VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9201
EURO18.2844
ALTIN1023.5
reader

ASGARİ ÜCRETE AZAMİ ZAM YAPILMALI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ASGARİ ÜCRETE AZAMİ ZAM YAPILMALI
Abone ol
İş dünyası olarak endişelerinin arttığını belirten Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, asgari ücretin en az enflasyon oranında artırılmasını ve üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesini istedi.  

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Karataş şu açıklamayı yaptı: Yakın zamanda piyasalarda devam eden finansal dalgalanma ile ilgili endişelerimizi vurgulayan bir açıklama yapmıştık. Sürecin endişelerimizi arttıracak şekilde ilerlemeye devam ettiğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin devam etmesi, piyasa dinamiklerinin yönünün tersine bir adım olarak kalmakla birlikte döviz kurlarında devam eden yukarı yönlü hareket rekabetçi kur anlayışı ile çizilen olası sınırları da zorlamaya başlamıştır. Buradaki asıl sorun temelde yüksek faiz ya da yüksek kur değil, esasen döviz kurunun artık “öngörülebilir” olmamasıdır.

 

PİYASADA FİYAT SORUNU VAR

Bu durum hem üreten kesim için hem perakendeci için bir “fiyatlayamama” sorunu olarak geri dönmekte ve daha önceki açıklamamızda da vurguladığımız gibi tedarik zincirinde üreticiden başlayarak son noktadaki tüketiciye kadar devam eden bir aksaklıklar silsilesinin önünü açmaktadır. Fiyatlayamama problemi sürdükçe de hem ürününü satmak isteyen yerine aynı maliyetle yenisini koyamamaktan hem de ürünü alan aynı maliyetle tekrar alamayacağından endişe duymaktadır.

 

DAR BOĞAZA SÜRÜKLENİYORUZ

Üreticinin ve perakendecinin düzensiz artan maliyetleri, hızla yükselen lojistik maliyetleri, inşaat sektöründen başlayarak diğer birçok sektörde hızla yaşanan ani maliyet artışları, enerji girdilerinin hızlı artışı, tüketicinin yüksek kur ve hızlı artan maliyet ortamında alım gücünün hızla zayıflaması gibi etkenler iş dünyasını içinden çıkılmaz bir kısır döngüye ve dolaylı olarak bir darboğaza doğru hızla sürüklemektedir.

 

BİRİKİM GÜCÜMÜZ YOK

Varılan noktada hükümetimiz tarafından alınması elzem olan acil önlemler mevcuttur. Son 2 yıldır pandemi (salgın) sürecinde önemli bir güç kaybı yaşamış iş dünyası mevcut durumu sübvanse edebilecek kaynağa sahip değildir. Bu noktada devletimizin gerekli adımları atmasını beklemekteyiz.

 

 

NELER YAPILMALI?

Olası acil tedbirler kapsamında; Asgari ücretle çalışan kesimin alım gücünü düşürecek yaklaşımlardan uzak durularak enflasyon oranında artış yapılması, asgari ücretin işverene maliyeti noktasında vergi yükünün hafifletilmesi, KGF ve diğer olanaklar kullanılarak özellikle KOBİ’lere yönelik koşulları uygun, kapsamı olabildiğince geniş ve erişimi kolay finansman olanaklarının acilen duyurulması, maliyet artışlarından yoğun etkilenen sektörler öncelikli olarak en azından fiyat dalgalanmasının devam ettiği süreçte KDV desteği sağlanması, piyasalarda oluşan fiyat istikrarsızlığından faydalanmaya çalışanlara yönelik gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması gibi tedbirler öncelikli olarak değerlendirilebilir.

 

 

DEVLETİMİZİN YANINDA DURACAĞIZ

Devlet büyüklerimizin bu noktada ivedilikle bir yol haritası belirleyerek, kararlılıkla uygulamaya başlaması dahi olumu bir geri dönüşün başlangıç adımlarını oluşturacaktır. İş dünyası olarak bizler şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da devletimizin yanında durmaya, sorunların çözümü noktasında elimizden gelen fedakarlıkları yapmaya devam edeceğiz. Birlik ve beraberlik içinde bu zor zamanları da atlatacağımıza inancımız tamdır.” Muharrem Göç


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK PARTİ TEŞKİLAT AKADEMİSİ ORDU'DAÖnceki Haber

AK PARTİ TEŞKİLAT AKADEMİSİ ORDU'DA

27 LİRA FİYAT ÜRETİCİYİ TATMİN ETMEZSonraki Haber

27 LİRA FİYAT ÜRETİCİYİ TATMİN ETMEZ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar