Ordu
DOLAR16.7832
EURO17.4971
ALTIN976.05
reader

3,5 DOLARIN ALTI ÜRETİCİYİ KÜSTÜRÜR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
3,5 DOLARIN ALTI ÜRETİCİYİ KÜSTÜRÜR!
Abone ol
Üreticinin gübre alamadığı için rekoltenin bundan olumsuz etkileneceğini belirten Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık fiyatının 3,5 dolardan ağıda olmaması gerektiğini söyledi.   

Akça, Ordu Olay’a şu açıklamayı yaptı: ”Bizim de oda olarak bir işletmemiz var. Buradan da tabloyu net olarak görebiliyoruz. Geçen sene 140 ton gübre sattıysak bu sene 25 ton civarında gübre sattık. Rakamlar net olarak gerçeği gösteriyor. Üretici yüzde 75-80 oranında gübre alamadı ya da atamadı. Bu fındıkta ya da diğer ürünlerde ürün ve verim kaybı açık bir şekilde yaşanacağını gösteriyor.

 

REKOLTE DÜŞÜK OLACAK 

Bazı kurum ve kişiler fındıkta rekolte açıklıyor. Biri 800 bin ton diğeri 760 bin ton diyor ama fındığın başına gelen bir sürü iş var. Fındık bir don geçirdi, ardından bir rüzgar geçirdi. Bundan sonra da Allah göstermesin ancak yaşanabilecek kuraklık sıkıntısı var. Bütün bunların yanında gübre sıkıntısı da yaşandığı için muhakkak bunların rekoltede bir etkisi görülecektir. Mutlaka bir azalma olacaktır.

 

TÜM İMKANLAR ZORLANMALI 

Yine de üreticimize seslenmek istiyorum. İmkanları zorlayarak da olsa gübrelerinizi atın. Çünkü gübre kullanımı direk fındığın verim ve kalitesine etki ediyor. Hepsi olmasa da en azından yarısına gübre atılsın diyoruz. Bu günlerde gübre atma süresi de yavaş yavaş geçiyor. Eğer 26 azot gübresi atılamadıysa yapraktan yapılacak besleme için de imkanlar var. Bu tür ürünleri de kampanyalı olarak üretecimize sunuyoruz.   

 

FINDIK 3,5 DOLARIN ALTINDA OLMAMALI

Biz fındığın fiyatının dolar ya da bu tür değer üzerinden belirlenmesi gerektiğini belirtiyoruz. Bunu yıllardır savunuyoruz. Bana göre fındık fiyatı 3,5-4 dolar arasında olmalı. Böyle olursa üretici bu tarımı devam ettirebilir aksi halde ürününe küser. 3,5-4 dolar arasındaki bir fiyat üreticiyi memnun eder. Küsen üreticiyi de bir daha bahçeye geri getirmek o kadar kolay olmaz.

 

ORDU-GİRESUN’A DESTEK ŞART

Alan Bazlı Destek konusu da çok önemli. Fındığa yapılacak bir destekte mutlaka Ordu ve Giresun çiftçisi mutlaka özel bir şekilde desteklenmeli. Çünkü burada 150-200 rakam üzerinde bir başka ürün yetiştirme imkanı olmadığı gibi orada fındığı erozyona karşı tutacak bir başka ürün de yok. O nedenle Ordu ve Giresun’a mutlaka bu destekte özel bir değerlendirme yapılması şart.” Hasan Cem Özel               

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TOGG Samsun’a GeliyorÖnceki Haber

TOGG Samsun’a Geliyor

ORDULU GÜREŞÇİ TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDUSonraki Haber

ORDULU GÜREŞÇİ TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

Yorum Yazın

NE DURUGÖL’Ü KURTARABİLDİ NE DE NAMUSUNU KORUYABİLDİ
LGS’DE TAM PUAN ALDILAR
ALTINORDU KARA GÜNÜDE BARTIN’IN YANINDA
SAYIŞTAY’A 3 YENİ ORDULU ÜYE
KORONADA 2,5 KAT VAKA ARTIŞI VAR DİKKAT!
SİLAHLA OYNARKEN KARDEŞİNİ VURDU!
ERTELENMESİ SEVİNDİRİCİ ANCAK YETERLİ DEĞİL! 
ERDOĞAN, TÜRKİYE'NİN İTİBARINI BİR KERE DAHA YERLE BİR ETTİ
OSKİ’DEN ULUBEY’E 13 MİLYON TL’LİK YATIRIM
İKİZ DEV KURBANLIKLAR 150 BİN TL 
KUMRU’DA KORSAN TAKSİCİYE 9 BİN TL CEZA!
Batuhan Er 52 Orduspor'da
KALE ÖMÜRCAN’A EMANET
3’ÜNCÜ LİGDE GRUPLAR BELLİ OLDU
ORDULU GEZGİN BİSİKLETİ İLE YOLLARDA
“FINDIKTA DA KUR KORUMALI TABAN FİYAT İSTİYORUZ”
Mercan'ın küpe takma hayali gerçek olacak
SAHTE İCRA MÜDÜRÜ 4 BİN LİRA DOLANDIRDI
BİR HAFTADA 10 BİN 328 KONTROL
UYUŞTURUCUYA GEÇİT YOK!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar