Ordu
DOLAR9.6093
EURO11.1936
ALTIN552.26

BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK İÇİN ALO 115’İ ARAYIN 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK İÇİN ALO 115’İ ARAYIN 
Abone ol
Hayatımızı, yaşantımızı kısıtlayan, sağlığımızı tehdit eden en büyük unsurlardan bir tanesi olan bağımlılığının, zararlarını ve buna karşı nasıl önlemler almamız gerektiğini, aile ve birey olarak nasıl hareket etmemiz gerektiğini tam merkezi Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM)’nde inceledik. Alkol, tütün, uyuşturucu, kumar ve teknoloji gibi bağımlılıklardan kurtulmanın yollarını aradık, sorduk ve Ordu Yeşilay Şube Başkanı Cemalettin Kurt ve Ordu YEDAM Şubesi Sosyal Hizmet Uzmanı Didem Demir’den çarpıcı cevaplar aldık. YEDAM, aile ve bireyler olarak bu bağımlılığa nasıl savaş açıyoruz gelin birlikte okuyalım.

YEDAM Kapılarını Ordu Olay’a Açtı  

 

Soru: Nedir bu bağımlılık?

Kurt: Eşinizden, işinizden, yaşantınızdan sizi alıkoyan, tamamen koparan, yaşantınıza olmazsa olmaz gibi müdahale eden unsurlara bağımlılık diyoruz. Anlık zevkler. Sigaranın sağlınıza zarar verdiği biliyorsunuz ama bırakamıyorsunuz. Alkolün hem maddi hem manevi hem fiziksel bünyesel hem ruhsal sizi perişan ettiğini biliyorsunuz ama bırakamıyorsunuz. Kumarın ciddi manada aile yapılarını bozduğunu kişinin zamanla ruhsal yapısını bozduğunu intihara sürüklediğini biliyorsunuz ama bırakamıyorsunuz. İşte bunlara bağımlılık diyoruz.

 

Onlarda gördüğümüz, çoğu insanımız ‘arkadaş tavsiyesiyle başladım’ diyor. Uyuşturucu ve sigara bağımlılarının çoğu yüzde 70’e yakını. Diğer bir kısmı ikinci sırada. ‘Merak ettim, denemek istedim’ diyor. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenler var. Ama bir süre sonra öyle bir bağımlı haline geliyorsunuz ki sizi resmen yaşantınızın diğer unsurlarından koparıyor, kendine mahkum ediyor. 

Soru: Yeşilay ve YEDAM’ın kuruluş amacı nelerdir?

Kurt: Yeşilay’ı şöyle özetlersek; insanların kültürel sosyal aynı zamanda milli gelişimine katkı sağlayan, bunu kendi yaşantımızla günümüz koşulların da o kültürümüzü sürdürmesine teşvik eden, aracı olacak çalışmalar yapan bir birim Yeşilay.

Bu açıdan YEDAM da bu olayların içine girmiş. Yani bağımlılık zararlı alışkanlıklar dediğimiz sıkıntıları yaşamış insanların tedavisini ve destek programları uygulayan bir birim. Bütünleşmiş oluyoruz bir nevi. Birimiz o algıyı oluşturuyoruz birimiz bu konuda sıkıntısı olan ulaşımda sıkıntı yaşayan ya da başvuru konusunda sıkıntı yaşayan insanlara bireylere, fertlere katkı sağlayan ailelere katkı sağlıyoruz.

Bir de Yeşilay’ın çalışmaları bilimsel. Dünyada kabul görmüş. Birçok ülkeyle uluslararası deneyim ve tanınmışlığa sahip birçok ülkede merkez açmış bir birimdir. Bunun başında örneğin dünya sağlık örgütü, en fazla diyalog içinde olduğu işbirliği protokolleri olan birimlerin başında geliyor.

Soru: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?
 

Kurt: YEDAM, Ordu için ciddi bir kazanç. Bunun ilimizde bulunması için özellikle Yeşilay’ın bize verdiği bu destekten teşekkür ediyorum.

Ordu’nun açılma sırası Türkiye’de 40. Sıralarda. Toplamda 50’yi bulmuştur. 1 yıla yakın süredir açık YEDAM merkezimiz. Ordu’nun nüfus potansiyelinin getirdiği bir avantajı var.

Burada bağımlı oranı fazla da verildi gibi düşünülmesin. Küçük il, bir yatırım olduğu için Yeşilay’ın bir YEDAM merkezleri tamamen Yeşilay’ın istihdam ettiği alanlar. O açıdan bu benim tahminim önümüzdeki yıllarda da öncelik büyük şehirlerden başlayarak önümüzdeki yıllarda da bütün illere açılacak gibi.

Buradan da Ordu’ya, YEDAM şubesi açılmasında ve YEDAM merkezine desteklerinden dolayı; Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sağlık Müdürlüğümüze, Emniyet Müdürlüğüne ve Narkotik Birimimize, daha önceden İzmir Yeşilay Şube Başkanlığı yapmış. O yüzden Yeşilay’a karşı çok duyarlı bir insan İl Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ederiz.

 

 

Ailelerin Görevleri ve YEDAM Aile İlişkisi

Soru: Bağımlılıktan kurtulması için sadece bireye mi destek veriyorsunuz?

Demir: Aileler de bu süre zarfında destek alabiliyor. Çünkü bağımlılık bir beyin hastalığı olması yanı sıra bir aile hastalığı da. Biz YEDAM’da buna uygun bir şekilde model ele alarak ilerliyoruz. Ailelere yönelik psikolojik ve sosyal hizmet desteklerimiz de oluyor. Bağımlı bireyler kapsamında da bunları daha detaylı yapabiliyoruz.

Bağımlı birey ‘ben bağımlı değilim’ diyebilir, merkeze gelmek istemeyebilir ama ailesi buraya gelebiliyor. Burada uzmanlar tarafından destek alabiliyorlar. Aileler biraz daha sınır koyma bağımlılığı besleyen tutum ve davranışlarda bulunabilme gibi bazı yanlış davranışlar olabiliyor. 

Bunun aksine bağımlı bireye tedavi motivasyonu vermek en büyük görevlerimizden biri. Aile de burada da bizim güçlü bir işbirlikçimiz oluyor.

YEDAM’ın Çalışma Sistemi Ve Amaçları

 

Soru: Nasıl bir çalışma sisteminiz var? 

Demir: Merkezimizde 2 Klinik psikoloğumuz 1 Sosyal hizmet uzmanımız 1 halkla ilişkiler sorumlumuz var. Bunun yanı sıra güvenlik ve mutfak personelimizle birlikte toplam 6 kişilik bir ekibiz.

Bizim burada ki görevlerimiz kişinin bulunduğu evreyi çok iyi gözlemlememiz gerekiyor, ve ona uygun şekilde müdahale planı oluşturmamız gerekiyor. Psikologlarımızın da ve sosyal hizmet uzmanımızın hedefi, kişiyi bu değişim evrelerine adapte etmek ve süreçten bir sonraki aşamaya getirebilmek.

Ayrıca burada boş zaman değerlendirmelerimiz var. YEDAM atölye denilen bir odamız var. Bu atölye kapsamında ilerleyen süreçlerde sertifikalı kurslar açmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra el becerilerinin geliştirebileceği çalışmalar yapmaya başlıyoruz. Biz burada insanların hayatında kaybettiği renkleri geri kazandırmaya çalışıyoruz.

Şuan Ordu’da alkol, madde, internet, tütün ilerleyen zamanda da kumar konusunda hizmet vereceğiz. Bağımlı bireylere, buna yönelik bağımlı bireylerin ailelerine ücretsiz, psikolojik ve sosyal destek veriyoruz. Bu bizim için en önemli aşamalardan bir tanesi.

Özellikle gizlilik en önemli hassasiyetimiz. Danışmanlarımızın da en hassas olduğu nokta. Biliyorsunuz ki dezavantajlı bireyler bu süre zarfında mahremiyetlerine çok önem veriyorlar. Bizde bu ilkede bu doğrultuda hareket ediyoruz.

YEDAM Merkezinden Nasıl Destek Alırım?

Soru: Size nasıl ulaşabilirler? 

 

Demir: YEDAM’a başvuran bireyler öncelikle bizim 115 numaralı danışma hattını arayarak orada alanında uzman psikologlar tarafından ilk görüşmeleri yapılıyor. Psikolog arkadaşımız, arayan bireyi en yakın YEDAM merkezine yönlendiriyor. Burada Halkla ilişkiler uzmanımız bireylerle uygun tarihlerde görüşme planlaması yapıyor.

İlk görüşmelerimiz psikologlarımızla 1 buçuk saat süren kliniklik görüşmeler dediğimiz görüşmeler yapılıyor. Daha sonra ki süreçlerde danışanlar ihtiyaçlarına yönelik haftalık periyotlar da veya acil durumlarda daha sık olan periyotlar da planlanabiliyor. Bu periyotlar da bağımlı bireylere yönelik görüşmeler planlıyoruz ve görüşmeler sonucunda tedavi süreçlerine başlıyoruz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU KOMŞUYA ARAMA-KURTARMA EĞİTİMİÖnceki Haber

ORDU KOMŞUYA ARAMA-KURTARMA EĞİTİMİ

İKTİDAR ÜRETİCİNİN SESİNİ DUYMUYORSonraki Haber

İKTİDAR ÜRETİCİNİN SESİNİ DUYMUYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar