Ordu
DOLAR19.1898
EURO20.9518
ALTIN1221.8
NATURİMMUN

ANADOLU’DAN GÖRSEL İZLER ORDU’YA GELİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ANADOLU’DAN GÖRSEL İZLER ORDU’YA GELİYOR
Abone ol
Ordulu sanatçı Önder Aydın’ın Anadolu’dan Görsel İzler isimli sergisi bugün Ergin Karlıbel Sanat Galerisinde saat 16:00’da açılacak.     

Aydın sergi ile ilgili olarak şunları kaydetti: Ve memleketim Ordu'da sergi açma zamanı geldi. Güzel ve tarifsiz duygular taşıyorum. Öğrenci olarak çıkıp, sanatçı olarak dönmek... Sergi tarihinin Çanakkale Zaferine denk gelmesi de ayrı bir mutluluk benim için. Ergin Karlıbel Sanat Merkezi'nin nazik daveti ile açacağım kişisel sergime tüm dostlar davetlidir.”

 

ÖNDER AYDIN KİMDİR

İlk ve orta öğrenimini doğup büyüdüğü Perşembe’de, lise öğrenimini ise Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. 1976 yılında şimdiki adı Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi olan dönemin Gazi Eğitim Enstitüsü Resim- İş Bölümü’nün yetenek sınavlarını aşarak bölüme kayıt olma hakkını kazandı. Üç yıl temel sanat eğitimine dayalı resim eğitiminin ardından 1979 yılında mezun oldu. 26 yıl aralıksız mezunu olduğu Kurtuluş Lisesi'nde Sanat eğitimciliği yaptı. Sanat eğitimciliğinin yanı sıra çocuk kitapları resimledi. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği’nin yönetim kurulunda görev alan sanatçı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyeliği, Yeniden Sanat Grubu ve Grup Tayf’ın kurucu üyeliği ile Ankara Çağdaş Sanatlar Vakfı üyesi oldu. Sapanca Portakal Çiçeği II. Uluslararası Sanat Kolonisi, Gaziantep 1.Uluslararası Ressamlar Çalıştayı ve Çorum 1.Ulusal Ressamlar Buluşması gibi etkinliklerde bulunan Önder, Şefik Bursalı Ulusal Resim Yarışması, Devlet Resim ve Heykel Yarışması ile Mustafa Ayaz Müzesi I. ve 2.Resim Yarışması’nda seçici kurul üyeliği görevlerinde bulundu.

 

ÖNDER AYDIN’IN SANAT ANLAYIŞI NEDİR?

Önder Aydın’ın resimlerinde zaman kavramı yok olur. Tarihte geriye doğru göndermeler yapar. Sanatçının resimlerinin esin kaynağı Anadolu Uygarlıklarıdır. 12 bin yıllık Anadolu Uygarlıklarının Türk sanatının çıkış kapısı ve parmak izleri olduğuna inanır. Fantastik ve sürrealizme yakın çağdaş-realist bir anlatım dili vardır.] Sanatı ile ilgili: “Resimlerimin temel felsefesini 12 bin yıllık Anadolu uygarlıkları oluşturur. Türk sanatı evrenselliğini ancak buradan yakalayabilir. Anadolu büyük bir hazinedir. Hiçbir ülke böylesi bir kültürel kaynağa sahip değildir. Dünyanın en eski seramik atölyeleri, ilk heykel okulu bu topraklarda kurulmuştur. Soyut resim istiyorsanız bile Hititler’e bakmanız yeter. Batılılara öykünerek sanat yapmak başkalarının kimliği ile kişilik oluşturmaya benzer. Sadece batılıları güldürürsünüz” diyen sanatçı, Evrensel Türk Resmi’nin kendi kimliğini yaratmasında Anadolu Uygarlıkları’nın temel alınması gerektiğine inanır. O'na göre Türk sanatçısının parmak izi bu topraklardaki on bin yıllık “Görsel Tarih”tir.  ORDU OLAY  

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
NEREDE 5 ÜZERİNDE DEPREM OLABİLİR!Önceki Haber

NEREDE 5 ÜZERİNDE DEPREM OLABİLİR!

GİRESUN GÜCE’DE İCRADAN SATILIK 934M2 FINDIK BAHÇESİSonraki Haber

GİRESUN GÜCE’DE İCRADAN SATILIK 934M2 FI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar