Ordu
DOLAR18.8411
EURO20.2248
ALTIN1136.5

AT VAR AT SEVGİSİ VAR AT TESİSİ NEDEN YOK?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AT VAR AT SEVGİSİ VAR AT TESİSİ NEDEN YOK?
Abone ol
Gökhan Şahin mali müşavir, Atilla Türk ise avukat. İkisinin ortak tutkusu at. Şahin’in atının adı Bulut, Türk’ünse Tulpar. Her ikisinin de tutkusu gibi derdi, isteği arzusu da ortak: Ordu’da önce dört başı mamur bir binicilik tesisinin kurulması sonrasında ise atlı spor kulüplerinin hayata geçirilmesi…  Biz de Şahin ve Türk’le at üstünde bir at röportajı gerçekleştirdik. İşte o röportaj:      

Röportaj: Yasin Çanakçı 

AT İNSANA YENİ BİR RUH KAZANDIRIYOR

Soru: Nedir at? Maddesini değil da manasını sormak istiyoruz? Dört bacağı bir kuyruğu olup hızlı koşan bir şey midir yoksa başka bir şey mi?      

Kesinlikle başka bir şey. At hepimizin bildiği gibi ata sporunun bir parçasıdır. Aslında atla yapılan spor bir spor değil, terapidir. Gerçekten bir insan terapisidir. Zaten bu gün atlı spor çocukların terapisinde kullanılıyor.

HATİCE’NİN BULUT’U…

Soru: Terapi ifadesini biraz açabilir miyiz?

Ben bunu filen yaşadım. Botanik Park’ta ata binerken 7-8 yaşlarında küçük bir kımız ‘at at’ dedi. Durdum ata bindirdim.  O an için bilmiyordum meğer Hatice isimli kızımız otistik engelli olan bir evladımızmış. Ailesi göz teması kurulsun terapi olsun diye Botanik Park’a getiriyormuş. Şu anda kızımız Botanik Park’a geldiğinde tek başına Bulut’a binebiliyor. At üstünde o kadar rahat ki inanamazsınız, durduruyor, koşturuyor… Kızımızın babasının ifadesi ise şu: Bulut’la tanıştıktan sonra kızımızda ciddi iyileşme oldu Allah sizden razı olsun…        

ONA AT DEMİYORUM

Soru: At binmeye ne zaman başladınız?  

Ben yaklaşık 5 aydır at binmeyle uğraşıyorum. Şahsımı terapi ettiğine inandım. O yüzden de at bana bağımlılık yaptı. Ona at demeyi de düşünmüyorum, diyemiyorum. Adı Bulut. O benim bir parçam oldu. Dolaysıyla atlı spor, at sevmek, at sevgisi yaşamın kendisidir. Bunu ben yaşayarak hissettim ve yaşayarak söylüyorum.

AT YENİ BİR RUH KAZANDIRIYOR

Soru: At sahibi olmadan önce araştırma yapmış mıydınız?  

Bu atlı sporla ilgilenmeden önce daha doğrusu at sahibi olmadan önce Youtube’da bayağı video izlemiştim. Bazen buna şaşıranlar olmuştu ama çok doğruymuş, atla ilgilenmek ve bağ kurmak yeni bir tarz yeni bir ruh kazandırıyor. Ben bunu 5 aydır yaşadım.

ORDU’NUN BİR AT TESİSİNE İTHİTAYCI VAR

Soru: Sanki bir rüya anlatıyorsunuz gibi gerçekten de öyle mi?

 Keşke öyle olsa. Maalesef güzel bir ata sahip olmak belki Ordu şartlarında mümkün ama üzülerek söylüyorum ki atlarımızın barınması için güzel, hijyenik güzel yerlerimiz maalesef yok. Yani ahır dediğimiz, hara dediğimiz Ordu’da bir merkez yok. Dolayısıyla sağ olsunlar bir kaç özel teşebbüsün sayesinde en azından 10 tane atın bakımının sağlanabildiği bizlerin de bir ücret karşılığı bunları yaptırdığımız yerimiz var. Fakat bu yeterli değil.

Soru: Neden?

Çünkü şu an etrafımızda at sahibi olmak isteyen bir sürü Ordulu hemşiremiz var. Sadece bakım sebebiyle şu an at almıyorlar. Çünkü almak da barındırmak da önemli değil, ondan sonrası için atlarımızı koşturabileceğimiz, atlı spor yapabileceğimiz, safariye gidebileceğimiz alanlara ihtiyaç var ama bunların hiç biri Ordu’da yok.

Soru: Şu an nereyi kullanıyorsunuz?  

Geçici olarak Botanik Park dediğimiz alanı kullanıyoruz. Bu alanı da Altınordu Belediyesi’ne bir ricada bulunduk onun küçük bir tasfiyesi sonucunda biraz parkur alanına getirdik. Atlarımızı burada koşturuyoruz. Dönem dönem bazı köylerde safari yapıyoruz. Ancak yeterli değil hem de hiç yeterli değil.

KULÜP KURULMALI

Soru: Başka neler yapılabilir?

Artı atlarla ilgili ciddi manada Ordu’da bir ihtisas spor kulübünün kurulması ve aynı zamanda bu konuda belediyenin öncülüğü etrafında ciddi manada bir yapılanmanın olması mutlak suretle şarttır.

Soru: 5 ay önceki Gökhan Şahin ile şimdi ki Gökhan Şahin arasında nasıl bir fark var?

Bu gün bir psikiyatriste gidiyorsunuz size her türlü psikiyatri ilaçlarını veriyor, sizi uyutuyor. Bulut da benim psikiyatri ilacım oldu. Bu kadar. Hayatım değişti ve Buluta bağımlılığım arttı. Başka bağımlılığım da yok… Bunu başka türlü de ifade edemem…

O İRİ CÜSSENİN ALTI ÇOK HASSAS

Soru: Atlar sağlıklı yerde bakılamazsa, koşturulamazsa ne olur?

Atlar sağlıklı bakılamazsa birçok hastalıklara sebebiyet verir ardından ölüm tehlikesi olabilir. Çünkü atlar iri cüssesinin yanında çok hassas hayvanlardır. O yüzden de bakımları çok önemlidir. Eğer üşütürlerse ciddi bakılmazsa veya yanlış bilgilendirme sonucu bakılırsa Allah korusun ölüme gidene kadar rahatsızlık söz konusu olabilir. Bundan dolayı ciddi profesyonel bakım yerlerinin ve kişilerin olması şarttır.

Soru: Gerçekten ilginç devam edelim lütfen… 

At enerjisi olan bir varlıktır ve bu enerjiyi harcamak zorundadır. Güzel bakımı sonucunda ve mutlak süratle atlarımızı haftada 2-3 kez koşturarak o enerjilerini atmasını sağlayacak alanlara ihtiyacımız var. Bu alanlar da küçük asfalt alanlar değil normal yumuşak toprak zemin olması lazım. Bunun için de mevcut Ordu’da Botanik park bunun için çok uygun bunun gibi büyük 40-50 dönüm araziye ihtiyaç vardır. Ama en azından geçici çözüm olarak Botanik park şu anda boş duruyor.

HAYDİ BELEDİYELER GÖREVE

Soru: Çağrınız bütün bunlar için başta Ordu Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimlere sanırım…       

Biz bunu at severler olarak en azından geçici olarak da olsa bizim kullanımımıza tahsil edilmesi düzenlenmesi hem de bu at sporunun Ordu da bu dönem içeresinde yaygınlaşmasını sağlamak çalışmak ve bu konu da belediyelerimizden de mümkün olduğu kadar da yerelde destek verirlerse memnuniyet duyarız.

Soru: Çok teşekkür ederiz…

Biz de hem ben ve arkadaşlarımın hem de Bulut ve arkadaşlarının dert ve dileklerine tercüman olduğu için Ordu Olay gazetesine teşekkür ediyoruz.  

BULUT ADI NEREDEN GELİYOR?

Mali Müşavir Gökhan Şahin, atına önce Padişah adını vermeyi düşünmüş ancak daha sonra padişaha bindim-indim gibi ifadelerin çok hoş olmayacağını düşünerek vazgeçmiş. Eşinin önerisiyle rengi andırdığı için Bulut adını seçmiş. Bulut 7-8 yaşlarında erkek rahvan adı.

 

ORDU ÇOK GERİDE KALDI!…

Soru: Sizin at tutkunuz nasıl başladı?  

At benim için küçüklüğümden itibaren hayalini kurduğum bir tutkudur. At ile alakalı Ordu’da ne yazık ki alt yapı, kulüp gibi ciddi eksiklerimiz var. Son dönemlerde Spor Bakanlığının katkılarıyla geleneksel spor dallarını federasyonu kapsamında rahvan at yarışları gerek kayıt altına alınması gerekse yarışların organize edilmesi noktasında bir şeyler yapılarak mesafe alınmışsa da Ordu bu konuda diğer illerin çok gerisinde kaldı.

UŞAK’TA 25 ORDU’DA 0

Soru: ‘Ordu geri kaldı’ ifadenizi biraz açabilir misiniz?    

Basit bir örnek vermek gerekirse Uşak ilinde 25 tane profesyonel cirit kulübü var. Ordu’da ne yazık ki bizim ata bineceğimiz bir alan yok. Ben 42 yaşındayım, küçüklüğümden itibaren ata biniyorum, at sahibi olmak istiyorum fakat ata bakacağım, atı gezdireceğim bir alan maalesef yok.

 

Soru: Diğer illerde bunları kim yapıyor?   

Diğer illerde gerek belediye gerekse spor il müdürlüğü bu noktada öncülük sağlayarak gerekli alt yapıyı sağlıyor. Bizim beklentimizde coğrafi koşullarımız oldukça sıkıntılı ve sorunlu ama bunlar istenildiği taktirde yapılabilir.  Biz 8-10 tane amatör at sever profesyonel bir ruhla bu işi yapıyoruz. Gerek belediyeden gerekse diğer resmi kurumlardan bu noktada bize destek verilmesini istiyoruz.

Soru: At nasıl bir hayvandır? 

At gerçekten çok özel bir hayvandır. Bu devasa cüssesinin altında çok narin, çok naif bir ruh hali vardır. Atla bağ kurduktan sonra insanın tüm yaşamı tüm hayat felsefesi ve stresi olumlu yönde katkılar sağlıyor. Pandemi (salgın) dönemi ile birlikte atla daha fazla zaman geçirmeye başladık.

Soru: Yakın coğrafyalarda konuyla ilgili olumlu gelişmeler var mı?

Ünye Belediyesi’nin binicilik tesisleri yaklaşık 40 dönüm üzerine kurulu çok mükemmel bir arazi üzerinde ve her yıl geleneksen spor dalları kapsamında rahvan yarışları yapılıyor. Yaklaşık Türkiye’nin 27 noktasında rahvan yarışları profesyonel olarak yapılıyor.

Soru: Devam edelim… 

Atlarımızın hepsi çipli, aşıları yapılmış, kimlikleri olmuş tamamen tescil ve kayıt altına alınmaktadır. Bunu biz kendi imkanlarımızla yapıyoruz, alt yapısını, bakımını biz sağlamaya çalışıyoruz. Samsun Büyükşehir Belediyesinin çok profesyonel binicilik kulübü var. Dışarıdan at binmek isteyenler pansiyon hizmeti şeklinde atlarını konaklatabiliyorlar. Ayrıca hafta sonları engel atlama, safari turları gibi bir çok alanda faaliyet gösterebiliyorlar.

Soru: ‘Başka yerlerde var Ordu’da neden yok’ sorusu haklı olarak akla geliyor. 

Ordu bu noktada çok geride kaldı, bireysel olarak herkes kendi çabasıyla atla alakalı bir şey yapmak istiyor. Dediğim gibi 27 ilde rahvan yarışları yapılıyor ama Ordu’da atla alakalı hiç bir resmi kuruluş, dernek bu statüde bir yapı söz konusu değil.

BU GELENEK YAŞAMALI 

Soru: Gördüğümüz kadarıyla Ordu’nun atla olan bağının daha fazla zaman kaybetmeden kurulması gerekiyor…  

Atı Orta Asya sürecinden ilk evcilleştirme aşamasına kadar fethettiğimiz üç kıtadaki tüm topraklar Türklerin asil atları sayesinde olmuştur. Dolayısıyla bu ruhun yaşatılması, bu geleneğin devam ettirmesi için rahvan atlarıyla alakalı önüne gelen kurumlarımızın başta belediye olmak üzere gerekli ilgiyi ve çalışmayı yapmasını bekliyoruz.

SİGARA İÇMEKTEN DAHA UCUZ

Soru: Pahalı bir iş midir?

Dışarıdan bakıldığında aslında çok pahalı bir uğraş gibi gözüküyor ama sigara içen birisinin aylık sigara masrafı kadar olmadığını çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Soru: Başka ne gibi sıkıntılarınız var? 

Biz gerçekten ciddi sıkıntılar çekiyoruz. Ordu’da mesela bir nalbant yok. Eskiden her köyde bir nalbant varken şimdi yok. Biz atlarımıza nal çaktırmak için Terme’den rica minnet ile nalbant getirtiyoruz.  Bu da yorucu oluyor. Bir Fransız atasözünü burada hatırlatmak istiyorum: Ayak varsa at vardır. Atların sağlığı için de nal çök önemlidir.

İSTİHDAM DA SAĞLAYACAKTIR

Soru: Daha başka diye sorsam…

Benzer sıkıntıları saraç dediğimiz malzemeler için de çekiyoruz. Bu meslek de tarihe karışmış durumda. Bir çok malzemeyi yurt dışından getirtiyoruz. Eğer Ordu’da bir at tesisi olursa bu tür ihtiyaçlar da kendiliğinden giderilecektir. Böylece bu bir yeni istihdam alanı oluşacaktır. Bu arada şunu da kaydetmek isterim. Şu anda Türkiye’de nalbantlar meslek yüksek okullarından yetişiyor. Nalbant özellikle hipodromlar için çok değerli bir meslek.

Soru: Tam olarak talepleriniz nelerdir?

Örneğin ilçe belediyemiz çok güzel bir binicilik tesisi kurmuş orada çocukların hayvan sevgisi, yetişkinlerin hafta sonları güzel vakit geçireceği organizasyonlar yine geleneksel spor dallarını federasyonu kapsamında rahvan at yarışları ki rahvan at yarışları Türk kültürünün bir parçasıdır.

Soru: Çok teşekkür ederiz

Ben de hem kendimin hem Tuplar’ın dert ve isteklerine yer verdiğiniz için teşekkür ederim.    

 

TULPAR ADI NEREDEN GELİYOR?

Avukat Atilla Türk atına verdiği Tulpar adını Manas destanından almış. Manas’ta geçen kanatlı atın adı olan Tulpar’ı atına seçmiş. Türk,  Yunan mitolojisinde kanatlı at Pegasus neyse Manas destanında da Tulpar’ın o olduğunu belertiyor. Tulpar 7-8 yaşlarında erkek bir rahvan atı. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DÜŞENİN DOSTU ALTINORDU BELEDİYESİ  Önceki Haber

DÜŞENİN DOSTU ALTINORDU BELEDİYESİ  

DON UYARISI YAPILDI!Sonraki Haber

DON UYARISI YAPILDI!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar