Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
reader

50 BİN KİŞİ YOKSULLUKTAN İNTİHAR ETTİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
50 BİN KİŞİ YOKSULLUKTAN İNTİHAR ETTİ
Abone ol
AKP iktidarında intihar ederek hayatına son veren yurttaş sayısı resmi rakamlara göre 50 bini geçtiğini belirten CHP Altınordu İlçe Başkanı Yelda Dalak, elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaç faturalarından KDV alınmamasını istedi.

Dalak şu açıklamayı yaptı: “Sizlere tek adam rejiminden bahsetmeyeceğim, sizlere sarayın şatafatından da bahsetmeyeceğim bugün sizlere, Ordu halkına sadece ekonomik krizden bahsedeceğim. Arkadaşlar bilindiği gibi ülkemizde 2018 yılında baş gösteren ve gün geçtikçe derinleşen bir ekonomik krizle karşı karşıyayız.  AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılında enflasyon yüzde 29.75’ken 2022’nin ilk ayında yüzde 48.69’ a yükseldi Yani iki oran arasında neredeyse yüzde 50 fark var. Ekonomi Araştırma Grubuna göre enflasyon yüzde 114.87 olarak açıkladı doğalgazda konutlarda yüzde 25, sanayide yüzde 50, elektrik zammı da yüzde 50 ile yüzde 125 arasında değişmektedir. Gıdaya gelen zamları ise söylemeye gerek bile yoktur. Her gün marketlere girdiğimizde ürünün fiyatı değişmektedir. Kilo işi alımı bıraktık artık tane işi almaya başladık. Yakında onu da alamayacak hale geleceğiz. Bıçak kemiğe dayandı elektrik faturalarının her ay iki kat artması ile evlerde elektriği kapatıp mum ışığı ile oturmaya başlayacağımız günlerde yakındır.

 

ELEKTRİK-SU-DOĞALGAZ’DAN KDV ALINMAMALI

CHP’nin verdiği önerge elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaç faturalarından KDV alınmamasına yönelik kanun teklifi AKP ve MHP oylarıyla ret edilmesiyle bir sülalenin bekası için bir toplumun sefalete sürüklenişini görmekteyiz.  Türk-İş'in Ocak ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'na göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin 249 lira, yoksulluk sınırı ise 13 bin 843 liraya çıktı. Buna göre açlık sınırı ile zamlı asgari ücret arasında sadece 3 lira 40 kuruşluk fark kaldı. Enflasyon canavarını halkımız iliklerine kadar hissetmekte ve 1 gün önce aldığı ürünü bir gün sonra aynı fiyata alamamakta. Maliye Bakanı Martı-Nisanı görür mü bilemeyiz ama halk bu durumda daha fazla gün göremeyecek gibi.

 

YOKSULLUK İNTİHARLARI ARTTI

Türkiye’nin her yerinde feryatlar, figanlar, intiharlar, bunalıma giren insanlar! “1,5 yaşında çocukları olan anne-baba intihar etti”, “Eline 'iş-aş' yazarak intihar etti”, “Kendini kamyonuna astı”, “’Çocuklarım aç’ dedi, valilik önünde kendini yaktı”, “’Sadece 1 liram kaldı' demişti, yaşamına son verdi”, “Denizli’de işten atılan genç intihar etti” Ve bunun gibi binlercesi de… 19 yıldır tek başına iktidarda bulunan AKP döneminde medyada en sık rastlanan haberler intiharla ilgili. Yoksulluk, işsizlik ve hayat pahalılığının başlıca sorunlar olduğu Türkiye’de, derinleşen ekonomik kriz halkı bunalıma sürükledi. Yoksulluğa bağlı olarak intihar olayları artış gösterdi. AKP iktidarında intihar ederek hayatına son veren yurttaş sayısı resmi rakamlara göre 50 bini geçti.  Buradan hükümete sesleniyoruz; acilen zamların önüne geçilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmalı ve en önemlisi de artık yönetemediklerinin farkına varıp bir an önce halkın önüne sandığı koymalıdırlar, artık eminiz ki ilk seçimde halkımız gereğini yapacaktır.” ORDU OLAY  

 

                                                      


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TOMAKİN’İN NİKAHINI GÜLER KIYDI Önceki Haber

TOMAKİN’İN NİKAHINI GÜLER KIYDI 

İki Kardeş Tek Tabutla Toprağa VerildiSonraki Haber

İki Kardeş Tek Tabutla Toprağa Verildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar