VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9547
EURO18.4424
ALTIN1036.4
reader

ASGARİ ÜCRET OLAN 2.800 TL İLE BİR AİLE ÇOCUĞUNU İL DIŞINDA NASIL OKUTABİLİR? 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ASGARİ ÜCRET OLAN 2.800 TL İLE BİR AİLE ÇOCUĞUNU İL DIŞINDA NASIL OKUTABİLİR? 
Abone ol
Ordu Teknikerler Derneği Başkan Musa Kıranlı, “Halkımızın yarısından fazlasının mahkum olduğu asgari ücret olan 2800 lira ile bir aile çocuğunu il dışında nasıl okutabilir?” diye sordu.   

Ordu Teknikerler Derneği Başkanı Kıranlı şu açıklamayı yaptı: Sağlıkta ve eğitimde bireylere fırsat eşitliğinin sunulması ve herkesin beden ve ruh sağlığını koruyarak hayatını sürdürebileceği şartlara ulaşabilmesi için devletin gerekli düzenlemeleri yapma ve piyasayı denetleme yükümlülüğü bulunmaktadır. Uygar bir ülkede her vatandaş çağın gerekleri kapsamında barınma ihtiyacını karşılayan bir konut, yurt ya da işyerine sahip olabilmeli, Üniversite yükseköğrenim öğrenciler barınma ve diğer sorunlarla karşılaşmamalı ve mezuniyet sonrası istihdamları için, çalışmalar yapılmalı. Serbest piyasada kendi işyerlerinde üretmeleri için önündeki engeller kaldırılmalıdır.

KAZANDIK AMA MUTLU DEĞİLİZ

İşte ülkemizin bir gerçeği daha. Üniversiteyi kazanan öğrenciler daha “kazandık” diye sevinemeden ya da 3 yarıyıl boyunca “uzaktan eğitme” mahkum edilen öğrenciler yüz yüze eğitime döneceğine sevinemeden çok ciddi bir sorunla karşılaştı: Barınma sorunu! Üstelik bu sefer karşı karşıya olunan barınma sorunu, öğrencilerin önceki yıllardaki barınma sorunuyla karşılaştırılamaz büyüklükte; yüzde yüz artışa varan ev kiraları ve özel yurt fiyatlarıyla, KYK yurtlarının yetersizliği ile ailesinin yaşadığı il dışında üniversiteye giren emekçi ailenin çocukları için barınma sorunu bütün öteki sorunların önüne geçmiş bulunuyor.

SOSYAL DEVLET NEREDE

Kimi öğrenciler, “barınamıyoruz” diyerek parklarda yatarak seslerini duyurmaya çalışırken, kimi öğrenciler okullar açılıncaya kadar bütçesine uygun bir ev ya yurt bulmak için umutsuz bir çaba içinde, kimileri de yarım gün çalışacağı bir iş aramaya başlamış bulunuyor. Azımsanmayacak bir öğrenci kitlesinin ise kayıtlarını daha küçük illere aldırmaya çalıştıkları, hatta kayıtlarını dondurup eve dönerek “barınma sorunlarını” çözmeye çalıştıkları haberlere yansıyor. Anayasamıza göre ülkemiz, demokratik, laik, hukukun üstün kılındığı sosyal devlettir.  Sosyal bir devletin ülkedeki barınma sorununu çözmekle yükümlü olup bu gün gündemimizde olan fahiş kiralar, yurt ücretleri ve astronomik seviyelerde fiyatlanan emlak sorununa çözüm getirebilmenin iktidarların en önemli görevleri arasında olmalıdır.

2800 TL İLE ÖĞRENCİ NASIL OKUTULUR?

Sosyal devlet; bireylere asgari gelir güvencesi veren, onları toplumsal risklere karşı koruyan, sosyal güvenlik olanağı sağlayan ve yurttaşların tümüne eğitim, sağlık, barınma gibi hizmetleri sunan bir anlayışı ifadesinden yola çıkarsak; Eğitim, barınma anayasal bir haktır.  Sosyal devlet halkına bu olanakları sağlamak zorundadır.  Halkımızın yarısından fazlasının mahkum olduğu asgari ücret olan 2800 lira ile bir aile çocuğunu il dışında nasıl okutabilir?  Türkiye’de öğrenci olduğumuz için eğitim ve konaklama konusunda ne durumdayız. Takdir ülkemizi yönetenler ve yönetecek olanlar ile siz değerli veliler ve geleceğimiz öğrencilerimizindir.

GEÇİCİ DEĞİL KALICI ÇÖZÜM

Her ili bırakalım, alt yapıları tamamlanmamış neredeyse her ilçeye bir üniversite açılırken, burada çocuklarımızın barınmaları düşünülmemiş olduğundan bu yıl daha da artan Üniversite öğrencilerinin barınma soruna çözüm bulmak için çalışan,  Öğrencilerimizin bir ev ya da yurt bulup yerleşene kadar özel otel ve misafirhanelerde ağırlayan İhtiyaç hasıl olduğunda kamu misafirhanelerimizi geçici süreyle bütün öğrencilerimizin emrine açacağız diyen Ordu ilimiz Valimiz Sayın Tuncay Sonel başta olmak üzere Ankara, İstanbul, İzmir, Sakarya, Gaziantep, Sivas, Kayseri, Niğde, Tunceli gibi pek çok şehirde valilikler, belediyeler, dernekler, sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz.” ORDU OLAY


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TİRMİT 30-40 TLÖnceki Haber

TİRMİT 30-40 TL

MEZGİT 25 TL-ÇİNAKOP 40 TL-PALAMUT 35 TL-BARBUN 35TL-HAMSİ 25 TLSonraki Haber

MEZGİT 25 TL-ÇİNAKOP 40 TL-PALAMUT 35 TL...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar