Ordu
DOLAR15.9211
EURO16.8833
ALTIN944.93
reader

ALAN BAZLI DESTEĞİN EN AZ 400 TL OLMASI GEREKİYORDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ALAN BAZLI DESTEĞİN EN AZ 400 TL OLMASI GEREKİYORDU
Abone ol
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, 2014 yılından bu tarafa hiçbir artış yapılmadan ödenen alan bazlı gelir desteğinin 170 TL olarak değil en az 400 TL olarak ödenmesi gerektiğini söyledi. 

Alan bazlı destek ödemesinin yapılıyor olmasının önemli olduğunu ifade eden Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça, “Burada en az bu ödeme kadar önemli olan başka konular da var. Alan bazlı destek ödemesinin bu aralar yapılıyor olması önemli çünkü bu sıralar üreticinin gübre atma zamanı. Gübre fiyatı geçen seneye göre yüzde 300-400 oranında artış gösterdi.  O nedenle alan bazlı destek ödemesi üreticimize bir nebze nefes aldıracaktır. Peki yeterli midir diye sorulacak olursa kesinlikle yeterli değildir.” dedi.  

 

MALİYETLER ARTTI ALAN BAZLI DESTEK YERİNDE SAYDI

Alan bazlı desteğin 2014’ten bu yana artırılmayarak dönüm başı 170 TL olarak verildiğini kaydeden Akça, “Bu destek günümüzün koşullarına göre güncellenmelidir. Bu destek artırılmalıdır. Bunu sağlayabilmek için de mücadele ediyoruz. Başkanımız Şemsi Bayraktar ile birlikte gerekçelerimizi hem Tarım Bakanlığına hem de Maliye Bakanlığına ilettik. Gerekçemiz de şudur 2014’den bu tarafa en kötü şartlarda yüzde 300’lere varan maliyet artışı vardır. Durum böyle iken alan bazlı desteğin yerinde kalması doğru bir uygulama değildir.” diye konuştu.

 

EN AZ 400 TL OLMASI GEREKİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sene buğday, arpa, mısır gibi ürünlerde artı 50 lira destek artışı sağladığına değinen Akça, “Böyle bir destek fındıkta olmadı. Olması için çalışmalarımız devam ediyor. 2014’ten bugüne kadar devletin resmi enflasyon rakamları ile bir artış yapılırsa alan bazlı desteğin en kötü şartlarda 385 TL olması gerekir. Yine devletin tarıma ayırdığı desteklerin miktarıyla hareket edersek artışın 435 TL olması gerekir. Rakamlar böyle. Biz ortalama alan bazlı desteğin 400 TL olması gerektiğini düşünüyoruz. Rakamımız bu. İnşallah üreticimizin sesini duyurabiliriz.” şeklinde konuştu. Yasin Çanakçı        

 

TOPLAM 276 MİLYON LİRA ÖDENECEK 

Bu arada 2021 üretim yılı fındık alan bazlı gelir desteği ödemeleri kapsamında Ordu’da 125 bin 853 fındık üreticisine toplam 276 milyon 295 bin 541 TL fındık alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacağı açıklandı. Destekleme miktarı 170 TL değil de 400 TL olsaydı Ordu’da fındık üreticisine toplam 650 milyon 106 bin 800 TL ödeme yapılacaktı.

 

DON SONUÇLARINI 10 GÜN İÇİNDE AÇIKLAYACAĞIZ 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Akça, don ile ilgili de şu bilgiyi verdi:  “Don ile ilgili ekiplerimiz 3 gündür sahada çalışma yapıyorlar. Bu çalışma birkaç gün daha devam edecek. Altınordu için donun çok fazla bir etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Ancak Ordu genelinde Kumru, Korgan, Ulubey, Gürgentepe, Fatsa’nın yüksekleri, Ünye’nin yükseklerinde donun etkisi var. Buralarda ziraat odası arkadaşlarımız ekipleriyle çalışmalarını sürdürüyorlar. Sahilde kar erise bile yükseklerde kar henüz erimedi. Bu tespitin yapılabilmesi için karın da erimesi gerekiyor. Bir hafta 10 gün içinde bu çalışmalar sonuçlanır. Biz de bu sonuçları kamuoyu ile paylaşacağız. Biz olanı paylaşacağız. Olmayan bir şeyi paylaşmayacağız. Bizim duruşumuz bilinir. Olmayanı olmuş gibi göstermeyiz.”                                      


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İŞ İNSANLARINDAN UKRAYNA DUYARLILIĞIÖnceki Haber

İŞ İNSANLARINDAN UKRAYNA DUYARLILIĞI

RUSUMATA YAN BAKILMIYOR 3-0Sonraki Haber

RUSUMATA YAN BAKILMIYOR 3-0

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar