Ordu
DOLAR9.7229
EURO11.3659
ALTIN561.98

ALTINORDU’DA ÇÖP EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ALTINORDU’DA ÇÖP EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR
Abone ol
Altınordu Belediyesi yeni beşli atık toplama kutularını yerleştirdi.

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri içinde atıkların kontrol altına alınması hedefleri doğrultusunda gelecek kuşaklara temiz ve gelişmiş Türkiye ile yaşanılabilir bir dünya bırakılmasını hedefleyen Altınordu Belediyesi, ‘Sıfır Atık’ uygulamaları kapsamında şehirde var olan atık toplama ünitelerine yenilerine ekledi. Altınordu Belediyesi Sıfır Atık Projesi kapsamında hayata geçirdiği "Geri Dönüşüm Kutusu" projesi ile ekonomik değeri yüksek atık türleri arasında yer alan kâğıt, plastik, cam ve metal atıkların geri dönüşümü için özel bir çalışma yürütüyor.

BEŞLİ ATIK TOPLAMA ÜNİTELERİ ŞEHİRDE YERİNE ALDI

Yapılan çalışma ile Altınordu Belediyesi ekipleri tarafından ilçenin farklı noktalarında var olan kumbaralara yenileri eklendi. Yenileri ile birlikte toplam 181 adet geri dönüşüm atık kumbarası şehirde yerini aldı. Kentte 30 farklı noktaya yerleştirilen 5’li atık toplama ünitesi ile “Sıfır Atık Yönetmeliği” çerçevesinde yürütülen ambalaj atıklarının ayrı toplanarak geri dönüşüme kazandırılması faaliyetinin daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi ve vatandaşlarda farkındalık oluşması amaçlanıyor. Beşli atık toplama üniteleri kamu kurum ve kuruluşları, toplu yaşam alanları, parklar, sokak ve caddeler başta olmak üzere vatandaşların kolay ulaşabilecekleri noktalara yerleştirildi. Proje ile vatandaşların kâğıt, plastik, metal, cam ve diğer atıklarını kumbaralara bırakarak temiz çevre ve geri dönüşüme katkıda bulunması hedefleniyor. Söz konusu ekipmanlara vatandaşlar gün içinde yaya olarak seyahat ederken kâğıt, metal, cam, plastik ve geri dönüşemeyen atıklarını ayrı şekilde atabilecekler. Proje ile hem çevre korunacak hem de atıklar ekonomik değere dönüşecek.

Altınordu Belediyesi’nin çevre dostu uygulamaları sadece kâğıt metal ve plastik atıkları ile sınırlı değil. Engelleri aşmak için engelli bireylere tekerlekli sandalye kazandıran mavi kapak kutularından sokak hayvanlarına tamamen geri dönüşüm malzemelerinden yapılan atık karşılığında mama veren otomat mamamitklere kadar birçok çevre dostu uygulamayı hayata geçiren Altınordu Belediyesi bu alandaki duyarlılığı ile örnek olmaya devam ediyor.

ÇEVRESEL RİSKLER AZALTILIYOR HEM DE ATIKLAR EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Altınordu Belediyesi tarafından çevrenin korunması, atıkların geri dönüşüm yoluyla tekrar ekonomiye kazandırılması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında 62.285 kilogram atık bitkisel yağ topladı. TAP Derneği’nin Belediyeler ile birlikte düzenlediği okullar arası ‘Atık Pillerin Toplanması Kampanyası’nda ise 747 kilogram da atık pil topladı. Gelen talep üzerine iş yerlerine, kurumlara ve okullara yerleştirilen geri dönüşüm kumbaralarında 2020 yılında 6.760 kg atık elektrikli ve elektronik eşya toplayan Altınordu Belediyesi yine 2020 yılında 89.740 kilogram tekstil atığı topladı. ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AV YASAKLARINA UYUN KARADENİZ’İ KATLETMEYİN!Önceki Haber

AV YASAKLARINA UYUN KARADENİZ’İ KATLETME...

ÜNYE'DE SAHTE PARA OPERASYONUSonraki Haber

ÜNYE'DE SAHTE PARA OPERASYONU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar