Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

 ‘AŞI YOKSA EKMEK DE YOK’ UYGULAMASI ŞOV

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
 ‘AŞI YOKSA EKMEK DE YOK’ UYGULAMASI ŞOV
Abone ol
Ordu Fırıncılar Derneği Başkanı İsa Yazıcı, İstanbul’da bazı ilçelerdeki fırınlarda aşı olmayanlara ekmek satılmayacağı yönündeki iddialar üzerine ve ekmeğe yapılan zam ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Aşı olmayanlara fırınlarda ekmek satışı yapmama açıklamasının sadece insani bir açıklama olabileceğini söyleyen Yazıcı,” Bu kararın resmi bir dayanağı olmadığı için uygulanabilirliği olmaz. Ama aşısı olmayana ekmek satışı yapılamama konusunda devlet bir yetki verirse, fırın işletmeleri de bunu bu anlamda uygular” dedi.

ŞOVA DÖNÜŞECEK BİR DURUM

Fırıncılar Odası Esenler Temsilcisi Mustafa Çiçeğin, ‘aşı olmayana ekmek yok uygulamasını’ iyi niyetli bir çalışma olarak bulan Yazıcı,”Bu kararı alanlar, bu çalışmayı uygulama noktasında halka böyle bir şey sunamazlar. Zaten herhangi bir yetkileri de yok. Sonuçta herkes ticaret yapıyor. Kimsenin, ekmeği kimin satın aldığını takip etmek gibi bir görevi yok. Dolayısıyla bu açıklamayı ‘şova’ dönüşecek bir durum olarak görebiliriz” diye konuştu.

VATANDAŞLARI SADECE UYARMAYA ÇALIŞIYORUZ

Yazıcı,” Biz Ordu’da bu aşı konusunda bütün fırıncı arkadaşlarla ön görüşme yaptık. Görüşme de, bizde herhangi bir yetki olmadığından dolayı kimseyi bu konuda zorlayamayız dediler. Tabi ki birazda haklılar lakin insanlara sanki böyle bir durum varmış gibi yani ‘önümüzdeki günlerde aşı olmayana ekmek verilmeyecek’ temkininde bulunarak, vatandaşları sadece uyarmaya çalışıyoruz. Bizim çalışmamız sadece uyarı mahiyetinde diyebilirim” ifadelerini kullandı.

TÜM ÇALIŞANLARIMIZ AŞILANDI

Ordu’da tüm ilçelerde fırınlarda çalışanların aşı olma zorunluluğunu getirdiklerini ve çalışanları aşı olmama durumunda işe almadıklarını vurgulayan Yazıcı şunları söyledi: “Fırınlarımızda çalışan çalışanlarımızın tamamını aşılattık. Gerek servis elemanları, tezgâhtarlar, imalatta çalışan elemanlarımıza bu zorunluluğu getirdik.”

UN FİYATI, EKMEK ZAMINI ETKİLİYOR

Açıklamalarını ekmekteki zam’ın sebepleri ile tamamlayan Yazıcı,” Bu gidişat, un fiyatı ile alakalı. Önümüzdeki günlerde değişim gelecek. Son 2 ayda yüzde 35 artan ve artmaya devam eden un fiyatı bu ekmek fiyatını etkiliyor. İçinde bulunduğumuz buğday sezonunda, ilk defa un fiyatları arttı. En azından stabil kalması gerekiyordu. Un fiyatları üreticinin ve fabrikaların arasında sıkışmış vaziyette. Tabi ki bu ekmek fiyatının artmasının farklı nedenleri var ama ilk sebep buğdayımızın önemli bir bölümünün ithal kaynaklı sağlanması. Artan girdi maliyetleri ekmek fiyatında düzenlenmeye yapmaya sebebiyet verecektir ve bu da çok uzun sürmez” dedi. Kaan Özel

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU-GİRESUN HAVALİMANI ÇİLE HAVALİMANI OLDU!Önceki Haber

ORDU-GİRESUN HAVALİMANI ÇİLE HAVALİMANI...

‘VİRA BİSMİLLAH’ İÇİN GÜN SAYILIYORSonraki Haber

‘VİRA BİSMİLLAH’ İÇİN GÜN SAYILIYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar