Ordu
DOLAR16.8657
EURO17.6041
ALTIN980.49
reader

65 Öğretim Üyesi İlanının 61'ine Yalnızca Birer Kişi Başvurabilmiş

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
65 Öğretim Üyesi İlanının 61'ine Yalnızca Birer Kişi Başvurabilmiş
Abone ol
Sayıştay'ın Ordu Üniversitesi'ne ait 2020 denetleme raporunda, ilana çıkılan öğretim üyeleri kadrolarında eşitlik ilkesine aykırı davranıldığı vurgulandı. 2020 yılında açılan 65 öğretim üyesi kadrolarında 61'ine aranan koşullar nedeniyle yalnızca birer kişi başvurabildiğine yer verilirken Sayıştay, eşitlik ve liyakat ilkelerine aykırı atamalar yapıldığını tespit etti.

SAYIŞTAY'DAN, ORDU ÜNİVERSİTESİ'NE "LİYAKAT" HATIRLATMASI

Ordu Üniversitesi'nin, İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Din Bilimleri Anabilim Dalı profesörlük kadrosu, Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk İslam Sanatı Anabilim Dalı profesörlük kadrosu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı doktor öğretim üyeliği kadrosu, Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Bölümü Fen Bilgisi Anabilim Dalı doçentlik kadrosu için açtığı ilanlarda Sayıştay denetçileri, alımların eşitlik ve liyakat ilkelerine aykırılık olduğunu belirtti. 

Sayıştay'ın raporuna göre; açılan 65 öğretim üyesi kadrosundan 4'üne birden fazla başvuru yapılabilirken, 61'ine yalnızca birer kişi başvurabildi. Raporda, alımlarda aranan şartlara ilişkin şu bilgiler verildi: 

"İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Din Bilimleri Anabilim Dalı profesörlük kadrosu için, inanç, insan ve topluma dair konuları geleneksellik, modernlik, postmodernlik ve küreselleşme çerçevesinde değerlendirerek, sosyolojik analiz ve yorumlarda bulunmuş; din, kültür, ahlak ve medeniyet üzerine bilimsel eserler vermiş olmak. 

Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Türk İslam Sanatı Anabilim Dalı profesörlük kadrosu için, Türk İslam sanatı alanında doçentliğini almış olmak. Su mimarisi ve maden sanatı üzerine çalışmalar yapmış olmak. 

Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı doktor öğretim üyeliği kadrosu için, halk sağlığı hemşireliği dalında doktora yapmış olmak. Evde bakım, yaşlı sağlığı ve müzikle terapi ile ilgili çalışmalar yapmış olmak. 

Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Bölümü Fen Bilgisi Anabilim Dalı doçentlik kadrosu için, doçentliğini biyoloji alanında almış olmak. Ekoloji alanında bitki çeşitliliği konularında çalışmalar yapmış TÜBİTAK ve AB Natura 2000 projelerinde görev almış olmak." 

Sayıştay denetçileri, alım yapılacak öğretim üyeleri kadroları için, objektif ve denetlenebilirlik ilkelerine uyulmadığını, ilanların büyük çoğunluğunda belli bir kişiye işaret eden şartlar istendiğini tespit etti. Üniversitenin kadrolar için istediği ek koşulların akademik rekabeti engelleyecek nitelikte olduğu, Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu vurgulandı. 

Sayıştay denetçileri, üniversite tarafından verilen öğretim üyesi ilanlarındaki koşulların eşitlik ve liyakat ilkeleri doğrultusunda belirli bir kişiye tekabül etmeyecek şekilde tespit edilmesi gerekmediğini hatırlatırken liyakat vurgusu yaptı. 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALTINORDU ORGANİK YUMURTADA MARKA OLACAKÖnceki Haber

ALTINORDU ORGANİK YUMURTADA MARKA OLACAK

TMO’DA 60 RANDIMAN 30,80 TLSonraki Haber

TMO’DA 60 RANDIMAN 30,80 TL

Yorum Yazın

DURUGÖL’ÜN TAMAMININ KURTARILMASINI İSTİYORUZ
VALİ SONEL ŞEHİT AİLELERİ İLE GAZİLERİ UNUTMADI
Ihlamur ağacından düşen kişi öldü
YİNE AKPINAR’DA KAZA!
DOMUZ ETİNDE VERGİYİ İNDİRECEĞİNE AKARYAKITTA İNDİR
BİRİ BİZİ ALDATIYOR!
AK PARTİ ALIN TERİNE DEĞER VERİR
VALİLİK ESKİ VE GÜZEL GÜNLERİNE DÖNECEK
MAHKEME OBB’YE DENİZİ DOLDURAMAZSIN DEDİ
PERŞEMBE’NİN TADI TUZU BURADA
ÇAMBAŞI YAYLASI’NIN CAZİBESİ ARTTI
FATSA ADASI DOĞAL KALMALIDIR
ŞAMPİYON ALTINORDU ZABITA
ORDU KAMPI MADALYA GETİRDİ
ÖZBEKİSTAN’DAN ŞAMPİYONLUK GELDİ
ORDUSPOR 1967 TRANSFERE HIZ VERDİ
NE DURUGÖL’Ü KURTARABİLDİ NE DE NAMUSUNU KORUYABİLDİ
LGS’DE TAM PUAN ALDILAR
ALTINORDU KARA GÜNÜDE BARTIN’IN YANINDA
SAYIŞTAY’A 3 YENİ ORDULU ÜYE

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar