Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05

30 TL’NİN ALTI ÜRETİCİYİ ÜZER!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
30 TL’NİN ALTI ÜRETİCİYİ ÜZER!
Abone ol
Dünyanın fındık ihtiyacının yüzde 70’inin karşılandığı Karadeniz’de üreticiler, taban fiyatın açıklanmasını bekliyor. Ağustos ayı sonuna kadar sürecek olan fındık toplama işleminin öncesinde üretici, fiyatın 30 TL’den aşağı olmamasını istiyor.

Dünyanın fındık ihtiyacının yüzde 70’inin karşılandığı Karadeniz’de üreticiler, taban fiyatın açıklanmasını bekliyor. Ağustos ayı sonuna kadar sürecek olan fındık toplama işleminin öncesinde üretici, fiyatın 30 TL’den aşağı olmamasını istiyor.

‘ÜRETİCİ GÖREVİNİ YAPIYOR’

18 ziraat odası tarafından raporlaştırılan fındıkta maliyet hesaplamasına göre 2021 yılı için 1 kilogram fındığın maliyeti 22 lira 85 kuruş olarak belirlendi. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, bu sezon fındık fiyatlarının 30 lira olmasını beklediklerini açıkladı. Fındıkta maliyet çalışmalarının taban fiyatın oluşması için önemli olduğunu kaydeden Soydan şunları söyledi: “2021 yılı hasat dönemi yaklaşırken ziraat odaları olarak çalışmalara başladık. Özellikle 2021 yılının maliyet çalışmalarını yaptık. Maliyet çalışmalarıyla taban fiyatın oluşması gerekmektedir. Hasattan önce fiyatların açıklanması, hasattan önce alım kararlarının TMO tarafından açıklanması önem arz etmektedir. 22 lira 85 kuruş olan maliyetin üzerine yüzde 30’luk refah payı verilerek ve ayrıca geçen sene 22 lira levant kalite, 22 lira 20 kuruş olan Giresun kalite olarak belirlenen fındık fiyatının en azından 2020 yılındaki fiyatın en azından yansıtılarak bir taban fiyatın oluşmasını istiyoruz. Yani bizim taban fiyatı bu unsurların karşısında oluşması gereken rakam 30 lira civarına tekabül etmektedir. İnşallah sonucunda üreticilerimizi sevindirecek haberin açıklanmasını muhakkak bekliyoruz. Fındıkta bir istikrarın olacağına inanıyoruz.” Soydan, “Ordu’da 167 bin ton rekolte bekliyoruz. Üretici bahçesine çok iyi bakıyor, verim ve kalite arttı, üretici görevini yapıyor. Üretici üretiyor, fiyatlar istikrarı sağlasın” dedi. 

İHRACATÇI REKOLTEYİ YÜKSELTİYOR

Bu arada, Tarım ve Orman Bakanlığının, fındıkta rekolte çalışmalarını tamamlanmasına rağmen Tarım İl Müdürlüklerine acil kodlu ikinci bir rekolte çalışması talimatı gönderdiği belirtiliyor. Tarım il müdürlüklerinin öncülüğünde ziraat odaları, TMO, Fiskobirlik, fındık borsaları, sanayici ve İhracatçı temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından yapılan çalışma sonucunda fındıkta tüm Türkiye’de rekolte 650 bin ton olarak açıklanmıştı. Bu rakamı kabul etmeyen, fındık fiyatının düşük tutulmasını isteyen bazı ihracatçı birlikleri ise masa başında rakamı 815 bin ton olarak açıkladılar. Üretici temsilcileri, ihracatçı birliklerinin bununla da yetinmeyip kulis çalışmaları ile bakanlık tarafından yapılacak olan açıklamayı engellediğini belirttiler. Alınan bilgiye göre, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Vekili Cengiz Budan, bakan adına Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine gönderdiği yazıda fındık rekoltesinin ikinci kez tespit edilerek 27 Temmuz’a kadar bildirilmesini istedi.

‘ÜRETİCİNİN EMEĞİNİ YEDİRMEYECEĞİZ’

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, yaptığı açıklamada, “Allah’tan korkmaz, kuldan utanmazlar. Bu fındık üreticisinin alın terini, elinin emeğini ve kazancını size yedirmeyeceğiz, bunun için ant içtik” dedi. Akça şunları belirtti: “Bu rekolte tespit çalışmaları tüm komisyon üyelerinin tamamının katılımı ile yapılır. Fakat bu çalışmalar hakikaten çok yorucu ve zahmetli bir iş olduğu için genelde sanayici ve ihracatçı temsilcileri klimalı odalarında oturmayı tercih ederek bu çalışmaların sonuçlanmasının ardından oluşan rekolte tespit tutanaklarını imzalarlar veya ağa babalarının yönlendirmesiyle şerhlerini düşerler. Yazık çok yazık, bu fındık üreticisine ve ülkeye ihaneti bırakmalısınız artık. Aklınızı başınıza alıp para kazandırıp lüksler içerisinde yaşattığınız ağa babalarınıza hizmeti bırakıp, bu ülkenin ve üreticinin menfaatlerini ön plana çıkarmalısınız.”

Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan ise, üreticiyi rekolteyle korkutmamak gerektiğini belirterek, “yüzde 85 ihracat yapıyoruz. Rekolte üzerinden fiyatlarla oynamamak lazım. 650 bin ton rekolte bekliyoruz, diğer rakamları dikkate almıyoruz” dedi.

ÜRETİCİ ZARAR GÖRMESİN

Vatan Partisi Ordu İl Başkanı Osman Erdaş da, fındık taban fiyatının 33 TL olarak açıklanmasını istedi. Erdaş, “Gerçekçi olmak zorundayız. 30 TL’nin aşağısında açıklanacak bir fiyat üreticiyi mağdur edecek. Maliyetler geçen yıla göre yüzde yüz arttı. Üretici zarar görmesin” dedi. Aydınlık


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FİYATI REKOLTE DEĞİL TÜRKİYE BELİRLEMELİÖnceki Haber

FİYATI REKOLTE DEĞİL TÜRKİYE BELİRLEMELİ

İHRACATÇIYI DEĞİL FINDIK ÜRETİCİSİNİ KORUYAN POLİTİKALAR OLMALISonraki Haber

İHRACATÇIYI DEĞİL FINDIK ÜRETİCİSİNİ KOR...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar