Ordu
DOLAR15.5436
EURO16.2607
ALTIN911.35
reader

59 YILDA GERÇEĞE DÖNÜŞEN RÜYA

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
59 YILDA GERÇEĞE DÖNÜŞEN RÜYA
Abone ol

Dünya Gazetesi yazarı Mustafa Kemal Çolak, Ordulu Gazeteci ve Yazar Yalçın Şimşek'in 1956'dan 2015'e Ordu-Giresun Havalimanının 59 yıllık öyküsünü anlattığı 'Bir Hayalin Peşinden' adlı kitabını köşesinde kaleme aldı.

İşte o yazı:

Gazeteci-yazar Yalçın Şimşek “Bir Hayalin Peşinden” adlı yeni kitabında, 39 hükümet eskiten Ordu-Giresun Havaalanı’nın 59 yıllık öyküsünü anlatmış. Ders kitaplarına konu olabilecek cinsten gazeteciğin yüksek heyecanıyla sürüklenen öykü, aynı zamanda iyi bir dönem kitabı olarak da çıkıyor okurunun karşısına.

 

Gazetecilik mesleği, kamu yararı taşıyan bir uğraşın tarifidir de aynı zamanda. Yalnızca bir meslek olarak anılmasının ötesinde bir tutkudur, yaşam biçimidir, inançtır, inat etmektir.

 

Kamu yani herkesi içine alan geniş kavram etrafında gelişen, tüm kesimlerin yararına olduğu kabul edilen konuları,‘mesele’ edinmek’, gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesi yönünde ‘sağlam duruş’ sergilemektir. Taviz vermeden, eğilip bükülmeden, yan çizmeden dik durmaktır. Kamu çıkarı gözetmektir, bu yönde haberler yapmak, köşe yazılarına imza veya manşet atmaktır.

 

Bana bu satırları düşündüren, gazeteci Yalçın Şimşek’in, Ordu-Giresun Havaalanı’nın 59 yıllık öyküsünü kaleme aldığı “Bir Hayalin Peşinden” adlı yeni kitabı oldu.

 

Bir kente kurulması planlanan havaalanı projesini konu edindiği kanısını taşıyarak okumaya başladığım kitap, tüm bu konuyu içermekle birlikte, iyi gazetecilik adına dersler çıkarmamıza da vesile oluyor.

 

Kitabı bitirdiğimde, “Havaalanı projesi ‘Derslerde okutulacak bir gazetecilik duruşunun sergilenebilmesi için’ yaratılmış olamaz mı?” diye  düşünmeden edemedim.

 

Tamı tamına 59 yıl süren Ordu Giresun Havaalanı kısa adıyla Or-Gi Havaalanı projesinin öyküsü, yörenin olduğu kadar yerel tüm yayınların yüzaklarından kabul edebileceğimiz Ordu Olay Gazetesi’nin ısrarlı takibinin izinden anlatıyor ‘Bir Hayalin Peşinden’kitabı. Samimi bir dille,  ayrıntılarıyla ve güçlü arşiv yeteneğiyle ortaya konuyor öykü.

 

Kader bu ya, havaalanına ilişkin 22 kelimeden oluşan ilk haber, 1956 yılında Ordu Postası’nda ‘Hava alanı’başlığı ile çıktığı gün, Ordu’nun bir başka yöresinde, Zeki adını alacak bir bebek de dünyaya geliyordu.

 

İşte bu tarihi tesadüfün de ortaya koyacağı gizemli bağ sayesinde gazetecilik yaşamında pek çok gündemi uğraş edinenZeki Özel, yılların özlemi olan sözünü ettiğim projesin de en inatçı takipçisi olacaktır.

 

Onun için iktidar muhalefet fark etmeyecekti. Siyasilerden, sayısız yerel yönetici, vali, solcu, sağcı, muhalif, yanlı, terzi, öğretmen, işçi işsiz, kim varsa hemen herkesimden insan üzerinden havaalanı projesinin peşinden gidecekti.

 

Akıllara ilk 1959 yılında küçük bir gazete yazısı ile sokulan projeye, haberlerinin ikna gücüne sığınarak sahip çıkacak, en gündemden düştüğünü hissettiği dönemlerde başında bulunduğu Ordu Olay’ın sürmanşetinden tam 1.5 yıl boyunca ‘Haaaalanınızı yapmayana oy vermeyin’ başlığıyla konuyu tekrar hatırlara getirecekti.

 

Yüzlerce, binlerce haber, köşe yazısı, manşet, duyuru, ilan Ordu Olay’ın sütunlarında yer bulacaktı yıllar yılı. Destek veren desteklenecek, proje muhalifleri halkın huzuruna çıkarılacaktı.

 

12 Ocak 2008’de, kentlerini ziyaret edecek dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı,‘Bizi de uçur Sayın Yıldırım’ manşeti ile karşılayacak, iki yıl sonra da 22 Ağustos 2010 tarihli manşetini bu kez, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben, ‘Ordu’yu da uçur Sayın Başbakan’ cümlesi ile atacaktı.

 

Mesleki hafıza ile fikri takip kuralının altın örneklerinden sayabilirim Ordu Olay’ın projeye yönelik yıllara dayalı haber heyecanını.

 

Havalanına katkı sunan yöneticileri de unutmuyor projenin unutulmayacak öyküsünü yazan Yalçın Şimşek. Örneğin Ordu’da vali olarak görev yaparken havaalanının yerini tespit edilmesinde imzası bulunan Sami Seçkin’in yıllar sonra kente ilk kez uçak ile inerken duyduğu heyecanı, samimi satırlarla paylaşıyor okurlarıyla.

 

Projeye ilişkin halkın sempatik duruşunu 1979 tarihli Ordu Olay Gazetesi’nde görebiliyoruz. O yıl evlenen Nazlı Gür-Ali Ulaştı çiftinin düğün  davetiyesine, “Düğünümüze çiçek göndermeyin, paranızı havaalanına yatırın” tavsiyesi kaç insanı harekete geçirdi bilinmez ancak halkın bakışını yansıtması açısından değeri çok yüksek bir anı olarak karşımıza çıktığı bir gerçek. Çiftin şimdilerde ABD’de yaşam sürdüğünü, iyi eğitim alan, insanlık için uğraş veren çocuklar yetiştirdiğini de yine kitaptan öğreniyoruz.

 

İlk gündeme düştüğü yıldan itibaren, yaşadığımız onca krizler, darbeler, dünyada ve ülkemizde ortaya çıkan unutulmayacak olaylar, savaşlar,  çatışmalar, hemen hepsi olabildiğince kitabın fonunu oluşturuyor. Bu yönüyle bir dönem kitabı olmasına da katkı sunuyor.

 

Tamı tamına 39 hükümet değiştiren Or-Gi Havalanı’nın temeli 22 Temmuz 2011’de atıldı. 22 Mayıs 2015’ten itibaren de bölgesine hizmet sunmaya başladı.

 

Gazeteci Zeki Özel de halen başında bulunduğu Ordu Olay üzerinden sayısız gündemin takipçisi olmayı sürdürüyor.

 

Son sözü kitabın yazarı gazeteci Yalçın Şimşek’e bırakalım dilerseniz. Kitabın gazeteci ve gazetecilik üzerinden kamusal bir projenin yıllara yayılan öyküsü olduğunu ifade ediyor Şimşek ve “Bir gazetecinin gözünden Ordu-Giresun Havalimanının 59 yıllık öyküsünü belgelerle anlatmaya çalıştım. Bir düşünün, ne demek bir gazetecinin 23 yıl boyunca hayalinin peşinden koşması! Herkes pes ederken, tek başına  mücadelesini sürdürmesi! Kaç gazeteci yapar ki bunu, hangi gazeteci Ulaştırma Bakanı Ordu’ya geliyor diye havaalanı için özel sayı hazırlar? Kitabımız bu müthiş öykünün geniş kesimlerce bilinmesine hizmet etmesi gayretinden ibarettir” diyor.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALTINORDU BELEDİYESİ’NİN EFSANE SİNEMA GÜNLERİ YENİDEN BAŞLIYORÖnceki Haber

ALTINORDU BELEDİYESİ’NİN EFSANE SİNEMA G...

 ORDU'DA ARI ÖLÜMLERİ ARTTISonraki Haber

 ORDU'DA ARI ÖLÜMLERİ ARTTI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar