Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

ARTIK ORDU’DAN HASTA GİTMİYOR ORDU’YA HASTA GELİYOR 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ARTIK ORDU’DAN HASTA GİTMİYOR ORDU’YA HASTA GELİYOR 
Abone ol
Ordu Devlet Hastanesinde hizmete giren kanser teşhis ve tedavisinde çok önemli bir görüntüleme cihazı olan Pet CT cihazı ile artık hastalar Ordu dışına gitmek zorunda kalmıyor. Hatta başta Giresun olmak üzere çevre illere hizmet veriyor.

 

 

 

Ordu Devlet Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Sinan Akpınar ile Onkoloji Uzmanı Dr. Müge Karaoğlanoğlu Sönmez Ordu Olayın sorularını yanıtladı.      

Soru: Önce sizi tanıyarak başlamak isteriz…  

Merhaba Dr. Sinan Akpınar.  Nükleer tıp uzmanıyım. Ordu Devlet Hastanesinde yaklaşık bir buçuk  yıldır görev yapmaktayım. Ordu Devlet Hastanesi Nükleer Tıp bölümüne bağlı Pet CT ünitesini kuruyoruz. Bu cihaz Pet CT cihazı,  yeni başladık zaten. Uzun süredir Ordu'da beklenen bir cihazdı. Özellikle kanser hastalarının tanı, takip ve linear fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ve hastalıklarının tekrar nüksetmesiyle ilgili önemli bir karar vermek açısından çok değerli bir cihaz.

 

Soru: Bu cihaz yokken hizmet nasıl oluyordu?    

Daha önce hastalarımız Ordu çevresindeki büyük illere gitmek zorunda kalıyorlardı. Bu hastalar için zor oluyordu. Bu hastalarımız kanser hastaları doğal olarak. Bu ünitenin hizmete girmesi hem bizim için hem de çevre illere giden hastalarımız için çok önemli bir hizmet oldu.

Soru: Pet CT cihazını bize tanıtır mısınız?

Pet CT cihazı açılım olarak pozitron emisyon tomografisi, bilgisayarlı tomografi ve akıllı cihazın birleşiminden oluşuyor. Bilgisayarlı tomografisi bize hastanın anatomik, iç organlarında lezyonları ve daha başkaca şeyleri görmemizi sağlıyor. Burada neler olduğunu anlamamızı ve saptamamızı sağlıyor. Pet kısmı da bizim hastaya çekimden önce damar yolu ile verdiğimiz radyoaktif içeren özel ilaçlar var. Bu ilaçlar hastanın kanser dokusu olan bölgelerde kum gösteriyor ve biz hastaların bu cihazdan görüntülerini alıyoruz. Daha sonra vücudun büyük bir kısmını görüntüleyerek hastalığın yayılımı hakkında ve tedavisini değerlendirme açısından bize önemli bilgiler veriyor.

Soru: Günlük kaç hasta hizmet alabiliyor? 

Ramazan Bayramından hemen önce burada resmi olarak hasta almaya başladık. Şu ana kadar yaklaşık 50 civarında hastamıza hizmet verdik. Başvuru sayılarımız artıyor. Başvuran hastalarımıza daha fazla cevap vermek için çalışıyoruz. Şu anda günlük 10 hastamıza hizmet veriyoruz. Hastalarımızın tedavi sürecinde ameliyat sonrası ilaç tedavisi vesaire uygun sürelerin geçmesi gerekiyor. Bu tedavi yöntemine göre değişiyor. Uygun olan hastalarımızın randevularını oluşturuyoruz.

Soru: Hizmet nasıl veriliyor?

Hastamız buraya geliyor bir kısım arkadaşlarımız burada hazırlıklarını yapıyorlar. Daha sonra onları odalarına alıyorlar. Radyolojik ilacın koldan yapılmasından yaklaşık 1 saat sonra hastamız cihazımıza yatıyor. Hastalığın görüntülerini alanına ulaşılmasına bağlı olarak yaklaşık 15 ile 25 dakika arasında değişiyor. Daha sonra görüntüleri kontrol ediyoruz. Eğer ek görüntüler gerekmezse daha sonra hastalarımızı gönderiyoruz ve kendilerine bilgilerini veriyoruz.  Bazı hastalarımız için ek görüntülemeler gerekebiliyor. Onları da 5 dakika- 10 dakika daha görüntü alabiliyoruz.

 

Soru: Sadece Ordu’dan mı hasta alıyorsunuz? 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) belirlediği bazı kıstaslar var. Bu kıstasları taşıyan hastalarımız değerlendiriliyor. Hekim arkadaşlarımızla ve bu kurallara uygun olan hastalarımıza randevuyu veriyoruz. Her başvuran hastaya çıkmıyor. Burada sonuçta hasta radyasyonla uğraşıyor gerekli gördüğümüz hastalarımızı alıyoruz. Çevre illerden cihazımız için randevular oldukça fazla. Özellikle Giresun'dan, Samsun'dan başvuran ve gelen hastalarımız var, onlara da hizmet vermeye başladık.

Soru: Hekim gözüyle bu cihazın Ordu’da olmasının anlamı nedir?   

Bu cihazlar yüksek bedelli cihazlar. Karadeniz Bölgesi'nde şu anda Ordu ile beraber 4 ilde Pet CT cihazı bulunmakta ve hizmet vermektedir. Şu an hastalarımız bu tetkikin Ordu’da olmasından dolayı çok mutlu oldular. Çünkü hastalarımız önce randevu almak için gidiyorlardı. Daha sonra çekim için gidiyorlardı artı sonuç almak için gidiyorlardı Bu da kanser hastaları için oldukça külfetli idi. Bu cihazın Ordu’ya gelmesinden dolayı gayet mutlu oldular. Ordu ve çevre illerdekiler için çok iyi oldu.

Özellikle akciğer kanserlerinde ve o bölgelerdeki lezyonlar saptandığı zaman doktor arkadaşlarımız buraya yönlendiriyor. Hasta uygun olduğu takdirde hastalığın yayılımı ve eğer kanser varsa bu konuda önemli bilgiler edinmiş oluyoruz.

 

 

 

 

ORDU’NUN İLK VE TEK ONKOLOJİ UZMANI PET CT CİHAZINI DEĞERLENDİRDİ

Soru: İsterseniz sizi tanıyarak başlayalım? 

Merhabalar ben Dr. Müge Karaoğlanoğlu Sönmez. Ordu Devlet Hastanesi Tıbbi Onkoloji bölümünde Onkoloji uzmanı olarak çalışmaktayım. Yaklaşık10 yıldır Ordu Devlet Hastanesinde hizmet vermekteyiz. Ordu'ya ilk onkolog olarak atanan hekim benim ve 10 yıldır onkoloji hizmetlerini devam ettirmeye çalışıyoruz.

Soru: Pet CT cihazının gelişini değerlendirir misiniz? 

Bu süre zarfında hastanemizde onkoloji adına bir çok yenilikler oldu. Bunlardan bir tanesi de pet tetkiki. Pet tetkiki pozitron emisyon tomografi dediğimiz bir görüntüleme tetkiki ve kanser hastalarında oldukça sık kullandığımız bir yöntem. Pet tetkiki kanser hastalarının tanılarını koyma esnasında ya da tedavileri yanıtlarını değerlendirme sürecinde işimize yarayan bir tetkik. Uzun süredir Ordu'ya gelmesini istiyorduk bu tetkikin. Çünkü hastalarımız şehir dışına gidiyorlardı bu tetkik için. Ordu’da havaalanı açıldıktan sonra pet tetkikinin Ordu’ya gelmesi gündeme geldi ve hastalarımıza da Mayıs ayının başından beri hizmet vermekteyiz.

Soru: Cihaz nasıl işinize yarıyor? 

Pet tetkiki derken öncelikle bir konuda uyarmak istiyorum aslında halkımızı da hastalarımızı da. Pet tetkiki kanser tarayan bir tetkik değil. Pet tetkiki kanser tanısı almış ya da kanser tanısı alma yolunda giden hastaların teşhisinde ya da tedavisinin takibinde kullanılan bir teknik.  Yani hastalarımız bende kanser var mı bir tarayabilir miyiz? Pet tetkiki gelmiş vücudumun herhangi bir yerinde kanser var mı diye başvuru yapmasınlar. Çünkü pet tetkiki buna yarayan bir teknik değil. Pet tetkiki kanser tanısı almış, tedavi yanıtının değerlendirilmesinde ya da tanı konulmasında şüphede kaldığımız durumlarda bize yardımcı olabilecek bir tetkik. Mayıs ayından itibaren Ordu Devlet Hastanesi'nde hizmete girmiş olan bir tetkik.

Soru: Sadece Ordu’dan mı hasta alınıyor? 

Çevre illerden de yoğunluk nedeniyle talepler oldukça fazla. Şu an hastalarımız pet tetkiki için değerlendiriliyor ve randevuları veriliyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DALKIRANA TUZAK KURULUYORÖnceki Haber

DALKIRANA TUZAK KURULUYOR

BU İKTİDAR KADINLAR İÇİN TEHDİTSonraki Haber

BU İKTİDAR KADINLAR İÇİN TEHDİT

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar