Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

ANADOLU ARILARININ GEN HARİTASI ÇIKARILIYOR 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ANADOLU ARILARININ GEN HARİTASI ÇIKARILIYOR 
Abone ol
Anadolu arı ırklarının genetik haritasının çıkarılması durumunda performansları belirleyen gen haritasının yapılabileceği, bu şekilde yüksek performansta bal yapan arı ırklarının görülebileceği bildirildi.

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, dünyada arıcılık sektöründe ikinci sırada yer alan Türkiye'nin bal ve arı sayısında gayet iyi durumda olduğunu söyledi.

Türkiye'nin arıcılık anlamında temel sorununun, polen bakımından verim düşüklüğü olduğunu vurgulayan Kekeçoğlu, "Verimi artırmak için doğru çalışmalar yapılabilir mi? Evet yapılabilir. Bunun temel çalışmalarından biri de doğru arı ırkıyla hareket edip çalışma yapmaktır. Bu konuda maalesef ülkemizde pek gelişme olmadı. Kendi yerel ırklarımız o kadar sağlam ki, dışarıdan getirdiğimiz arı ırkları daha çabuk hasta olabiliyor. O yüzden kendi araçlarımızla çalışmanın doğru olduğunu her zaman vurguluyoruz." diye konuştu.

Kekeçoğlu, arıcıların arı ırklarının korunmasıyla ilgili bilinçlendirilmesinin önemine işaret ederek, "Maalesef arıcılarımızda bu konuyla ilgili bilinçlenme yok. Türkiye'nin 50 farklı ilinden arı örnekleri alarak çalışmalar yürüttük. Aslında bu çalışmayı, yerel arı ırkımızın ne kadar faaliyette olduğunu görmek için yaptık. Gördük ki arıcılarımız dışarıdan getirilen ana arılarla çalışma yapıyor. Bu doğru bir yaklaşım değil, tam tersine Türkiye'nin arıcılıkta geri gitmesine sebep olabilir." ifadelerini kullandı.

ANADOLU ARI IRKIMIZIN GENETİK HARİTASINI ÇIKARIYORUZ

Türkiye'deki bal arısı ırklarının genetik yapısının ortaya konulması için TÜBİTAK destekli proje geliştirdiklerini aktaran Kekeçoğlu, yoğun çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Bunu arıcılara müjde olarak duyurduklarını dile getiren Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, şunları kaydetti:

"Dünyada birçok arı ırkının genetik haritası varken, Anadolu arı ırkımızın genetik haritası yoktu. Genetik yapısının bu kadar önemli olmasının sebebi ise yapmış olduğu bal, propolis gibi tükettiğimiz ürünlerin aslında genetiğiyle bağlı olması. Gen tablosunu çıkardığımız zaman bir sonraki adımda performansları belirleyen gen haritasını yapabileceğiz. Bu şekilde yüksek performansta bal yapabilen arı ırklarını görebileceğiz. Anadolu arı ırkının gen haritasının çıkarılması Türkiye'nin prestiji için önemli." AA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KABADÜZ’ÜN COĞRAFİ İŞARETLİ PANCARI ORTAR’DA   Önceki Haber

KABADÜZ’ÜN COĞRAFİ İŞARETLİ PANCARI ORTA...

FAHİŞ FİYAT VE ETİKET DENETİMİSonraki Haber

FAHİŞ FİYAT VE ETİKET DENETİMİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar