Ordu
DOLAR13.5935
EURO15.4694
ALTIN791.87
reader

77 AKRABASINI ORDU’DAKİ KİMSESİZLER MEZARLIĞINDA BULDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
77 AKRABASINI ORDU’DAKİ KİMSESİZLER MEZARLIĞINDA BULDU
Abone ol
Ordu’da Bekirli Mahallesi dışında Hacılar Mahallesi'nde ikinci bir Trabzonlu muhacir mezarlığı bulundu. Trabzon Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Durmuş da 1700 kabrin bulunduğu bu mezarlıkta 77 akrabasının kabrini buldu. 

Daha önce Trabzon Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Durmuş önderliğinde başlatılan Tarihe Bir Kitabe De Sen Kazandır Projesi gereğince; Durmuş önderliğinde hareket eden ekip 21 Kasım’da Ordu’nun Hacılar Köyünde 1700 kişilik Trabzon muhacir şehitliği buldu. Tespit edilen yeni şehitlikte Maçka’nın Boğaç köyünden olan Yazıcı’nın 77 akrabasının da olduğu ortaya çıktı. Bulunan mezarların 104 yıl önce işgal nedeniyle Maçka’dan göç eden Trabzonlulara ait olduğu öğrenildi.

3 BİN KİŞİLİK ŞEHİTLİK BULUNMUŞTU

Trabzon Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Durmuş önderliğinde başlatılan Tarihime bir Belge De Sen Kat projesi gereğince; Ordu’nun Perşembe ilçesi Bekirli köyünde 4 dönümlük arazide 3 bin kişilik kimsesiz Trabzon Muhacirler Mezarlığı adlı Rus işgalinden ve 1916-1918 tarihlerinden kalma bir şehitlik tespit edilmişti. Durmuş önderliğinde hareket eden ekip 21 Kasım’da Ordu’nun Hacılar Köyünde 1700 kişilik yeni bir Trabzonlu muhacir şehitliği buldu. Bulunan mezarların 104 yıl önce işgal nedeniyle Maçka’dan göç eden Trabzonlulara ait olduğu öğrenildi.

21 KASIM’DA TOPLU MEZAR ALANI BULUNDU

Bu defa Trabzon Yazarlar Derneği Onursal Başkan Mustafa Durmuş, Yönetim Kurulu üyesi araştırmacı yazar Cemal Aksoy, Ordulu yazar ve Hikmet Pala ve Ordu Üniversitesinden bir hoca 21 Kasım 2021 Perşembe günü erkenden Ordu’ya gitti. Ordu’ya giden ekip diğer kimsesiz Trabzon Muhacir Şehitliklerini araştırmaya devam etti. Ordu’nun Hacılar Köyünde 1700 kişilik Rus işgalinden kalma yeni bir şehitlik tespit edildi. 1700 kişilik şehitlik içinde Maçka’nın Boğaç Köyünden olan Trabzon Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa Durmuş’un 77 şehit akrabası tespit edildi. Hacılar Köyü Merkez Cami’nin güneydoğusunda bulunan alanda Trabzon muhacir şehitlerinin yattığı belirlendi. Konuyla ilgili çalışmaların devam edeceği bildirildi.

104 YILLIK 1700 TRABZONLU MEZARI

Konuyla ilgili açıklama yapan yazarlar derneği Başkanı Durmuş, Rus işgali nedeniyle Trabzon’dan göç etmek zorunda kalanların mezarlarının gün yüzüne çıktığını söyleyerek, “Trabzon Yazarlar Derneğinin Tarihe bir kitabe de sen kazandır projesi kapsamında yapılan çalışmalarda Ordu Hacılar köyünde bulunan Trabzonlu Muhacirlere ait 1700 Mezar bulunmuştur. 1916-1918 yıllarında yaşanan savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan muhacirlerin Ordunun çeşitli yerlerinde bulunan muhacir mezarları üzerinde yaptığımız çalışmalar kapsamında Ordu Hacılar köyünde muhacir mezarlarını inceleme fırsatı bulduk. Maçka Üçgedik Köyü ve cevre köylerden insanlara ait olduğunu öğrendik. 104 yıllık geçen sürede bakımını yaparak bu onurlu davranışı nedeniyle Ordu Hacılar köyü halkına ve muhtar Mehmet Kalyoncu’ya ve Araştırmacı Yazar sayın Hikmet Palaya çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. Günebakış


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜRCÜ HASTANIN MİDESİ ALINDI HAYATA TUTUNDUÖnceki Haber

GÜRCÜ HASTANIN MİDESİ ALINDI HAYATA TUTU...

 ‘BİR AYRILIK’ BU AKŞAM SİZLERİ BEKLİYORSonraki Haber

 ‘BİR AYRILIK’ BU AKŞAM SİZLERİ BEKLİYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar