Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05

Akşener Ordu’yu Dinledi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Akşener Ordu’yu Dinledi
Abone ol
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Orduya gelerek Altınordu Fatsa ve Ünye’de esnafı ziyaret etti, fındık üreticilerini dinledi. 

‘BORÇ İÇİNDEYİZ-KARI UNUTTUK-FINDIK GÜLDÜRMEDİ’   

Memleket Gezileri” kapsamında yurdun dört bir yanını il il, ilçe ilçe gezen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yeni durağı Sinop’un ardından Ordu oldu. Ocak 2020’den beri gezen Akşener’e 52’inci durağı olan Ordu gezisinde TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Genel Sekreter Uğur Poyraz, Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır, Toplumsal Politikalar Başkanı Ünzile Yüksel, GİK Üyesi Rıdvan Uz, İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Zekai Kaya da bulundu.

 

HAYALLERİMİ ALDILAR

Akşener’in Ordu’da ilk durağı Altınordu oldu. Burada kafeterya işleten bir esnaf Akşener’e sorunlarını şöyle sıraladı: “Küçük esnafa ödemelerinde kolaylık sağlansın istedik. Tüm problem kafeterya sektörü gibi, hastalığı sadece bizler yayıyormuşuz gibi bizim dükkânlarımızı kapattılar. Kapanma döneminde eşim hamileydi çocuğum doğdu, vergi borçlarım birikti, hiçbir şey silinmedi her şey sadece ötelendi. Borçları ötelediler ama bunu nasıl ödeyeceksin diye sormadılar. Kredimi ötelediler üstüne faiz binince 16 bin liralık borcum oldu 22 bin lira, ben işletmenin geçmiş borcunu mu ödeyeceğim, vergi dairesine gidip haczi kaldırmak için oraya mı para çıkartmaya çalışacağım, hangi parayla neyi dengeleyeceğim çıldırmak üzereyim. Bir tane evladım var. Tek gayem onun için bir şeyler yapmak, sadece onun için çabalıyorum. Çok şükür iyi ki 30’lu yaşlarımın başında vizesiz iki ülkeye gidebilmişim diyorum. Şimdi hesap yapıyorum bırakın yurtdışına gitmeyi buradan Akdeniz’e tatil yapmaya gidemiyorum. 35 yaşımda benden hayallerimi aldılar.”

 

BORCU BORÇLA ÖDÜYORUZ

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Altınordu’dan sonraki durağı Fatsa oldu. Çanta satan esnaf, Akşener’e pandemi sürecinde artan borçlarını geri ödeme şansının olmadığını belirterek “Pandemi sürecinde kredi borçlarımız oldu. Bu borçları ödeme şansımız yok uzun vadeye yayıyoruz, gün geçiriyoruz. Esnafa verilen destek çok iç açıcı değil. Ötelenen borçların ödeme zamanı geliyor. Ödeyemeyince başka bir krediye başvurmak durumunda kalıyoruz” dedi.

KİTAP ALAMIYORUZ

Fen lisesine giden 17 yaşındaki Atakan Yerli ise eğitimde yaşadıkları problemleri Akşener’e aktardı. Yerli, “Pandemi süreci başladığında 10’uncu sınıftaydım, 12’inci sınıfa anca gelebildim. 11’inci sınıfta düzenli bir eğitim göremedik. Bizim sınıfımız iyi olduğu için bir nebze birbirimizi tamamlayarak ilerliyoruz ama büyük eksiğimiz var. Bir kitap alıyoruz 90 lira, 3 kitap aldığımızda 300 lira para vermek durumunda kalıyoruz ve bu büyük bir külfet. Kitap alabilmek için aile bütçenizde önemli bir pay ayırmanız gerekiyor. Basit bir kareli deftere bile 15 lira veriyorsunuz. Babamın evlendiği zaman çeyrek 16 liraymış şimdi o paraya defter alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR

Lokanta işleten bir esnaf ise Akşener’e şunları aktardı: “Fiyatlar çok yüksek, enflasyon var, insanların alım gücü zayıflıyor. Bu sebeple işlerimizin eski hareketliliği yok. İşlerimizin eski ivmesini kazanması zaman alacak. Pandemi sürecinin de kısa zamanda biteceğini düşünmüyorum, insanlar alışveriş yapmaya gelmeye çekiniyorlar.”

BUNLARDAN HESAP SORUN

Fatsa’da esnafları gezdikten sonra bir konuşma yapan Akşener şunları kaydetti: “Biz tenceresi kaynamayan kadınları, işsiz gençleri, atanamayan öğretmenleri, çiftçilikten kenara çekilmiş 1600 Bağ-Kur emeklisiyle yaşamaya çalışan emeklileri, büyük emeklerle ürettikleri fındıkları para etmeyen çiftçileri konuşmak zorundayız. Biz siyasileri hizmet üzerinden rekabete sokarsanız kazanan seçmen olur. Siz kutuplaştırmalar üzerinden komşunuzla kavga ederken, çocuklarınız işsiz kalırken, elalemin çocukları 5 maaş alıyor haram zıkkım olsun. Gezdiğim esnaflardan 10 tanesi öğlen olmasına rağmen henüz siftah bile yapmamıştı. Kiraların stopajından, elektrik faturalarından şikayetler var. Esnafın ertelenen kredilerinin ödeme zamanı geldi, faizler işledi. Bunların hesabını sormalısınız. Sözde dünya bizi kıskanıyor, o dünya nakit hibe desteği yaptı”

Akşener sözlerine şu sözlerle devam etti: "5-10 maaş alan danışmanlar var yattığı yerden para kazanıyorlar. Haram olsun. Sizin çocuklarınız işsiz" dedi. Akşener'in bu sözleri üzerine kalabalıktan gelen "Atı alan Üsküdar'ı geçti" dedi. Akşener bu sözlere, "O atı alanı Üsküdar'dan indirmeyen namerttir" şeklinde cevap verdi. 

Akşener'in konuşmasını dinleyen kalabalıktan gelen "Birincisi sistem değişecek, ikincisi STK'lar asli görevlerini yapacak, üçüncüsü en büyük ceza yolsuzluğa olacak" sözlerine ise Akşener "Ben bu sözlerin üzerine söz ekleyemem, imza atıyorum" diyerek yanıtladı. 

FINDIK FİYATI GÜLDÜRMEDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Fatsa Melikli’de fındık üreticileriyle sohbet etti, ardından fındık ocaklarına girip fındık topladı. Akşener'in sohbet ettiği fındık üreticileri Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 2021 yılı fındık alım fiyatlarını kilogram başına 26,5 ila 27 lira olarak belirlemesine tepki gösterdi.

İşçi çalıştıramadıklarını, tarlasındaki fındığı eşi ile beraber topladığını söyleyen 66 yaşındaki fındık üreticisi, Akşener’e şunları anlattı: “Fiyatımız doğru dürüst gelmedi. Çok zahmetli fındık yani. Sabah başlıyoruz akşama kadar. Biz bunu satsak 25'ten ancak satarız. Şu anda pazara indirmiş falan değiliz. İki lira bir para vereceğiz, diyorlar ama ne zaman verecekler. Buna verilseydi, hiç olmazsa 29 lira olurdu, biz de 27-28'e satardık.”

Bir başka fındık üreticisi ise Akşener'in "Geçindirir mi?" sorusuna "Geçindirir mi sizi? Ne öldürür ne güldürür yani. 35 verilse kurtarırdı, yüzümüz gülerdi. Satacağımız fiyat 24-25 lira" karşılığını verdi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OKULLAR AÇILMADAN ALTINORDU TEMİZLEDİÖnceki Haber

OKULLAR AÇILMADAN ALTINORDU TEMİZLEDİ

OGİD’İN ÇARŞAMBA OTURUMLARI BAŞLADISonraki Haber

OGİD’İN ÇARŞAMBA OTURUMLARI BAŞLADI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar