Ordu
DOLAR16.148
EURO17.3454
ALTIN968.13
reader

700 MİLYON TL’Yİ BİZE VERİN FINDIĞA DEĞERİNİ BULDURALIM 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
700 MİLYON TL’Yİ BİZE VERİN FINDIĞA DEĞERİNİ BULDURALIM 
Abone ol
Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, “TMO’ya rağmen Türkiye’de fındığın tekelleşmesine sebep olan Ferrero firmasına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 667 Milyon TL teşvik verilmesi yanlıştır. Bu teşviki ziraat odalarına versinler, fabrikayı biz yapalım” dedi.

Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar açıklamasının devamında, şu ifadelere yer verdi: “Fındık serbest piyasada geçen senenin fiyatlarının altına düştü. Fındık piyasasında tek büyük alıcı firmaya rakip alıcı olsun fındık üreticisi  tek ele mahkum olmasın diye hep TMO’nun devreye sokulmasını ve fındık alımı yapmasını istedik. Devlet bunu yaptı. Teşekkürlerimizi hiç esirgemedik. Bunu açık ve seçik bir şekilde söyledik. Ancak fındık yine piyasada hak ettiği değeri bulamadı. Oyun içinde oyun kurgulandı.

FINDIK TMO FİYATI ALTINDA ALINIP SATILMAMALI

Fındık baronları önce rekolteyi hayali bir şekilde yüksek göstererek bu fiyatlara etki yaptılar. Tahmini rekolte tespitini yeniden Bakanlığa yaptırttılar. Yapılan ikinci tahmini rekolte tespiti onların istediği gibi çıkmadı. Ancak farklı yöntemler uygulamaya başladılar. Hükümetin açıkladığı fiyat taban fiyat kabul edilip o fiyatın altında piyasada ürün alınmaması için düzenleme yapılmalıdır.

KÖTÜ OYUN KURANA İMKAN SAĞLANMAMALI

Hükümetten önce piyasaya müdahale için fındık fiyatları açıkladılar. Piyasada hükümetin açıkladığı fiyatın çok altında bir fiyat oluşmasına sebep oldular. Piyasada bu olumsuzluğu yaratanlara, ülkemizde, hala imkanlar tanınıyorsa, fındık fiyat istikrarını sağlamamız mümkün değildir. Onlara bu sağlanan teşviklerle, onların piyasa oyunlarını yapmasına cesaret ve imkan verirseniz onlarda piyasayı istedikleri gibi ayarlarlar.

SERBEST PİYASA BU DEĞİL

Birileri kalkıp bize serbest piyasa şartları demeye kalkmasın. Bu şartlarda piyasa miyasa olmaz.  Doğruya doğru, yanlışa yanlış deyip uyarılarımıza devam edeceğiz. Hiç bir zaman koltuk ve menfaat uğruna takla atan şakşakçılardan olmayacağız. Ferrero’ya verilen teşvik, yanlış ve haksız bir uygulamadır. Haksızlık karşısında susan dil olamayız. Türkiye’de fındık piyasasında istediği gibi at koşturan, ticaret yapıyorum diyerek, üreticinin alın terini gasp eden İtalyan fındık alıcısına verilen teşvik neyin nesidir?

23 TL’NİN SEBEBİ İTALYAN FİRMA

Serbest piyasada fındığın 22-23 liradan işlem görmesinin sebebi Ferrero’dur. İtalyan Ferrero’ya 667 milyon TL tutarında gümrük vergisi ve KDV muafiyeti  teşviği,  fındık üreticisinin malı üzerinde, alın teri üzerinde her türlü entrikayı çeviren, her türlü oyunu oynayan firmaya ödül mü verildi?   Bu para üreticinin hakkıdır. Bu hakkı üreticiye iade edin. Ferrero üreticinin alın teri üzerinden zaten kazanıyor.  Taka


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ŞAH-I VONA  MARKASI TESCİLLENDİÖnceki Haber

ŞAH-I VONA  MARKASI TESCİLLENDİ

‘FINDIĞIN BAŞKENTİ’ Kullanım ProtokolüSonraki Haber

‘FINDIĞIN BAŞKENTİ’ Kullanım Protokolü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar