Ordu
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞACAĞINA AKKUŞ FASULYESİ YETİŞTİR  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞACAĞINA AKKUŞ FASULYESİ YETİŞTİR  
Abone ol
Akkuş’ta tescilli Akkuş Şeker Fasulyesi yetiştiren Ömür Sevindik, fasulye üretiminin asgari ücretle çalışmaktan daha çok kazandırdığını söyledi.  

Soru: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhabalar; ismim Ömür Sevindik. Akkuş ilçesi Ketendere mahallesinde ikamet etmekteyim. Akkuş Şeker Fasulyesi üreticisiyim ve aynı zamanda Ketendere mahalle muhtarıyım.

Soru:  Ne kadar bir alan üzerine tesis kurdunuz ve Sadece fasulye mi üretiyorsunuz?

Toplam 13 bin metrekare bir alan üzerine kurulu olan tesisimizde sadece Akkuş Şeker Fasulyesi üretimi yapmaktayız.

Soru:  Ne kadar zamandır fasulye üretimi yapıyorsunuz?

Fasulye üretimini amatör olarak uzun yıllardır yapmaktayız. Fakat bu kadar büyük bir arazide modern olarak üretime daha yeni başladık. Bu yıl bu konuda ilk yılımız.

Soru:  Tesis kurarken herhangi bir projeden yararlandınız mı?

Evet, tesisimizi kurarken DOKAP destekli “Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi”nden faydalandım.

Soru: Böyle bir tesis kurulumu size ne kadara mal oldu?

Bu tesis bize desteklemeler hariç 70 Bin TL’ye mal oldu.

Soru:  Bu tesisten ne kadar ürün alabiliyorsunuz?

Aslında beklentimiz 4 ton civarındaydı ama iklim koşullarından dolayı şu an 2 ton kadar bir ürün beklentimiz var. Ama yine de güzel bir rakam ve tatmin edeceğini düşünüyorum.

Soru:  Pazarlamayı nasıl yapıyorsunuz?

Biz fasulyelerimizi tarladan hasat edip toptan olarak Akkuş Ziraat Odasına satıyoruz. Ziraat odamızda Coğrafi İşaret Logolu ambalajlarımız ile paketlemesini yaparak piyasaya çıkarıyor ve tüketicilerimiz ile buluşturuyor.

Soru:  Peki, bu işi yapmak isteyenlere önerir misiniz?

Özellikle içinde bulunduğumuz KOVİD-19 salgını döneminde, şehirlerden köylere de bir geri dönüşün olduğu bu zamanda herkesin gelip üretim yapmalarını öneririm. Asgari ücretle şehir hayatında kıt kanaat geçinmeye çalışan insanlarımızın kendi ve aile işgücü ile çok rahat 1 yılda asgari ücretten kazandığından daha fazlasını kazanabilirler.  Bu sebeplerden ötürü yöremize de çok uygun bir ürün olmasından dolayı ve getirisi oldukça iyi olan bu ürünü üretmeyi herkese tavsiye ederim.

Soru: Tesisinizi büyütmeyi düşünüyor musunuz ya da başka ürünlere de yönelecek misiniz?

Daha önceden küçük alanda amatör olarak yaptığım üretimi bu yıl daha modern ve profesyonel yapmaya başladım. Tabi ki hedefim seneye üretim alanımı 25 dönüme çıkararak tesisimi büyütmek. Başka ürünler geçmiş yıllarda denedim ama başarılı olamadık ama Akkuş Şeker Fasulyesi hem pazar sıkıntısı olmayan hem de getirisi yüksek bir ürün, aynı zamanda buranın da iklim koşullarına uygun bu yüzden Akkuş Şeker Fasulyesi üretimi ile yoluma devam edeceğim.

Soru:  Peki, köyünüzde kaç kişi Akkuş Şeker Fasulyesi üretimi yapıyor?

Aslında 10 yıl öncesine kadar buradaki araziler boş durumdaydı ama 10 yıldır her gün üretim alanını büyüten yeni ekim yapan insanlar çoğalmaya başladı.

Soru:  Ekim işlerini nasıl yapıyorsunuz?

Bildiğiniz gibi Karadeniz coğrafyasında makinalı tarım yapmak oldukça zor. Bizimde arazilerimiz makinalı tarıma elverişli değiller bu sebepten ekim işleri başta olmak üzere tüm işi insan işgücü ile yapıyoruz.

Soru:  Tarlanızı tesis ederken teknik destek aldınız mı?

Evet, sağ olsunlar Akkuş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tüm kurulum aşamasında fasulyelerin aralardaki ekim mesafesinden tutun da damlama sulama sisteminin delik açısına varana kadar bizlere desteklerini esirgemediler.

Soru:  Son olarak söylemek isteğiniz şeyler var mı?

Son olarak bizlerin bu tesisi kurmasında desteklerini esirgemeyen ve her konuda yardımcı olan tüm kurum ve şahıslara,  ayrıca kendimizi anlatma fırsatı veren siz Ordu’da Tarım Gazetesi’ne teşekkür ederim. Ordu Tarım


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KORGAN’A 30 MİLYON LİRALIK ELEKTRİK YATIRIMIÖnceki Haber

KORGAN’A 30 MİLYON LİRALIK ELEKTRİK YATI...

10 LİRALIK HAMSİYE BÜYÜK İLGİ VARSonraki Haber

10 LİRALIK HAMSİYE BÜYÜK İLGİ VAR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar