Ordu
DOLAR13.6271
EURO15.2324
ALTIN787.08
reader

ASGARİ ÜCRET NET 4.500 TL OLMALIDIR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ASGARİ ÜCRET NET 4.500 TL OLMALIDIR
Abone ol
Tek Gıda İş Ordu Temsilcisi Ali Öner, "Asgari ücret net 4500 TL olmalıdır. Bundan aşağısı yeni yılın ilk ayındaki zamlarla zaten eriyecektir. Devletimiz çalışanlarını sermayenin karşısında ilk defa yalnız bırakmamalı desteklemelidir. Orta oyunu oynamak yerine gerçeklerle yüzleşmeli kendini sorgulamalıdır.” dedi.

Tek Gıda İş Ordu Temsilcisi Ali Öner Ordu Olay’a şu açıklamayı yaptı: “Asgari ücret ya da en az ödene bilecek ücret seviyesidir. İşçilerin belirlenen sınırın altında emeğini satamayacağı anlamına da gelir. Devletler tarafından açıklanır (hükümet, işveren, işçi)kesiminin masaya oturmasıyla belirlenir. Ancak gerçekte bu böyle değildir. Hükümet yetkilileri tarafları toplar konuyu masaya getirir, sermaye rakamı belirler, işçi kesimi şerh düşerek kabul edilemez olduğunu söyler. Hükümet rakamı açıklar. Yani bir orta oyun oynanır.

 

AÇLIK ÜCRETİYLE SOSYAL BARIŞI SAĞLAYAMAZSINIZ

 

Bu programların hiç birinde emekçi yok, çiftçi, üretici, memur, emekli yok. Ama acı reçeteye gelince bütün acılar emekçiye, çiftçiye, esnaf, memur, üreticiye. Asgari ücret tespit komisyonu toplanmış bir karar verecek. Asgari ücret bir işçinin (4 kişilik bir ailesini) konut, gıda, sağlık, eğitim, giyim, ulaşım gibi temel esasları sağlaması ve hayatını idame ettirmesi için hesaplanır ve hükümet tarafından ilan edilir. Açlık sınırının altında kalmış bir ücretle sosyal barışı sağlayamazsınız.

AVRUPA’DAN DAHA İYİYİZ SÖYLEMLERİ TAMAMEN SAFSATA

Asgari ücret bazı devletlerde saatlik bazı devletlerde aylık açıklanır. Açıklanan her rakamı o ülkelerde yaşam standartlarının üzerinde olur açlık sınırının altında asla olmaz. Hani her daim işçinin önüne konulan biz Avrupa’dan daha iyiyiz söylemleri, tamamen safsata ve algıdır. Emekçiler bir anlayın artık bizi kimsenin kıskandığı falan yok.

AVURPA’NIN YÜZDE 3’Ü TÜRKİYE’NİN YÜZDE 50’Sİ ASGARİ ÜCRETLİ

Avrupa'da asgari ücret tüm çalışanların yüzde 3 ile 5 arasındayken bizde tüm çalışanları yüzde 50 sini geçmektedir. Avrupalının yüzde 3’ü asgari ücretle çalışırken bizde neredeyse çalışanların tamamını asgari ücretle çalışması için çalışmalar yapılmaktadır. Bir ülkenin eğitimli kesimi üniversite mezunları bile ne iş olursa yaparım durumuna düşmüştür. Gelecek kaygısı yaşamaktadır. Okutup eğittiğimiz gençler sokaklarda boş gezerken işsizlik korkusuyla asgari ücretle çalışmaya mecbur bırakılmaktadır. Bu güzel ülkenin gençleri kendilerini Avrupa'ya atmak için her şeyi denerken, biz onları asgari ücret korkusuyla terbiye etmeye çalışıyoruz.

 

KARINDAN VAZGEÇMEYENLERİN HIRSI 

Bir yıl içinde bu ülkede gerçek enflasyon yüzde 50’yi geçmişken mevcut asgari ücretlerin nasıl eridiğini yaşayarak görmekteyiz. Çin bile asgari ücrette bizden neredeyse 50 Euro fazla ücretle işçi çalıştırırken, yeni yılda yapılacak asgari ücreti tartışıyoruz. Sermaye hemen çözüm üretiyor vergiyi devlet üstlensin, ülkenin gerçekleri göz önünde bulundurulsun. Hal böyleyken karından vazgeçmeyenlerin hırsı ile ortak paydada buluşamıyoruz.

 

DEVLETİMİZ ŞİMDİ DESTEK VERMELİDİR

Gerçekleri balçıkla sıvayamazsınız bu ülkede çalışan kesim maalesef büyük bir imtihana tabi tutulmaktadır. Kiralar gıda ve diğer zorunlu şeyler neredeyse yüzde 30’la yüzde 150 arasında artmışken bir yıldır özelliklide pandemide (salgın) işsiz kalarak devletinden beklediği desteği göremeyen emekçi artık sıfırı tüketmiştir. Şimdi devletimiz ve sermaye zor günlerde veremediği bu desteği bu asgari ücret döneminde vermelidir.

ASGARİ ÜCRET NET 4500TL OLMALIDIR

Bundan aşağısı yeni yılın ilk ayındaki zamlarla zaten eriyecektir. Devletimiz çalışanlarını sermayenin karşısında ilk defa yalnız bırakmamalı desteklemelidir. Orta oyunu oynamak yerine gerçeklerle yüzleşmeli kendini sorgulamalıdır. Artık "güneş'i sıvayacak kadar balçık kalmadı "yani güneş artık sıvanmıyor. Onun için rakamlarla hiç uğraşmadım, çünkü bu ülkede rakamlar günlük değişmektedir.20 milyon çalışanın olduğu bir ülkede bu ülkenin emekçiler ve emeklileri patronun kendisi olduğunu kimi isterse göreve getireceğini hatırladığı gün her şey değişecek.” Atakan Öztürk


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘GÜRGENTEPE BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETMELİ’Önceki Haber

‘GÜRGENTEPE BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETME...

ALAN BAZLI DESTEĞİN 170 TL’DE KALMASINA TEPKİSonraki Haber

ALAN BAZLI DESTEĞİN 170 TL’DE KALMASINA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar