Ordu
DOLAR13.8231
EURO15.6178
ALTIN790.63

ASGARİ ÜCRET 116 DOLAR ERİDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ASGARİ ÜCRET 116 DOLAR ERİDİ
Abone ol
Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, son yapılan zamlar ile en çok etkilenen kesimin dar gelir grubu olduğunu belirtti.

Bahadır Baş Türkiye’deki enflasyon ve fiyat artışları bütün sektörlere ve vatandaşlara yansıması

olarak gördüğünü belirtirken sözlerine şöyle devam etti. “Bu ne kadar devam eder sorusu çok da içinden kolayca çıkılabilecek, çözüm bulunabilecek söz konuş değil. Özellikle enflasyon verilerine baktığımızda eylül ayı enflasyonu yüzde 19.25 açıklandığını görüyoruz. Oysa sanayi ve konut doğalgazına yüzde 48 oranında zam söz konusu. Siz doğalgaza zam yaptığınız zaman diğer sektörlere zam yapmanıza gerek yok. Zaten sanayinin ana girdi maddesi olduğu için bütün ürünlerin fiyatları artışa tabii tutulur. Bu aslında bizler için umutsuz bir durum. Asla ülke olarak uzun yıllar son beş yılda büyüme rakamları düşük enflasyon yüksek büyüme ile geçirmiş bir ülkeyiz. Son iki yıldır pandeminin etkisi ile Türkiye’nin yaşadığı sorun da değil aslında bütün dünyada benzer sorunlar yaşanıyor. Ama bizde kırılgan bir yapı olduğu için iki defa etkileniyoruz.

Asgari ücret yılda iki defa açıklanmalı

Baş, “Rakamlara baktığımızda en çok dar gelirli vatandaşlarımız etkilenmiş Türkiye’nin en zengin yüzde 20’si ile en yoksul yüzde 20’sini kıyasladığımızda 8 katı fark var. Dar gelirliler dolaylı vergilerden etkileniyor. Elektiriğe, benzine, doğalgaza zam yaptığınızda bu kesim etkileniyor. Bu insanların satın alma güçleri sabit Türkiye’de yaklaşık 6 milyon asgari ücretle çalışan insan var. Bu ücret ile geçinebilmeleri kolay değil. Böyle durumlarda asgari ücret yılda iki defa açıklanmalı. Asgari ücret ile çalışanların maaşı yılbaşında 482 dolar iken bugün 366 dolar, asgari ücretlinin satın alma gücü yılbaşından bu yana 116 dolar azalmış.” İfade etti.

Maç başladığında kuralların değişmemesi gerekiyor

Baş, “Ayrıca bizim kurumlarımıza karşı olan güvenimiz kayboldu, elimizde Merkez Bankası gibi bir kurumumuzu verdiği kararları tartışmaya açıyoruz. Açıkladığı puan artışları, enflasyon verisi, faizlerle ilgili almış olduğu karar bütün ülke ekonomisini çok ciddi anlamda etkiliyor. Ülkemizin kurumlarının güvene ihtiyacı var. Bu yangına en büyük sıkabileceğimiz su güven vermemiz lazım.

Bunun için de hukukun çok düzgün çalışması lazım maç başladığında kuralların değişmemesi gerekiyor. Yatırımcı yatırım kararı aldığında yüzde 20 olan kurumlar vergisini yüzde 25 çekmemiz lazım.” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ordu’da kivi hasadı başladı  Önceki Haber

Ordu’da kivi hasadı başladı  

ÜNYE’NİN ULAŞIM SORUNLARINA NEŞTERSonraki Haber

ÜNYE’NİN ULAŞIM SORUNLARINA NEŞTER

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar