Ordu
DOLAR18.8127
EURO20.5734
ALTIN1161.5

AMERİKA’DAN TOPRAK İSTEYEN ORDULUYA ÖDÜL

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AMERİKA’DAN TOPRAK İSTEYEN ORDULUYA ÖDÜL
Abone ol
Güzel Ordu 2022 Kent Ödülleri, 3 Aralık Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen renkli bir törenle verildi. Ödül alanlara üzerinde isimleri yazılı Ordu derelerinin taşı verildi.   

Güzel Ordu Kültür ve Sanat Derneği tarafından 2022 yılında ödüle layık görülen kişi ve kurumlar şöyle; Yaşam Boyu Onur Ödülü; Candeğer Furtun, Devrim Erbil. Güzel Ordu Marka Ödülü; Karimex Gıda. Güzel Ordu Kent Ödülü; Aslı Çavuşoğlu, Dr. Aslı Poyraz, Doğu Kaptan, Ege Özdemir, Eren Özdemir, Erman Özdemir, Erol Aydoğdu, Güven Bayar, Haluk Oral, Selim Atakan.

Gecede yakın zamanda hayata veda eden Salih Aydoğan, Osman Gürsoy, Ferhan Şensoy,  Sevinç Özel, Dikran Toraman ile Ardem Toraman  saygıyla anıldı.

 

HAFIZA MERKEZİ KURULSUN

Ümit Arol Kökçüoğlu’nun sunduğu ödül gecesi Umut Aktaş’ın müzik dinletisiyle başladı. Taner Aksoy da zaman zaman seslendirdiği parçalarla geceye renk kattı. Candeğer Furtun ile Güven Bayar dışındaki isimler ödüllere bizzat kendileri alırken Furtun ve Bayar mesaj gönderdi. Seramik sanatçısı Furtun eserleriyle Ordu’da bir sergide yer almak istediğini belirtirken araştırmacı Bayar ise Ordu’da özellikle Ordu’yu terketme durumunda kalanların hatıralarının yer aldığı bir hafıza merkezi kurulmasını önerdi.         

 

AMERİKA’DAN TOPRAK İSTEYEN FATSALI 

Ünlü ressam Devrim Erbil doğuştan olmasa da gönüllü bir Ordulu olduğunu belirterek bundan sonra Ordu’nun kültür sanat hayatını derinleştirmek için çalışacağını ifade etti. Mimar Doğu Kaptan ise yıllar önce sahilini bozdurmayan Ordululara teşekkür etti. Gecenin en ilginç anlarından biri ise Taner Aksoy’un Aslı Çavuşoğlu’nun Amerika’dan toprak istediğini belirten satırları okuması oldu. Aksoy şu satırları okudu:  Aslı Çavuşoğlu, Amerika Başkanı  George Bush’ a ve Amerikan hükümetine mektup yazarak 1700’lü yıllarda gerçekleşen bir deprem sırasında Osmanlı İmparatorluğu'ndan kopan bir parçanın (şu anda Havaii adası yakınındaki Palmyra adası) bize ait olduğunu söylemiş ve isminin o zamanki isminden dolayı "Rahiya Odası" olarak değiştirilmesini istemiştir.

 

KİM KİMDİR?

Aslı Çavuşoğlu: Fatsalı bir ailenin kızı olan Aslı Çavuşoğlu İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü mezunu. Araştırma odaklı sanatsal pratiğinde kültürel ve tarihsel olguların dönüştürülme, temsil edilme ve yorumlanma biçimlerini inceliyor. Farklı mecralar kullanarak çalışan Çavuşoğlu, projelerinde sıkça bir tercüman, yazar ya da danışman rolü üstlenerek, ortak tarihlerimizin güvencesiz ve öznel doğasının altını çiziyor. Sanatçının eserleri Arter (İstanbul), British Museum (Londra), Castello di Rivoli (Torino), MoMA (New York) ve Kadist (Paris / San Francisco) gibi uluslararası koleksiyonlarda yer alıyor.

Aslı Poyraz: Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirdi. Bilgi Üniversitesi’nde master- mba, Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde doktora yaptı. Giresun Üniversitesi Turizm Meslek Yüksek Okulu’nda ders verdi. Balıktaşı City Otel, Müstesna Kebap, Müstesna Balık gibi marka değeri olan işletmelerin kurucusu ve yöneticisi. Konaklama ve ağırlama konusunda verdiği destekle Ordu’nun kültür ve sanat etkinliklerine çok büyük katkıda bulunuyor.

Doğu Kaptan: ROMA - "La Sapienza" Üniversitesi, Mimarlık Bölümünden mezun oldu. İstanbul Yerebatan Sarnıcı’nın iç mekan ve aydınlatma tasarımını INSULA ve Studioillumina ile birlikte gerçekleştirdi. Babası Ordulu plancı ve mimar Prof. Hüseyin Kaptan ile yaşadığı planlama ve mimarlık deneyimi onun mesleğe farklı bir şekilde bakmasını sağladı. Bugün çok disiplinli ekibi ile kendi alanında çalışmalarına devam ederken İTÜ Mimarlık Fakültesinde de stüdyo yürütücülüğü yapmaktadır.

Ahmet Özdemir: “Kocaman kanatları vardı. Hem bizi korudu, hem de sanatla çıktığı yolda mirasını korudu..” Dedeleri Ahmet Özdemir için böyle söyleyen torunları onun atölyesinde adeta oyun oynayarak öğrendiler klarnet yapmasını. Klarnette bir dünya markası olmalarını sağlayan ise dedelerinin izinden giderek yüzde yüz el işçiliğiyle ürettikleri taş klarnetler. Bu klarnetler Hüsnü Şenlendirici’den Bon Jovi’ye, Alain Damiens’tan Vassilis Saleas’a, Woody Allen’e dünyanın önde gelen müzisyenlerin gözdesi oldu. Ordulu ünlü klarnet ustası rahmetli Ahmet Özdemir’in torunları dedelerinin klarnet atölyesini büyüttüler. Hem üretiyorlar hem kurslar vererek ondan kalan bilgileri ve duyguları gelecek nesillere aktarıyorlar.

Erol Aydoğdu: Yaşayan en eski Ordusporlu futbolcu. Futbol hayatında 600’e yakın maçta forma giydi. Hiç sarı ve kırmızı kart görmedi. Orduspor’un en başarılı olduğu yıllarda ilk 11’de oynadı. O dönemde her futbolcunun bir lakabı vardı. Brezilyalı efsane futbolcu Pele’ye benzediği için taraftarların Pele Erol’u oldu. İsmi ve futbol stiliyle yeşil sahalarda sempati topladı. Türkiye onu tanıdı. Jübilesini yaptıktan sonra Futbol Federasyonu’dan antrenörlük belgesi aldı. Altyapıdan oyuncular yetiştirdi. Futbol hayatını anlatan Pele Erol isimde bir kitabı basıldı.

Güven Bayar: Ordu’da doğdu. Ordu Lisesi’ni bitirdikten sonra University of California Berkeley İşletme’den mezun oldu. Ortadoğu, Asya ve Kafkas ülkelerinde uluslararası enerji projelerde çalıştı. Türkiye’ye kesin dönüş yapıp kültür sanat alanında araştırma yazıları ve makaleler yazmaya başladı. Agos ve T24 gazetesinde kendi köşesinde yazmaya devam ediyor. 2020 yılında başlattığı “ İstanbul’un Resimli Apartmanları” projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yayınlarından kitap olarak çıkmaya hazırlanıyor. Ordu’da Cumhuriyet döneminden bugüne tabela ressamları ve çalışmaları üzerinden yürüttüğü kent tarihi çalışması devam ediyor.

Haluk Oral: Ordu-Gülyalılı bir ailenin çocuğu olan Haluk Oral asker babasının görevli olduğu Şarkışla’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü’nü bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Kanada’da Simon Fraser Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. ABD’de konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevini yürüten Haluk Oral profesör oldu, matematik bölümü başkanlığı yaptı. Atlas Tarih ve sayısız dergiye makaleler yazdı. Gallipoli 1915 kitabıyla Avustralya hükümetince devlet üstün nişanına layık görüldü. 20’nin üstünde eseri vardır. En çok satılan eserleri: Nazım Hikmet’in Yolculuğu, Şiir Hikayeleri, Bir Roman Kahramanı Orhan Veli’dir. İyi bir koleksiyoncu, usta bir tavla oyuncusudur.

Selim Oral: Babasının görevli olduğu Londra’da doğdu. Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümünde okudu. Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldu. “Patoloji” dalında ihtisas yaptı. Yeni Türkü grubunun kurucusu. Güzel Ordu Kısa Film Festivali için gönüllü olarak “Sonsuz Deniz” adında bir şarkı besteledi.

 

KARİMEX: Karimex Fındık İşletmeleri, 1950’li yıllardan bugüne 52'den fazla ülkenin sofralarını Türk fındığıyla lezzetlendiriyor. Gruba bağlı şirketlerinde 170 kişiye istihdam sağlayan Karimex, Ordu’nun mucizevi ürünü fındıkla birlikte dünyada büyüyor, ülkemizin cari değerine fayda sağlıyor. Karimex, Ordu’ya ve Ordululara borcu olduğuna inanıyor, Ordu'daki tüm kültür sanat etkinliklerine sponsor olmaya çalışıyor. Kültür Sanat Karimex sosyal medya hesaplarıyla Ordu’nun tanıtımını ve Orduluların sanatla buluşmasını kolaylaştırıyor. STK ve derneklerden bağımsız olarak, sosyal sorumluluk projeleri geliştirilmesi ve uygulanması için çalışıyor.

Candeğer Furtun: İstanbul’da doğdu. Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. Seramik Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’nde kil ve mineral üzerine laboratuvar çalışmaları yaptı. Eczacıbaşı Seramik Fabrikası Sanat Atölyesi’nde çalışmaya başladı. Fullbright Bursu ile ABD’de Rochester Institute of Technology’ye giren sanatçı Yüksek Lisans çalışmasını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Ardından Worcester Craft Center’da öğretim üyeliği yaptı. Seramik sanatında organik soyut biçimlere evrilen figüratif minimalist çalışmaları ile tanınan Candeğer Furtun, yurt içi ve yurt dışında 11 kişisel sergi, 46 karma sergi gerçekleştirdi. Çalışmalarını Şişli’deki atölyesinde yürütüyor.

Devrim Erbil: Uşak'ta doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü`nü bitirdi, asistan oldu. İspanya Hükümeti'nin verdiği sanat bursuyla gittiği Madrid, Barcelona Paris ve Londra mesleki araştırmalar yaptı. Türkiye Çağdaş Ressamlar Derneği ve Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı yaptı. İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü`ne atandı. Profösörlüğe yükseldi. Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı ve dekan yardımcılığı, Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı yaptı. Yurtdışında pek çok karma sergi açtı. Belgrad, Sofya ve Kuveyt’te sanat üzerine konferanslar verdi, yazıları yayınlandı. Eserleri yurtiçi ve yurtdışında, resmi kurumlarda ve özel koleksiyonlarda bulunuyor. Kaan Özel


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DA İLK KEZ YAPILDIÖnceki Haber

ORDU’DA İLK KEZ YAPILDI

CEREN ÖZDEMİR UNUTULMADISonraki Haber

CEREN ÖZDEMİR UNUTULMADI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar