Ordu
DOLAR15.9482
EURO16.8848
ALTIN946.64
reader

ALAN BAZLI DESTEK 1.500 TL OLMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ALAN BAZLI DESTEK 1.500 TL OLMALI
Abone ol
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Şenocak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Cem Şenocak; ''Fındıkta alan bazlı gelir desteği şu an dönüm başına en az 1.000-1.500 TL olmalıdır'' dedi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Şenocak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Cem Şenocak, şu açıklamayı yaptı:'' Bilindiği üzere 2009 yılında devlet tarafından fındıkta alan bazlı gelir desteği uygulaması başlatıldı. Aslında bu fındıkta alan bazlı gelir desteği Ordu ve Giresun için özellikle çıkartılan bir destekleme modeliydi. Çünkü siyasi olarak Ordu ve Giresun levant fındığını daha yüksek fiyattan alalım ya da ayrıcalıklı alalım denilemiyor. Ordu ve Giresun fındığını şu fiyata alalım, Terme fındığını başka bir fiyata alalım gibi bir durum olmuyor serbest piyasa ekonomilerinde olacağını düşünürsek hangi siyasi parti olursa olsun zor durumda kalır. Yani böyle bir şey mümkün değildir.

 

170 TL ÇOK KÜÇÜK BİR RAKAM

Fındıkta alan bazlı destek konusuna geri dönersek eğer bahsettiğim gibi bu destek aslında Ordu ve Giresun fındık üreticisini bir nebze de olsa desteklemek mantığıyla çıkartıldı. İsmi Ordu ve Giresun olmadı, meyilli arazi oldu. Ordu ve Giresun'un neredeyse yüzde 100'ü zaten meyilli arazidir. Fındıkta alan bazlı gelir desteği Ordu ve Giresun için çok önemli bir destekleme modelidir. Fakat 2009'da dekar başına 155 lirayla başlayan alan bazlı destek ödemeleri bugün hala 170 liradır. Bu 170 lira şu an çok düşük bir rakam. Şu an bu rakamların en az 1.000-1.500 TL olması gerekiyor. Ve bunun kademeli olarak küçük üreticiye daha fazla verilmesi lazım.

 

1.000-1.500 TL OLMASI GEREKİYOR

Örneğin; 10 dönüm altına dönüm başına 1.000 TL verirseniz, 20 dönüm altına 800 TL, 30 dönüm altına 600 TL vererek küçük üreticiyi daha fazla destekleyecek bir model ile ve bu destekleri alanlara; iyi tarım uygulaması da zorunlu hale getirilmelidir. Böylece küçük üreticinin iki geliri olacak. Biri devletin verdiği destek ödemesi, ikincisi ise verimi artacağı için fındıktan elde ettiği geliri de artacak. Haliyle burada fındıktan yıllık 15-20 bin lira geliri olan küçük bir fındık üreticisi ailenin gelirini 40-50 bin liraya çıkarılabilir. Tabi bugünkü şartlarla alım gücü ile düşünmek gerekir çünkü enflasyon sürekli değişiyor. Böylelikle kademeli olarak üreticilerin geliri arttıkça bu durum göçün de önüne geçecektir. Ayrıca insanların bahçesine bakmasına, mutlu olmasını da sağlayacaktır. Özetlersek eğer, alan bazlı destek bizim bölgemizde çok önemli ve en az 1.000-1.500 TL olması gerekiyor''


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜBREDEKİ YÜZDE 30 İNDİRİM İYİ OLDUÖnceki Haber

GÜBREDEKİ YÜZDE 30 İNDİRİM İYİ OLDU

VATAN PARTİSİ HÜKÜMETİ VONA’DAN  UYARDISonraki Haber

VATAN PARTİSİ HÜKÜMETİ VONA’DAN  UYARDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar