Ordu
DOLAR13.6483
EURO15.2021
ALTIN788.24
reader

35 TL FINDIĞIN HAKKIDIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
35 TL FINDIĞIN HAKKIDIR
Abone ol
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Artan maliyetleri, dolar kurunu, refah payını, enflasyonu, ve de en önemlisi, bu yıl dünyadaki rekolte düşüşünü göz önüne aldığımızda, bu yıl için, kilo başına 35 lira uygun olacaktır. 35 liralık fiyat, hem hareketlenecek piyasaların, hem emeğin, hem de bu alanda dünya devi olmanın hakkıdır.” dedi.    

Meclis’te yılın son gurup toplantısında kürsüye gelen İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, şöyle konuştu:” Biliyorsunuz fındık, Türkiye’nin en önemli ve stratejik tarım ürünlerinden biri. Bundan bir ay sonra, hummalı bir çalışma başlayacak, fındıklar toplanacak. Üreticisiyle, işçisiyle, yüzbinlerce vatandaşımız emek verip, tüm dünyadaki fındığın, yüzde 70’ini üretecek.

FINDIKTAKİ HİKÂYE YILLARDIR AYNIDIR

Fındıktaki hikâye, yıllardır aynıdır. Önce, “Bu sene çok fazla üretim var, rekolte yüksek.” denir. Sonra, “Dünyada fındık tarımı gelişiyor, biz ürünümüzü satamayacağız.” denir. Sonra, aslında olmayan, sanal, Hamburg Fındık Borsası’ndan bahsedilir. “Fındık Borsası Karadeniz’de olacak, o borsa buraya gelecek.” denir. Arkasından, “FİSKOBİRLİK nerede, ne oldu?” denir.

“Depolama imkânı yok, depo yok, alıcıların depoları dolu, almayacaklar.” denir. “Lisanslı depoculuk geliştirilecek.” denir. İşte bütün bu karmaşa içinde, bir fiyat açıklanır, ve üreticinin ürünü elinden alınıverir. Sonra ne olur? Götürülür ve yabancılara teslim edilir. İşte bu yüzden, yıllardır, fındık ihracat gelirimiz, 1 buçuk ile 2 buçuk milyar dolar arasında, gidip gelir. Yani, 17 milyar liralık üründen, yaklaşık 15-16 milyarlık ihracat yaparız.

GECİKMEDE ÜRETİCİNİN KAYBI BÜYÜK OLUR 

Oluşturduğumuz bütün ihracat katma değeri, işte bu kadar olur. Yani sıfır olur. İşte size, Ak Parti iktidarının, tarımdaki akıl dolu ihracat vizyonu… Geçen yıl, bizim de ısrarla önerdiğimiz ve takip ettiğimiz fiyat, üreticimizi biraz olsun rahatlattı. Ama fındık üreticisine, her yeni yılda, yeni yeni edişeler yaşatmaktan, maalesef geri durmuyorlar.

Bu yılın fiyatı, henüz açıklanmadı. Ürün ne olacak, kaça gidecek, masraflar çıkacak mı, çark dönecek mi? Karadeniz kara kara bunu düşünüyor. Buradan Sayın Erdoğan’a seslenmek istiyorum; Taban fiyatı açıklamakta gecikilirse, üreticinin kaybı büyük olur.

FINDIK FİYATI 35 TL OLMALI

Ziraat Odalarımızın yaptığı hesaplamalara göre, 2021 yılı için, fındığın kilo başına maliyeti, 22 lira 85 kuruş. Senin ekibin yan gelip yattığı için, mecburen benim uzman arkadaşlarım oturdu çalıştı. Artan maliyetleri, dolar kurunu, refah payını, enflasyonu, ve de en önemlisi, bu yıl dünyadaki rekolte düşüşünü göz önüne aldığımızda, bu yıl için, kilo başına 35 lira uygun olacaktır. 35 liralık fiyat, hem hareketlenecek piyasaların, hem emeğin, hem de bu alanda dünya devi olmanın hakkıdır.

 

KARADENİZLİLİK ÖYLE OLMAZ

Sayın Erdoğan; Rizelilik, kürsülerden üfürmekle olmaz. Rizelilik, Karadenizli fındık üreticisini, yabancı şirketlere ezdirmeyerek olur. Eğer, her fırsatta söylediğin gibi, gerçekten Karadeniz’in oğluysan, o zaman, bu sefer yabancı lobilerin elemanlarını bu işten uzak tut ve fındık üreticilerimize sahip çık. Eğer sen sahip çıkmazsan, ilk sandıkta biz gelip gerekeni yapacağız.

FINDIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURACAĞIZ

Bunu da böyle bil. İYİ Parti iktidarında; ilk iş, Milli Fındık Politikamızı oluşturacağız. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılan müdahale alımların süresini, ilgili hasat döneminden başlayarak, bir sonraki yılın, 1 Temmuz tarihine kadar, devam ettireceğiz. Yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesi projemizi, hızla hayata geçirip, fındıktaki verim ve kaliteyi arttıracağız. Fındık, aynı zamanda bir sanayi ürünümüz. O nedenle, Ar-Ge çalışmalarının yapılabilmesi, işlenmesi ve mamul haline getirilerek ihraç edilebilmesi için, yani katma değerli ihracat için, Karadeniz Bölgemizde, Fındık Organize Sanayi Bölgesi kuracağız.

NEDEN 7 YILDIR 170 TL

Fındıkta alan bazlı gelir desteği, yaklaşık 7 yıldır, 170 lira olarak ödeniyor. Tüm maliyetler hızla artarken, bu durumu kabul edemeyiz. O nedenle, bütün destekleri, mazot, gübre ve ilaç gibi, gider kalemlerinin maliyetlerini dikkate alarak, arttıracağız. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerimize, hibe destekli, makine, alet ve ekipman desteği sağlayacağız.

Buradan fındık üreticilerimize seslenmek istiyorum: Fındığa ve sizlere de hak ettiğiniz değeri göstereceğiz. Biz gelince, Türk fındığı, dünyada hak ettiği yeri alacak. Türk çiftçisi de, bir daha asla yabancı şirketlerin oyuncağı olmayacak. İYİ Parti iktidarında, çiftçimiz kazanacak, milletimiz kazanacak, Türkiye kazanacak. Bundan emin olun.”   ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
35 TL AÇIKLAYIN ÜRETİCİNİN ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI VERİNÖnceki Haber

35 TL AÇIKLAYIN ÜRETİCİNİN ALIN TERİNİN...

KADINLARA YANGIN EĞİTİMİSonraki Haber

KADINLARA YANGIN EĞİTİMİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar