Ordu
DOLAR18.6205
EURO19.2732
ALTIN1041.9
reader

AMERİKA’DA FINDIK 2 DOLARDAN 1 DOLARA DÜŞTÜ NEDEN TÜRKİYE 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AMERİKA’DA FINDIK 2 DOLARDAN 1 DOLARA DÜŞTÜ NEDEN TÜRKİYE 
Abone ol
Türkiye’deki enflasyon Amerika’da fındık fiyatını yarı yarıya düşürdü. Oregon’da fındık fiyatları 2 doların biraz üzerinden 1 doların biraz üzeri seviyesine geldi.  

Amerika’da fındık büyük oranda Oregon eyaletinde yetiştiriliyor. Oregon Amerika’nın batı tarafında ve Kanada sınırına yakın bir yer. Oregon Amerikan fındığının yüzde 95’ini yetiştirirken fındık tek dal şeklinde düz arazilerde yapılıyor. Fındığın toplanması, ilaçlanması ve budanmasında insan gücü yerine makine kullanılıyor. Burada da İtalya’da olduğu gibi fındık genel olarak tek tek üretici tarafından değil üreticilerin oluşturduğu birlikler tarafından satılıyor.              

TÜRKİYE’DE FİYAT DÜŞTÜĞÜNDE AMERİKA’DA DA DÜŞER   

FOX 12 kanalı Oregon’daki fındık fiyatlarıyla ilgili bir haber yayınlandı. Haber içinde Türkiye de geçiyor. Haberde, “Türkiye'deki yüksek enflasyon, Oregon'a kadar büyük bir dalgalanma etkisi yaratıyor. Sorunu, lezzetli fındık fiyatlarının hızla düştüğü Willamette Vadisi'ndeki fındık çiftliklerinde bulacaksınız. Çünkü dünya fındığın yaklaşık yüzde 70'ini Türkiye üretiyor. Fiyatlar orada düştüğünde burada da düşer.” dendi.

 

GİRDİLER ARTTI AMA FINDIK FİYATI GERİ GELDİ

Kanala konuşan Oregon Fındık Yetiştiricileri Birliği üyesi fındık çiftliği sahibi Bruce Ernst, “Geçen yıl Barcelona fındığının pound (yaklaşık 435 gram) başına 0,92 dolardı (17 TL). Ancak küresel koşullar fiyatların ve kârların düşmesine neden oldu. Akaryakıt fiyatlarının artmasıyla bu yıl kötü bir zamanlama yaşandı, gübre fiyatları da arttı.  Bu yüzden bir de fındık fiyatlarının düşmesi kötü bir zamanlama oldu” dedi.

 

BU KADAR DÜŞMESİNE HAZIRLIKLI DEĞİLDİK

"İki ay önce düşük olacağına dair söylentiler vardı ama bu kadar düşük olmasına hazırlıklı değildik" diyen Ernst, “Fiyat düşüşüne ek olarak hava koşulları programımızın 10 gün gerisinde kalmamıza neden oldu. Bunun nedeni, fındığın, büyük olasılıkla ıslak bahar nedeniyle dallarından yavaş düşmesidir.” şeklinde konuştu.

GEÇEN SENE 2 DOLAR BU SENE 1 DOLAR

Ernst, sözlerini şöyle tamamladı: Geçen yıl tarla fiyatı pound başına 0,70 dolar (12,95 TL) olmuş ve yavaş yavaş 90'lara (16,65 TL) kadar çıkmıştı. Ama bu sefer bunun olacağını ön görmüyorum. Bir Oregon fındık çiftçisinin bu yıl kâr etmesi zor olacak. Ben silkelenmenin yani kendimize gelmenin 2-3 yıl alacağına inanıyorum.”

 

2 POUND 1 KİLO YAPIYOR

FOX 12 televizyonu haberde fındığın çeşidine göre fiyatının pound başına 0,47 ila 0,53 dolar arasında değiştiği bilgisini verdi. Pound Amerika’da kullanılan İngilizlerden kalma bir ağırlık birimi. Bu kilo olarak 435 grama karşılık geliyor. Yani 1 pound 435 gram. Buradan bakınca Amerika’da fındığın satış fiyatı 1 dolardan biraz fazla. Geçen seneye göre fiyat yarıya düştüğüne göre Amerika’da fiyat yaklaşık 2 ila 2,5 dolar arasında olmalı. Amerika’da makineli fındık tarımı olduğu için girdilerin Türkiye’de olduğu kadar çok olmadığı da göz önünde bulundurulmalı. ORDU OLAY

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DA 52 BİN TON FINDIK İÇİN RANDEVU VERDİKÖnceki Haber

ORDU’DA 52 BİN TON FINDIK İÇİN RANDEVU V...

‘SANSÜRLÜ HAYAT’ TOPLANTISI YAPILDISonraki Haber

‘SANSÜRLÜ HAYAT’ TOPLANTISI YAPILDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar