Ordu
DOLAR15.5489
EURO16.2164
ALTIN897.54
reader

ARILAR AÇLIKTAN ÖLÜM TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ARILAR AÇLIKTAN ÖLÜM TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA!
Abone ol
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel arıcıların yüksek maliyetler nedeniyle zor durumda olduğunu belirterek arıların da bu kışı çıkaramayarak açlıktan ölüm riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili çok çarpıcı rakamlar veren Adıgüzel şöyle konuştu: “8 milyon kovan arı açlıkla karşı karşıya. Eylül ayından bu yana arılar beslenemiyor. Biz arının kışlık besin olarak depolandığı balı aldık. Haliyle bu aylarda bahara çıkabilmesi için kışlık besin olarak şeker verilmesi gerekiyor, bal yapmak için değil. Çünkü siz onun kış için stokladığı balı aldınız. Ama şeker fabrikada 265, rafta 420 TL. Bu fiyatlarla arıcı şeker alıp arısını bahara çıkaramaz. Zaten tüm maliyetler katlanmış.  Geçen yıl 125 liraya yapılan kovan şimdi 300 lira, çerçeve 1,25 ten 3 Liraya, bal mumu 45'ten 70 liraya çıkmış. Mazot zaten belli. Gezgin arıcıyı yerinden kalkamaz hale getirdi.

 

YAPAMIYORSANIZ BİZ YAPARIZ

Bu maliyetlerle arıcı üretim yapamaz. Dünyanın en büyük ikinci bal üreticisi olan ülkemizde bu sektör teşvik edilecek yerde, bu şekilde acıların tüm girişimleri de karşılıksız kalıyor. Kovan başına 10 kilogram şeker ile ilgili fabrika fiyatından alabilmek istiyorlar. Çok bir şey değil.  Bunlar çok zor işler değil. Yapamıyorsanız bırakın biz yapalım. Gelecek yıl, bal yemek istiyorsanız, hakiki bal yemek istiyorsanız bu arıları kışı geçirtip, bahara çıkartmak için destek olmamız lazım. Arılar açlık tehlikesi ile karşı karşıya!.

 

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINI DENİYORLAR

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Kovidde en şiddetli günlerden geçtiğimizi ifade ederek şunları söyledi: Kovid 19 salgınında rekor vaka sayısı ile baştan beri en şiddetli günleri yaşıyoruz. Her gün bir uçak dolusu insanımızı kaybediyoruz. Çevremizden, akrabamız, arkadaşımız her gün onlarca can kaybının görüyor, acısını yaşıyoruz.   Tam da bu zamanda test sayısı arttırmak, hızlı tanı kitlerini de devreye sokmak yerine, test sayısını azaltan 3 karar arka arkaya geldi. Birincisi pozitif vakalar 7 gün dolduktan sonra test yaptırmadan topluma, öğrenciler okula dönecek. Bunların pozitifliği %80 devam ediyor olacak. İkincisi temaslılara ve tarama amaçlı yapılan testler artık yapılmayacak.

Üçüncüsü toplu alan, konser, spor müsabakası, uçak gibi alanlara aşısızlara test zorunluluğu kaldırıldı. Bu kararlar ile, "ölen ölsün, kalan sağlar bizimdir" deniyor.

 

KOCA BIRAKMALI

Kovid 19 test sayısını düşüren bu üç karar ile aslında amaçlanan sudur. Omicron varyantının daha hafif seyirli olması ve aşılama oranına da güvenerek, sağlık sistemindeki yükü ve maliyeti azaltmak için, kontrollü sürü bağışıklığıdır. Allah akıl vermiş, peygamber ilim irfan demiş ama, karar takdir-i ilahi ise size ne gerek var, bırakın gidin Fahrettin Koca.

TEDBİRLİ OLUN

Sanayi Bakanı Mustafa Varank diyor ki, yurtdışında kullanılan en iyi hızlı tanı kitlerinin ikisini biz üretiyoruz. Ya o zaman adama sormazlar mı Türk insanının canının kıymeti yok mu diye? 1 yıldır söylüyorum,  neden Türkiye'de kullanmıyorsunuz. İki Bakan birbiriyle çelişiyor. Son alınan kararlar karşısında yurttaşlara da uyarım şudur. Hükümet baraj kapaklarını açtı, dere yataklarından uzak durun.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALLAH ATANLARDAN RAZI OLSUN, İYİ Kİ ATILDIMÖnceki Haber

ALLAH ATANLARDAN RAZI OLSUN, İYİ Kİ ATIL...

96 HAFTADIR OLDUĞU GİBİ MASKE-MESAFE-TEMİZLİK VE AŞISonraki Haber

96 HAFTADIR OLDUĞU GİBİ MASKE-MESAFE-TEM...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar