Ordu
DOLAR9.5459
EURO11.0645
ALTIN549.43

3 BARAJ YAPTIK 4 BARAJ DAHA YAPIYORUZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
3 BARAJ YAPTIK 4 BARAJ DAHA YAPIYORUZ
Abone ol
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Ordu'da son 18 yılda 1 milyar 450 milyon 604 bin 513 liralık yatırım yaptıklarını bildirdi.

DSİ'den yapılan yazılı açıklamada, Ordu'da devasa projelerin hayata geçirildiği ve önemli yatırımların yapıldığı belirtildi. Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Ordu'da bugüne kadar 4 içme suyu tesisinin tamamlandığını, bu tesislerle 561 bin 223 kişinin ihtiyacını karşılayacak, yıllık 39 milyon metreküp içme suyunun temin edildiğini aktardı.

Karadeniz'in önemli illerinden Ordu'da son 18 yılda 1 milyar 450 milyon 604 bin 513 liralık yatırım yaptıklarını ifade eden Yıldız, bu süreçte 3 baraj ve 1 gölet inşa ettiklerini kaydetti.

Yıldız, yapılan yatırımlara ilişkin şu bilgileri paylaştı: "Bu barajların en önemlisi Topçam  Barajı'dır. Barajın temelden yüksekliği 122 metredir. 133 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahiptir. Ayrıca enerji maksatlı olan Topçam Barajı ile yıllık 200 kilovatsaat enerji üretilmektedir. Diğer barajımız Ordu Üniversite Barajı, 35,50 metre yüksekliğinde olup 208 bin metreküp su biriktirme hacmine sahiptir. 2017 yılında hizmete alınmıştır. Bir diğer barajımız İlküvez Barajı'dır. Barajın temelden yüksekliği 30 metredir. 1,09 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahiptir."

 İNŞAATI DEVAM EDEN 4 BARAJ VAR

Ordulu vatandaşlar ve çiftçilerin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin öneminin çok fazla olduğuna dikkati çeken Yıldız, Ordu'nun su kaynaklarını değerlendirmek için şu anda Çağlayan, Gölköy Kırtaş, Korgan ve Kumru barajlarının yapım çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Yıldız, Ordu'da taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 68 taşkın koruma tesisi ile Ordu şehir merkezi ile 66 yerleşim yeri ve 4 bin 760 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 11 taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. 

Yıldız, projelerin yapılmasında en büyük destekçileri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye teşekkür etti. ORDU OLAY  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KIRAN'DAN FINDIKLI TEBRİKÖnceki Haber

KIRAN'DAN FINDIKLI TEBRİK

GÜLYALI TABLET İHTİYACINI KARŞILADISonraki Haber

GÜLYALI TABLET İHTİYACINI KARŞILADI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar