Ordu
DOLAR13.599
EURO15.4427
ALTIN795.03
reader

ARICI KARDEŞLER ANA ARI TALEBİNE YETİŞEMİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ARICI KARDEŞLER ANA ARI TALEBİNE YETİŞEMİYOR
Abone ol
Türkiye'de arıcılığın oldukça yaygın yapıldığı Ordu'da iki kardeş tarafından üretilen ana arılar, yurt içinden ve yurt dışından alıcı buluyor.

Gürgentepe’de yaşayan Ömür ve Emin Kılıç kardeşler baba mesleği arıcılığı sürdürüyor. Çiçek ve kestane balı ürettikleri 500 arı kovanıyla dönem dönem farklı illerin yaylalarına giderek gezginci arıcılık faaliyetinde bulunan Kılıç kardeşler, bir süre önce Altınordu’da  kiraladıkları arazide Kafkas ırkı ana arı üretimine başladı. İki kardeş, 3 bin ana arı kutusunda ürettikleri arıları, ülke geneli ile Irak ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki üreticilere satıyor. Bir ana arıyı 60 liradan satan kardeşler, bal üretiminin yanı sıra arıcılık için çok önemli olan ana arı üretiminde de iddialı.

Üretici Ömür Kılıç, kardeşi ile babalarının yanında arıcılık yaparak büyüdüklerini söyledi. 500 kovanda bal üretiminin yanı sıra son dönemde ana arı üretimine başladıklarını anlatan Kılıç, bugün 3 bin ana arı çiftleştirme kutusunda Kafkas ırkı ana arı ürettiklerine işaret etti. Ordu'da ürettikleri ana arılara birçok ilden talep geldiğini aktaran Kılıç, son aylarda KKTC ve Irak'ta faaliyet gösteren arıcılara da ana arı satışı yaptıklarını belirtti. Üretimi artırmak için kovandaki ana arılarını değiştirmek ve kovan sayısını yükseltmek isteyen üreticilerin kendilerine başvurduğunu dile getiren Kılıç, ana arıların mutlaka kovanda olması gerektiğine dikkati çekti. Türkiye'de henüz yeteri kadar ana arı üretimi yapılmadığını söyleyen Kılıç, bu konuda daha iyi olabilmek için çalıştıklarını ve ellerinden geleni de yapacaklarını vurguladı.

"Ana arıya talep oldukça fazla. Birçok yerden gelen taleplere yetişemiyoruz" diyen Kılıç, her şeyin yolunda gitmesi durumunda yıllık yaklaşık 6 bin ana arı üretimi yapabildiklerini kaydetti. Arıcılığın her zaman kazandıran bir meslek olduğunun altını çizen Kılıç, "İşini düzgün yapan ve yaptığı işi takip eden herkes bu meslekten çok ciddi paralar kazanabilir. Bunun için herkese bu mesleği yapmalarını tavsiye ediyorum. Bize göre çok güzel bir meslek." dedi. AA

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
39 BİN UÇUŞUN OLDUĞU OGU’NUN KATKISI BÜYÜKÖnceki Haber

39 BİN UÇUŞUN OLDUĞU OGU’NUN KATKISI BÜY...

HOBİSİYDİ MESLEĞİ OLDUSonraki Haber

HOBİSİYDİ MESLEĞİ OLDU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar