Ordu
DOLAR18.5786
EURO18.4161
ALTIN1021.7
reader

BABAMIN ŞİİRLERİ BENİ BESLEDİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BABAMIN ŞİİRLERİ BENİ BESLEDİ
Abone ol
Halen bir sergisi de Taşbaşı Sanat Alanında açık olan Ordulu sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu, İstanbul’da açtığı sergi üzerine yapılan röportajı yayımlıyoruz.  

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, kedi ve kitaplı çizimleriyle hafızalara kazınan, prestijli Amerikan dergisi New Yorker’a çizdiği illüstrasyonlarla okyanus ötesinde de tanınan bir Türk grafik sanatçısı… Ekşioğlu, şimdilerde eserlerini “mini retrospektif” sayılabilecek “Karma” adlı sergiyle Brieflyart’ta sanatseverlerle buluşturuyor. Biz de bu vesileyle kendisiyle bir araya gelip, sohbet ediyoruz…

 

SANAT BAĞIMLILIKTIR

Soru: Eserlerinizi görenler sıra dışı fikirlerinize şaşırıyor. Sanatta farklı bakış açıları yakalamanızın kaynağında ne var?

Bu, Allah tarafından verilen bir yetenek. Ancak kabiliyetler, ağaç gibi sevgi ve ilgiyle büyüyor. Bir fidana su verir ve onu tehlikelerden korursanız ulu çınar olur. Hemen her konuda çok yetenekli insanlar var ama çok azı meydana çıkıyor; çok azı üretiyor. Hâlbuki işi saplantı hâline getirmek gerekiyor. Sanat da bir saplantı ve bağımlılıktır. Üretemeyen sanatçı mutsuzdur. 

Soru: Peki, bu “fidan” nasıl büyüdü? Ordu’da doğmuşsunuz. Eserlerinizdeki çocukluk izleri neler?

Ben çocukken evimize pek kitap girmezdi ama bir iki tane gazete gelirdi. Babam şiir yazar, hanemizde şiir sohbetleri yapılırdı. Bunlar beni besledi. Belki de bu yüzden işlerimi şiirsel bulurlar. Mesela Sunay Akın bana “Sen ressam değilsin, şairsin” der. İşlerim hakkında yazı yazanlar da var. Şimdilerde edebiyat kurslarında eserlerime bakarak yazı hazırlıyorlar. Zülfü Livaneli de, kayıklı bir eserim için “Ben bu iş için kitap yazabilirim” demişti.

BAŞKA ŞEYDEN ZEVK ALMIYORUM

Soru: Sosyal medyada hemen her gün bir mevzu hakkında çizim paylaşıyorsunuz. Nasıl doğuyor bu eserler?

İlham gelince hemen cep telefonumu veya tableti elime alıp çizim yapıyorum. Mesela gece resimlerini insanlar yatarken motive olsun diye, “iyi uykular” mahiyetinde paylaşıyorum. Sevdiğin işi yap, ömür boyu çalışma… Çizmenin, üretmenin dışında başka bir şeyden zevk almıyorum. Aklıma gelen bir durumu ortaya koymak ve insanlara sunmak beni mutlu ediyor. 

Soru: Belki her resmin arkasında bir fikir var ama sizin çalışmalarınız insanları daha çok düşünmeye sevk ediyor…

Güzel sanatlar eğitimi almayıp, çizemeseydim herhâlde şair veya felsefeci olurdum. Bir durumu analiz edip insanlara anlatmayı seviyorum. Çağın ve ülkemizin problemleri üzerinde duran ve dile getiren bir sanatçıyım.

SIRA DIŞI ŞEYLER ZOR KABUL EDİLİYOR

Soru: Grafik sanatçılarının eserleri artık sanat galerilerinde daha çok yer alıyor. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Evet, illüstrasyonlar artık galerilerde yer alabiliyor. Çünkü resim sanatından çok destek alıyorlar. Fakat yine de sanatta da avangart şeyler zor kabul ediliyor. Mesela benim eserlerim, grafik kökenli olduğu için koleksiyonculara yüksek ücretlerle satılmıyor. İnanıyorum; ileriki zamanlarda bunlara çok daha fazla değer verecekler. 

Soru: Son serginiz “Karma”ya gelirsek; sanki burada bütün sanat hayatınızdan izler var gibi… Neler söylersiniz?

“Karma” için mini bir retrospektif sergi diyebiliriz. Farklı dönemlerden çalışmalarım burada sergileniyor. Fakat gerçek bir retrospektif sergi açarsam orada çok farklı eserler olacak. Beş bine yakın işim var ama tek başıma çalışan biri olarak böyle bir serginin üstesinden gelir miyim bilmiyorum. Türkiye

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FATSA’DA 'KIŞLIK MENEMEN' MESAİSİ BAŞLADIÖnceki Haber

FATSA’DA 'KIŞLIK MENEMEN' MESAİSİ BAŞLAD...

FINDIKTA MAĞDURİYET İSTEMİYORUZSonraki Haber

FINDIKTA MAĞDURİYET İSTEMİYORUZ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar