VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8666
EURO18.43
ALTIN1026.7
reader

ASGARİ ÜCRET 4 BİN TL OLMALI ÜZERİNDEKİ YÜK AZALTILMALI  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ASGARİ ÜCRET 4 BİN TL OLMALI ÜZERİNDEKİ YÜK AZALTILMALI  
Abone ol
Ordu Lokantacılar ve Aşçılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Kaya, asgari ücretin 4 bin TL gibi bir rakam olması gerektiğini ancak üzerindeki sigorta ve vergi yükününde de azaltılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.  

Son ekonomik durumu değerlendiren Ordu Lokantacılar ve Aşçılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Kaya Ordu Olay’a şu açıklamayı yaptı: Bizde şu an için yarım çorba yarım simit gibi bir dönem yok. Ancak fiyatların ani ve hızlı bir şekilde yukarı gitmesinden ötürü bir sıkıntı olduğu gerçek. Bu durum karşısında da esnafımız zam kararı almak durumunda kaldı. Başka türlüsü olmuyor çünkü. Bu ani ve hızlı fiyat artışının esnafımızı mağdur etmediğini söylersek gerçeği söylememiş oluruz. Girdi fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Şu anda lokanta ürünlerine yüzde 15-20 gibi bir zam var. Bir süre böyle devam eder diye düşünüyoruz. Bu zamlar yeni asgari ücretin belirlenmesinden sonra da böyle devam eder düşünüyoruz. Çünkü o durumda göz önüne alınarak zam oranları belirlendi.

ASGARİ ÜCRET 4 BİN TL OLMALI  

Asgari ücret de çok önemli bir konu. Hiç kimse mağdur edilmeden belirlenmesi gerekiyor. Hem işçi hem de işverenin düşünülmesi gerekiyor. Ortak bir noktada buluşulması lazım. Dengenin oluşturulması lazım ki yeni yeni sorunlar ile karşılaşmayalım. Kimileri 5 bin TL gibi rakamlar telaffuz ediyor. Böyle olacağını sanmıyorum. Ancak bana göre asgari ücretin 3 bin 500- 4 bin lira arasında bir rakamda olması gerekiyor. Ayrıca üzerindeki SGK ve vergi yükünün de işveren alınması ya da azaltılması gerekiyor. Bu konuda en az asgari ücretin miktarı kadar önem taşıyor.

EKMEĞE ZAM MECBUREN OLACAK

Ekmeğe gelirsek ekmeğe zam mecburen olacak. Çünkü girdiler sürekli artıyor. Bu konuda da talebimizi ilettik. Kilo bazında 1 kilo ekmek 10 liradan 12,50 liraya çıkacak. Bu 250 gram ekmeğin 3 liradan satılması anlamına gelecek. Şu anda buluyorsunuz 250 gram ekmek 2,5 liradan satılıyor. Sadece Ordu’da değil Türkiye gelinde ekmeğe zam gelecek. Ben bunun ocak ayında belirleneceğini düşünüyorum. Hatta o zaman asgari ücretin de belli olmasıyla 1 kilo ekmek 13-14 TL de olabilir.

SİGORTA VE VERGİ YÜKÜ AZALTILMALI

Biz ekonomide herkesi rahatlatacak kararların alınmasını bekliyoruz. Aslında bunu herkes bekliyor. Bir anlamda bütün Türkiye bekliyor. Bizim açımızdan esnaf açısından esnaf üzerindeki sigorta ve vergi yükünün azaltılması gerektiğini düşünüyoruz. Şu anda esnafın iş yerini kapatması ya da işçi çıkarması gibi bir durum yok. Bu daha çok yeni asgari ücretin belirlenmesi ve yeni ekonomik koşulların ortaya çıkmasıyla belli olur.” Hasan Cem Özel     

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
12 MİLYON YATIRILDI 72 MİLYON KAZANILDI Önceki Haber

12 MİLYON YATIRILDI 72 MİLYON KAZANILDI 

YENİLENEBİLİR ENERJİ SEMPOZYUMU’NUN SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDISonraki Haber

YENİLENEBİLİR ENERJİ SEMPOZYUMU’NUN SONU...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar