VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1088
EURO18.2134
ALTIN1016.8
reader

ADIGÜZEL İLE KASAPOĞLU ARASINDA SERT TARTIŞMA   

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ADIGÜZEL İLE KASAPOĞLU ARASINDA SERT TARTIŞMA   
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’in Meclis’te Spor Toto’nun Türk sporunun kara kutusu olduğunu söylemesi üzerine Meclis karıştı. Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yerinden Adıgüzel’i yalancılıkla suçlaması üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Bakanın olduğu bölüme ilerleyerek tepki gösterdi. Adıgüzel’in bakanı “Küçük Enişte” olarak tanımlaması da dikkat çekti.

İşte Spor Toto üzerinden Adıgüzel’in konuşması ve bakanla atışmalarının detayları:

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel: Arkadaşlar, spor deyip aldanmayın, asıl cıdık burada. Tüm spor kamuoyunun ve siyaset kurumunun dikkatini buraya çekmek istiyorum. Bugünkü parayla tam 70 milyar lira, eski parayla 70 katrilyon lira kayıt dışı ve denetimsiz bir şekilde buradan dağıtılıyor. Peki, neden burası seçilmiş? Çünkü Spor Toto Teşkilat Başkanlığı 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na tabi değil, tıpkı Varlık Fonu gibi; haksız ödemeler var, kayıtsız ödemeler var.

103 MİLYON LİRA NEREYE ÖDENDİ

Sayıştay raporunun 16'ncı sayfasında spor federasyonları, spor kulüpleri, belediyeler, iller, hatta okullar arasında ayrımcılık yapıldığı açık bir şekilde ifade edilmiş. Geçmişte FETÖ'yle ilişkisi saptanan birçok kuruma para transferi olmuş ki bunlar hâlen araştırılmamıştır, bugün de benzer yapılara kaynak aktarımı devam etmektedir.

Soruyoruz: Sayıştay raporundaki 103 milyon hangi dernek ve vakıflara ödenmiştir? Cevap yok.

KASAPOĞLU DA DAMAT KONTENJANINDA

Sayın Bakan Komisyonda da aynısını yaptı. Biz saatlerdir onu dinliyoruz ama burada beş dakika konuşmamıza müsaade etmiyor, biz saatlerdir dinliyoruz, Komisyonda da aynısı oldu. Sizi saygıya davet ediyorum. Bunun sebebini, ben, konuşmama ara verip hemen söylemek istiyorum, bilmeyenleriniz vardır: Saraydaki tek damat Berat değil, Sayın Kasapoğlu da damat kontenjanındandır ama Kasapoğlu bilmiyorsa öğrenecek.

Bu tek adam devletinde, saraylarda ve koltuklarda damat kadrosundan karşılık görmüş olabilirsin ama bu milletin nazarında, damat olmanın devlette makam sahibi olmaya bir öncelik olduğu günler yüz sene önce, 1920'de bu Meclis açıldığında kapandı bunu da öğreneceksiniz.

ORDU’DA İKİ SPORCU PARASIZLIK YÜZÜNDEN ÖLDÜ

Tüm illerde gençlik il spor müdürlükleri TÜGVA'yla ortak programlar düzenliyor, il dışına seyahatler düzenliyor ama "sporcuların yol parası" deyince, "konaklama" deyince para yok. Önceki yıl Ordu'dan Yozgat'a giden Kadın Hentbol Takımı konaklama parasından sakınmak için sabahın köründe yola çıktı, kendi tuttukları minibüsle kaza yaptı, 2 yavrumuz vefat etti; haberiniz var mı? Spor Toto Teşkilatından yine, Erdoğan'ın Okçular Vakfına 3 milyon lirayı tek kalemde ödeyen bu Bakanlık, kendi 4/D işçilerinin mart ayından kasım ayına kadar parasını ödemiyor; haberiniz var mı?

SPOR TOTO KARA KUTU 

Spor Teşkilatı 5-6 milyar reklam için para ayırmış, bazıları da eğitim kurumlarına. Bakın, Anayasa'mızın 41 ve 58'inci maddelerine aykırı olarak çocuk ve gençlere bahis ve şans oyunları reklamı mı yapıyorsunuz? Hakikaten enteresan da bir durum var: Hem kumara karşı ahkâm keseceksin, sonra da şans oyunlarından elde ettiğin parayı cemaat ve vakıflara aktaracaksın, afiyetle yiyeceksin; bu nasıl bir ikiyüzlülüktür. Ya, yayıncı kuruluş BeIN Sports'a 300 milyon lira farkın da Spor Totodan ödeneceğini kim söyledi? Nihat Özdemir söyledi. Ya, sen TFF Başkanı mısın, yayıncı kuruluşun CEO'su musun Nihat Özdemir? Çok daha fazlası da var. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Türk sporundaki kara kutudur, Hükûmetin örtülü ödeneğidir.

10 MİLYAR LİRAYA TESİS YAPTIK

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Maalesef zamanımızı tüketeceğiz ama zaman en önemli varlık. Kendisinin ipe sapa gelmez ifadelerini ben Komisyonda cevaplamıştım ama maalesef sizlerin değerli zamanını da almak zorundayım. Çünkü Spor Toto teşkilatıyla ilgili ifadeleri, anlamsız ifadeleri, açıkçası birbirinden kopuk ifadeleri, benim bu süreci anlatmamı gerekli kılıyor, defaatle anlatmamı gerekli kılıyor.

İşte, ülkemizde yaklaşık 10 milyar liraya yakın yaptığımız tesislerdir o bahsettiğiniz, "karakutu" dediğiniz. 

HANGİ SÖYLEDİĞİM YALAN?  

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel (Cevaben):  6 milyon reklam verdiğiniz mi yalan? Erdoğan'ın oğlunun Okçular Vakfı'na 3 milyon verdiğiniz mi yalan? Spor Toto Teşkilat Başkanlığında bir FETÖ soruşturması bugüne kadar oldu mu? Devlet kurumlarında 2009, 2010, 2011 yıllarında KPSS'ye giren bütün devlet memurları soruşturuldu, Spor Toto'ya girenler soruşturuldu mu? Buradan soruyorum, yine, Spor Toto Yönetim Kurullarını neden saklıyorsunuz, sakladığınız mı yalan? Spor Toto'da Yönetim Kurulu Başkanı olduğunuz kurulun tutanaklarını saklıyorsunuz, sakladığınız mı yalan? Sadece ben söylemiyorum, Sayıştay da söylüyor. Açın tutanakları, bütün foyanızı ortaya dökelim.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FINDIĞIN YARISI PAZARA İNDİÖnceki Haber

FINDIĞIN YARISI PAZARA İNDİ

OBB’DE İHALESİZ MİLYONLUK ALIMLAR Sonraki Haber

OBB’DE İHALESİZ MİLYONLUK ALIMLAR 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar