Ordu
DOLAR15.9334
EURO16.8754
ALTIN945.41
reader

BALIKÇININ KORKUSU SERSERİ MAYIN

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BALIKÇININ KORKUSU SERSERİ MAYIN
Abone ol
Rusya-Ukrayna savaşı sırasında denize döşenen mayınların akıntılarla Türkiye’ye gelebileceği uyarısı yapılmasını endişeyle karşıladıklarını belirten Kumbaşı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, “Bu konuda bir önlem alınmasını, bizlere yardımcı olunmasını bekliyoruz. Yoksa denize çıkamayacağız, ekmeğimizden olacağız.” dedi.      

 SAMSUN NAVTEX İSTASYONU MAYIN UYARISI YAYINLADI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB)'nin Ukrayna tarafından Odessa açıklarına döşenen mayınlarda kopma olması ve açık denizlere sürüklenmesini açıklamasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Samsun Navtex İstasyonu'ndan Türk denizcileri uyarıldı. Uyarıda "Odessa, Ochakov, Chernomorsk ve Yuzhnyy limanları açıklarına mayın döküldüğü rapor edilmiştir. Bahse konu mayınların donanımlarından koparak sürüklenen mayın haline gelebileceği ve seyir tehlikesi yaratabileceği değerlendirilmektedir. Bu sebeple, bölgede bulunan ve seyir yapan tüm gemilerin sürüklenen mayınlara karşı keskin gözcülük tesis etmeleri önemlidir. Sürüklenen mayınlara ya da mayın benzeri cisimlere ilişkin tespitlerin ivedilikle Türk Radyo'ya, ana arama kurtarma koordinasyon merkezine, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirilmesi rica olunur" denildi.

 

1970’Lİ YILLARDA ÇOK SAYIDA MAYIN AĞLARA TAKILIRDI

 

Bu gelişme Ordu’da da balıkçıları tedirgin etti. Kumbaşı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, “Ben o mayınların akıntılarla Ordu açıklarına gelebileceğini düşünüyorum. Bana göre akıntılar mayınların gelmesi için uygun. Geçmişte de biz Ordu açıklarında denizde çok mayın bulurduk. 1970’li yıllarda ağlara çok sayıda mayın takılırdı. O zamanlar patlama olmadığı için can ya da mal kaybı olmamıştı. Şimdi ne olur bilemem. Korkmuyoruz desem yalan olur. Bu mayınları görmek de zor. Çünkü bunlar suyun dışında olmuyor. Su ile hemen hemen aynı seviyede oluyor. O yüzden fark etmek zor. Bana göre sahil güvenlik güçlerimizin, mayın tarama gemilerimizin her ihtimale karşı kıyılarımızda tarama yapmasında fayda var. Böylece gelen mayanlar tespit edilerek olası bir can ya da mal kaybının önüne geçilmiş olunur.” dedi. Hasan Cem Özel    


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAHÇEŞEHİR AŞIK VEYSEL’İ UNUTMADIÖnceki Haber

BAHÇEŞEHİR AŞIK VEYSEL’İ UNUTMADI

TEMEL MALZEMESİ HAZIRLANMASI HİZMETİ ALINACAKTIRSonraki Haber

TEMEL MALZEMESİ HAZIRLANMASI HİZMETİ ALI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar