Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53

Avustralya’da fındık hasadı başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Avustralya’da fındık hasadı başladı
Abone ol
Güney yarım kürede yer alan ve o nedenle bu sıralar yaz aylarının yaşandığı Avustralya’da fındık 50 liradan pazara indi. 

Avustralya Moreland Türk Derneği Başkanı Cemal Akdeniz, alışveriş için süper markete girdiğinde bir sürprizle karşılaştı çünkü 11,99 Avustralya’da yetiştirilen kapsüllü fındık 11,99 Avustralya dolarından satışa sunulmuştu. Avustralya’da daha önceden fındık yetiştirilmediğin belirten Avustralya Moreland Türk Derneği Başkanı Cemal Akdeniz, son beş altı yıldır fındık bahçelerinin kurulmaya başlandığını aktardı.

Yeni yeni kuruluyor

Fındık bahçelerinin Avustralyalı çiftçiler tarafından kurulduğunu belirten Akdeniz, “Bunlar bizim Türkiye’deki fındık bahçelerine benzeyen bahçeler değil. Burada fındıklar ocak sisteminde değil ağaç sisteminde. Yetiştirilen fındıklar da Türkiye’nin fındığına benzemiyor. Tadı da benzemiyor. Daha çok Türkiye’de yabani fındık ya da kara kara fındık tabir edilen fındıklara benziyor. Buraya Türkiye’den kavrulmuş fındık da geliyor. Hatta Ordu’da üretim yapan fındık şirketlerinin ürünleri de satılıyor. Avustralya’da kavrulmuş Türk fındığının kilosu 35-38 Avustralya dolarından satılıyor. Türk parası ile 140-150 lira arasında.” dedi.

Bahçe ziyaretleri yapılıyor

Pazarda satışa sunulan fındıkların Türkler tarafından da alındığını aktaran Akdeniz, “Ordulular da bu fındıktan alıyor. Daha çok bir hasret giderme şeklinde oluyor. Burada binlerce kilometre uzakta olunca en küçük şeye bile farklı tepkiler veriliyor. Yine zaman zaman fındık bahçelerine gidilerek ziyaret yapılıyor. Burada da amaç yine bin nebze de olsa hasret gidermek farklı bir hava solumak. “ diye konuştu.

50 liraya denk geliyor

Şu an için fındığın kalitesinin ve üret miktarının Türk fındığının yerini tutacak seviyede olmadığını ifade eden Akdeniz, marketlerde 11,99 yani 12 Avustralya dolarından satılan kapsüllü fındığın Türk parası ile yaklaşık 50 lira yaptığını sözlerine ekledi. YASİN ÇANAKÇI-ÖZEL HABER


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TMO’dan üreticiye müjde: “Alım fiyatlarını bu yıl da hasat öncesi açıklayacağız”Önceki Haber

TMO’dan üreticiye müjde: “Alım fiyatlar...

Kar mikropların çoğalmasını engellerSonraki Haber

Kar mikropların çoğalmasını engeller

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar