VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
reader

52+ 5,2 OLSUN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
52+ 5,2 OLSUN
Abone ol
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Ordu ve Giresun için fındık alım fiyatının 52 TL artı 2 TL değil artı 5,20 TL ile destekle birlikte 57,20 TL olması gerektiğini söyledi.

BEKLENTİMİZ 52 TL DEĞİLDİ 

Ordu Olay’a özel açıklamalar yapan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça, “Cumhurbaşkanımız Ordu’da fındık fiyatı açıklarken Ordu’nun plakası olan 52 üzerinden giderek fındık fiyatını 52 TL olarak açıkladı. Buna 2 TL’de desteklemeyi de ekleyerek alım fiyatının 54 TL olduğunu ifade etti. Bizimse ziraat odaları olarak beklentimiz en az 60 TL olmasıydı. Aslında girdilere baktığımızda 60-65 TL arasında bir fiyat bekliyorduk anacak en düşük beklentimiz 60 TL’ydi. Bu gerçekleşmedi.” dedi.

 

 

EN MAĞDUR ORDU VE GİRESUN

Bu durum karşısında yeni bir öneride bulunmak istediklerini aktaran Akça, “Bilindiği üzere Ordu-Giresun’un özel bir durumu var. Burada eğim çok. Arazi makineli tarıma büyük oranda uygun değil. Maliyetler çok yüksek. Ayrıca verim de düşük. Ordu-Giresun’da dönümde 100 en fazla 120 kilo fındık alınabilirken batıda bu 250 hatta 300 kilolara varabiliyor. O yüzden desteklemelerde Ordu-Giresun’a pozitif ayrımcılık içiren özel bir destekleme uygulaması olması gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

 

52+5,2 OLSUN YÜZÜMÜZ GÜLSÜN 

Kendilerinin şöyle bir formül geliştirdiklerini kaydeden Akça, “Biz diyoruz ki Ordu ve Giresun için 52 TL taban fiyatın yanı sıra 5,20 TL de destekleme verilmeli. Yani kiloda 2 TL değil 5 Lira 20 Kuruş destek ödemeye yapılacağı zaman ödenmeli. Bu 2 TL yerine 5 Lira 28 kuruş da olabilir. Bilindiği gibi Giresun’un plakası da 28. Kısaca fındık fiyatı bu sene Ordu’nun plakasından belirlendiği gibi üretim açısından dezavantajlı olan bu iki şehirde destekler onların plakasından olsun diyoruz.” şeklinde konuştu. Kaan Özel           


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIK BAHÇESİNE ERKEN GİRME, ZARAR DA ETMEÖnceki Haber

FINDIK BAHÇESİNE ERKEN GİRME, ZARAR DA E...

LİGE HAZIR OLACAĞIZ!Sonraki Haber

LİGE HAZIR OLACAĞIZ!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar