Ordu
DOLAR18.8096
EURO20.5353
ALTIN1165.3

Almanların da 9 Kasım’ı var

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Almanların da 9 Kasım’ı var
Abone ol

GÜRSEL KÖKSAL

Türkiye ile Almanya arasında öyle çok ortaklıklar var ki…

Biri de 1938 yılının kasım ayında yaşananlar…

Biz o yılın kasımın 10’unda Türkiye aydınlanmasının önderini genç yaşta yitirdik…

Almanya’da ise bir gün önce naziler tüm ülkede terör estirmiş, Yahudi vatandaşlarının evlerini, işyerlerini, tapınaklarını yağmalamış, yakmış, yıkmış, yerle bir etmiş, yüzlercesini öldürmüş, binlercesini toplama kamplarına sürmüştü…

Bilindiği gibi Atatürk, nazilerin 1933’de iktidara gelmesinin ardından Almanya’da yaşayamaz hale gelmiş olan Yahudi bilim insanlarını, sanatçıları, yaşamlarını huzur içinde sürdürmek, çalışmak, üretmek üzere Türkiye’ye davet etmişti. Nazilerin artık iyice azgınlaştığına haberleri, 9 Kasım’daki olaylar hasta yatağında ona ulaşmamıştır tabii ki…  Öyle bir şey olsaydı, kim bilir belki de 530 yıl önce İspanya’da yaşayamaz hale gelen Yahudilere olduğu gibi, Almanya’nın Yahudilerini de, yani sadece sanatçıları ve bilim insanlarını değil, hepsini Türkiye’ye davet ederdi…

 

Atatürk 10 Kasım’da son nefesini verirken, Almanya’da insanlık tarihinin en büyük suçları işleniyordu…

9 Kasım sadece 1938’deki bu utanç günü dolayısıyla da daha önceki yıllarda da bugüne denk gelen çok önemli siyasi olayların günü...

1848, 1918, 1923, 1967 ve 1989 yıllarının 9 kasımları da çok ilginç…

 

ALMANYA İÇİN BİR KADER GÜNÜ

Evet, Almanya tarihinde ‘9 Kasım’ın çok özel bir yeri var. Demokrasi ve birlik açısından bir çok önemli olayın ‘9 Kasım’a tekabül etmesi nedeniyle bu tarih ‘Almanların kader günü’ olarak tanımlanıyor.

Örneğin II. Dünya Savaşı’ndan sonraki bölünmüşlüğün simgesi olan Berlin Duvarı’nın yıkılması bir 9 Kasım’da gerçekleşmişti.

9 Kasım 1989’da sosyalist DDR (Doğu Almanya Cumhuriyeti) ve kapitalist BRD (Fedaral Almanya Cumhuriyeti) arasındaki sınırlar açılmış ve Batı Berlin’i kuşatan duvar yüzbinlerce Alman tarafından aşılmıştı. Bunu takip eden süreçte de DDR fiilen ortadan kalkmış ve BRD’ye bağlanmış, böylece yeni bir ‘Alman Birliği’ gerçekleşmişti.

‘Berlin Duvarı’nın yıkıldığı gün olarak tarihe geçen 9 Kasım’ın resmen ‘Birlik Bayramı’ olarak kutlanması düşünülmüştü. Ancak daha önceki dönemlerde böyle bir ‘kutlamaya yakışmayacak’ birçok utanç verici olayın da bu tarihe denk gelmesi nedeniyle bu tartışma çok kısa sürmüş, ‘Birlik Günü’ (Tag der Deutschen Einheit) olarak DDR’in resmen sona erip, BRD’ye katıldığı 3 Ekim 1990 tarihinde karar kılınmıştı.

İLK KIVILCIM 1848’DE

Almanya’da her yıl 9 Kasım’da gündeme gelen, gerçek demokratların, demokrasi ve insan hakları mücadelesi açısından ağır dersler içerdikleri için mutlaka hatırlanması gerektiğini savunduğu olaylardan bir bölümü şunlar:

9 Kasım 1848: Demokrasi mücadelesinin liderlerinden Robert Blum’un kurşuna dizildiği bu tarih, Almanya’daki ilk demokratik devrim sürecinin yenilgisinin başlangıç tarihi olarak kabul ediliyor. Önce Fransa’da başlayan ve daha sonra birçok Avrupa ülkesine yayılan demokratik devrim hareketleri Almanya’ya da sirayet etmiş, Frankfurt’ta toplanan meclis, parlamenter demokrasiye dayanan ilk anayasayı kabul etmişti. Demokratik özgürlükler, işçiler ve köylüler için sosyal güvenceler, tüm Almanlar için birlik ve bağımsızlık talepleriyle ilerleyen devrimci hareket gerici güçlerin direnişiyle karşılaştı. Son sözleri ‘Özgürlük için ölüyorum!’ olan Blum’un karşı devrimciler tarafından idamı, demokrasi mücadelesinin yenilgisinin sembolü olarak tarihe geçti.

9 Kasım 1918: Almanya’nın savaşı kaybedeceği 1918 sonbaharında belli olmuştu. Dönemin başbakanı, 9 Kasım 1918’de savaşın ve yenilginin sorumlusu görülen II’nci Wilhelm’in imparatorluktan feragat ettiğini ilan etti. Ardından olaylar hızla gelişti. Aynı gün sosyal demokrat liderlerden Scheidemann, parlamento (Reichstag) balkonundan ‘cumhuriyet’i ilan etti. Bundan birkaç saat sonra sosyalist liderlerden Liebknecht de Berlin Sarayı’nda ‘işçi -köylü -asker konseyleri cumhuriyet’’nin kuruluşunu duyurdu. Böylece ‘Kasım Devrimi’ süreci başladı. ‘Almanya Özgür Sosyalist Cumhuriyeti’, birkaç ay sonra yenilgiye uğradı, liderleri Liebknecht ve Luxemburg askerler tarafından katledildi. Sosyal demokratların ilan ettiği ‘Weimar Cumhuriyeti’ ise 1933’de nazilerin iktidarına kadar çok partili anayasal sistem olarak yaşadı.

9 Kasım 1923: Weimar Cumhuriyeti’nin ilk yılları ülkenin bir bölümündeki Fransız işgali, enflasyon ve ülkenin çeşitli bölgelerindeki ayaklanmalardan kaynaklanan ağır ekonomik ve sosyal sorunlarla karşı karşıyaydı. Hitler, savaştan sonra döndüğü Münih’te milliyetçi parti NSDAP’ye girmiş ve kısa sürede liderliğini ele geçirmişti. Münih’ten Berlin’e yürüyerek iktidarı ele geçirmek üzere bir darbeye kalkıştı. Ancak başında eski onbaşı Hitler ve I. Dünya Savaşı’nın ‘parlak’ generallerinden Ludendorf’un bulunduğu girişim polis tarafından bastırıldı. Hitler, aldığı 5 yıllık hapis cezasının sadece 9 ayını yattı ve bu süreyi de kitabı ‘Kavgam’ı dikte ederek, değerlendirdi. Bundan on yıl sonra da iktidara gelen Hitler, her yıl 9 Kasım’ın darbe girişiminde ölen nazileri anma günü olarak kutlattı. Bu kutlamaların ilki, 8 Kasım 1933’te darbenin başlatıldığı birahanede gerçekleştirilmiş, Hitler burada kendisine yönelik bombalı saldırıyı kıl payı atlatmıştı.

EN KARANLIK GECE

9 Kasım 1938: Nazilerin milis güçleri SA’lar ve SS’ler, 9 Kasım’ı 10 Kasım’a bağlayan gece tüm Almanya’da Yahudilere, o zamana kadar yaşananların en ağır saldırıları gerçekleştirdiler. Binlerce ev, işyeri, sinagog, mezarlık yağmalandı, yakıldı, yıkıldı. Yüzlerce Yahudi dövülerek öldürüldü, sakat bırakıldı, kadınlara tecavüz edildi. Gece boyunca sokaklar yağmalanan ev, işyeri ve sinagogların kırılıp, tuzla buz olan ve gece ay ışığında ‘kristal’ görüntüsü veren camlarıyla dolmuştu. Bu nedenle de ‘kristal gece’ (Kristalnacht) olarak tarihe geçti. Takip eden günlerde binlerce Yahudi tutuklanarak, toplama kamplarına kapatıldı, mallarına mülklerine el koyuldu.

Saldırıların gerekçesi Paris’teki bir Alman diplomata yönelik suikast girişimi olarak gösterilmişti, ancak bütün bunlar Hitler’in iktidara gelmesiyle başlayan sistematik baskı ve yok etme politikalarının sonucuydu. Böylece birkaç yıl sonra milyonlarca Yahudi’nin katledildiği soykırım süreci gerçekten başlamış oldu.

Başka olaylar da var.

Bunlardan biri Hamburg Üniversitesi’nde solcu öğrencilerin 9 Kasım 1967’deki protesto eylemi. Rektörlük töreninde açılan pankartta yer alan ‘Cübbeler aşağıya! 1000 yıllık küf!’ sloganı, daha sonra ‘68 hareketi’ adını alan dönemin sembolü olmuştu.

Her defasında önemli siyasal dönüşümleri başlatan bu olaylar nedeniyle 9 Kasım bir ‘kader günü’ olmayı gerçekten hak ediyor.

Tam da bu özelliklerinden dolayı asıl ‘birlik günü’nün 9 Kasım olması gerektiğini düşünenler de var. Her defasında geçmişi birçok dersler içeren yönleriyle ele alma şansı verdiği, geçmişte yapılan hataları yeniden değerlendirmek için – tabii buna niyeti olanlar için geçerli bu - vesile olacağı için.

Bir tarafın diğeri üzerindeki ‘zaferi’nin kutlandığı şimdiki ‘birlik bayramı’nın uzun vadede özlenen birliği getirmeyeceğini düşünüyorlar. (Almanya’da 1990’dan bu yana 3 Ekim tarihi ‘birlik günü’ olarak kutlanıyor.)

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU AMATÖRÜ GERÇEKTEN ÇOK KÖTÜÖnceki Haber

ORDU AMATÖRÜ GERÇEKTEN ÇOK KÖTÜ

ORDULU BALIKÇININ TEKNESİNDE PATLAMA!Sonraki Haber

ORDULU BALIKÇININ TEKNESİNDE PATLAMA!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar