı 27 lira oldu.

Bölge ekonomisinin canlanması için bu sene verilecek taban fiyatın ayrı bir önem taşıyordu ve en az 35 lira olmasının yaşamsal önemi vardı. Üretimin devamı için bu söylediklerimiz mutlaka dikkate alınmalıydı. Bu iktidar rekolte spekülatörlerine bakmayıp yalnızca TARSİM verilerine bakmayı akıl etseydi daha sağlıklı kararlar olabilirdi. Bu ne üreticimizin ne de ülkemizin kazanacağı bir fiyattır, adı üreticiye destek olan bu fiyat aslında birilerinin servetini daha da artırmak için ortak mutabakatla hazırlanmıştır.

 

ÜRETİCİNİN VE ONUN TEMSİLCİLERİNİN GÖRÜŞÜ ALINMADI

Bu kararda ne üreticinin ne de üretici temsilcilerinin görüş ve talepleri dikkate alınmıştır. Bu kararda sayın cumhurbaşkanı ve bir o kadar piyasayı ve fiyatları domine eden birkaç uluslararası şirketin katkısı olduğu açık bir şekilde ortadadır. Elbette piyasayı manipüle eden, tekel haline gelen firmalar doğal olarak bu süreçten daha karlı çıkacak. Sorun, bunlara karşılık üreticinin yanında olduğunu, onun hakkını korumak için kararlar aldığını iddia eden iktidarın piyasayı bu tekellerin lehine manipüle eden aktör konumuna gelmesi, tercihini onlardan yana kullanmasıdır.

KABUL EDİLEMEZ FİYAT

 

Sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı bu fiyatın kabul edilemez olduğunu Fındık Çalışma Grubu olarak Tarım ve Orman Bakanından 30 lira isteyen AKP Milletvekillerinin taleplerinden dahi anlayabilmekteyiz. Bu sebeple Cumhuriyet Halk Partisi’nin 35 lira fiyat talebinin popülist bir yaklaşımla ortaya konulmuş bir rakam olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu sebeple biz bu sezon taban fiyatın en az 35 lira olmasını talep ettik.

Şimdi bu arkadaşlar destekleme ücretleri filan 29,5 lira eder, sen bunu 30 say bizim istediğimiz fiyat oldu diyerek teşekkür edecek, şükranlarını sunacak Sayın Cumhurbaşkanına. Siz kendi toprağına, ekinine, dikimine faydası olamayacak birer zavallı durumuna düşürdünüz kendinizi. Bari sözünüzün üç kuruşluk kıymeti olmayacaktı bu işe ortak olmadan çekilip bekleseydiniz bir köşede. Doğu Karadeniz’de 1 kilogram fındığın üretim maliyetini 20 yıldır açıklamadınız. Çünkü taban arazide üretime göre en az yüzde elli fazla bir maliyetle yaşlı, eğimli arazilerde üretim yaparak ayakta kalmaya çalışan bir üreticimiz var. Bu bölgede maliyeti açıklayın sonra taban fiyat bu deyin görelim bakalım.

Milyonlarca fındık üreticisi iktidarın 4 fındık karteline kendisini terk ettiğini görmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi daima ve ısrarla üreticimizin alın teri emeği için mücadele etmeye devam edecektir.”

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIK ÜRETİCİSİ YÜKSEK MALİYETLERİN ALTINDA EZİLMİŞTİRÖnceki Haber

FINDIK ÜRETİCİSİ YÜKSEK MALİYETLERİN ALT...

26, 50-27 TL ÜRETİCİYİ TATMİN EDER DİYE DÜŞÜNÜYORUM  Sonraki Haber

26, 50-27 TL ÜRETİCİYİ TATMİN EDER DİYE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar