Ordu
DOLAR15.8393
EURO16.7382
ALTIN926.25
reader

BAKAN PAKDEMİRLİ DOĞRULARI SÖYLEMİYOR  

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BAKAN PAKDEMİRLİ DOĞRULARI SÖYLEMİYOR  
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ‘fındığın maliyeti 17 TL üretici 26,50 TL olan alım fiyatından memnun’ şeklindeki açıklaması tepki çekti. 

FINDIĞIN MALİYETİ 17 TL ÜRETİCİ MEMNUN

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Meclis’teki bütçe görüşmelerinde, “Müdahale alımları politikasıyla çiftçiyi memnun ettik. Alın teri ve emeğe sahip çıktık. Bizim açıkladığımız rakam çiftçimizi mağdur etmeyecek ve maliyetlerini karşılayacak bir rakamdı ve dünya fiyatlarının üzerinde bir rakam açıkladık. Bu hasat dönemi için fındık maliyeti 17 lira, satışı 26,50 lira” diye konuştu.

BAKAN REKOLTE GİBİ MALİYETTE YANLIŞ YÖNLENDİRİLİYOR

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça: Tarım Bakanı rekolte konusunda olduğu gibi bu konuda da yanlış bilgi ile donatılıyor. Danışma kadrosunu değiştirmesi gerekiyor. Bizim bölgemizde 17 TL diye bir maliyet yok. Bu arada destekleme konusunda Ordu-Giresun’a özel tutum gerekiyor. Fındığın yüzde 70’i bu bölgede yetiştiriliyor. Öte yandan fındık fiyatında güncelleme gerekiyor. Üretici maliyetinin altında fındık satmak zorunda kalıyor. TMO ise kesinlikle alımı aralıkta sonlandırmamalı.     

            

 DELİ BAL YEMİŞ 17 TL DİYE AÇIKLAMA YAPMIŞ

Ünye Ziraat Odası Başkan Osman Sarıkahraman: Fındıkla ilgili peş peşe tuhaf açıklamalar geliyor. Bakanın bu açıklamasına üzüldük. Yanıltılıyor. Bizim bölgemize gelsin bir tane memnun üretici bulamaz. Bakan herhalde deli bal yemiş ki böyle açıklamalar yapıyor. Bunun izahı yok. Gübre geçen sene bu vakitte 1.700 TL idi şimdi 10.000 TL olmuş. Ben daha ne diyeyim. Deli bal yemiş olmalılar. Bu iş bakanı aştı Cumhurbaşkanımız bu işe el atmalı. Fındığın fiyatı kesinlikle güncellenmeli.           

FİYAT GÜNCELLENMELİ TMO ALIMI SÜRDÜRMELİ 

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu: Fındığın maliyeti 17 TL değil üreticimiz de mutsuz. Biz TMO fiyatının güncellenmesini istiyoruz. Ayrıca aralık sonunda TMO piyasadan çekilmemeli. TMO’nun piyasadan çekilmesi üreticiye ve ülkeye zarar verir.  Biz 30 TL fiyat isterken gübrenin tonu 2500-3000 TL idi şimdi 9.000-10.000 TL. Fındık fiyatı 40-45 TL üzerinden güncellenmeli. Bu 3 dolara denk gelen fiyat. Bakan yanlış yönlendiriliyor. Danışmanlarını gözden geçirmesinde büyük fayda var. 

MALİYET 23,50 TL 17 TL DİYE MALİYET YOK 

Trabzon Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu: Fındığın maliyeti 17 lira değil Türkiye genelinde yapılan çalışmayla 23,50 TL. Bakanda kabahat yok bakana o bilgiyi verende çok. Bakan ekibini gözden ve elden geçirmeli.  Hele Karadeniz’in doğusunda maliyet daha yüksek. 17 lira diye bir maliyet yok.  İlk açıklandığında 3,1 dolara denk gelen fındık fiyatı şu an 1,9 dolar. O yüzden fındık fiyatının 3 dolar üzerinden güncellenmesi gerekiyor. Ayrıca TMO aralık sonunda biten alım süresini uzatmalı. Bu fındığın fiyatı için önemli.          

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
RÜSUMAT NO:4 İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIKÖnceki Haber

RÜSUMAT NO:4 İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK

Hastalıklara Bu Besinlerle Karşı KoyunSonraki Haber

Hastalıklara Bu Besinlerle Karşı Koyun

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar