Ordu
DOLAR18.842
EURO20.2063
ALTIN1134.3

BANKALAR ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMIYOR!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BANKALAR ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMIYOR!
Abone ol
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, bankaların mevcut durumu istismar ederek yüksek faiz uygulamasına devam ettiğini belirterek Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.     

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Karataş şu açıklamayı yaptı: “Yakın dönemde sıklıkla vurguladığımız döviz kurundaki dengesizlik ile ilgili olarak alınan tedbirler çerçevesinde kurdaki volatilenin önüne geçilmiş yine bu doğrultuda atılan adımlarla politika faizinde de arka arkaya indirimler gerçekleşmiştir. Bu noktada inisiyatif alan ilgili mercilere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

FAİZ ORANI YÜZDE 40

Ancak; politika faizindeki düşüş bankalardaki kredilere ne yazık ki yansımamıştır. Devletimizin son dönemde attığı kararlı adımları boşa çıkaracak şekilde bankalardan reel sektöre sağlanabilecek kredi oranlarında faiz oranları halen çok yüksektir. Üyelerimizden bizlere ulaşan verilere baktığımızda yüzde 20’ler seviyesinde mevduat faizi verebilen bankaların ticari kredilerin tahsisinde bu oranların neredeyse 2 katını istediklerini şaşkınlık ve üzüntü ile görüyoruz.

FEDAKARLIKLAR BOŞA ÇIKACAK

Ülke olarak içinde bulunduğumuz süreçte ekonominin tüm oyuncularına, paydaşlara, sektörlere aynı bilinç ile hareket etme çağrısı yapıyoruz. Aksi halde içinde bulunduğumuz süreç uzamakla kalmayacak her kesimin bu süreçte bulunduğu fedakârlıklar sonucu atılan adımlar da boşa çıkacaktır.

BANKALAR FIRSATÇILIK YAPIYOR

Finansal istikrar, reel sektörün faaliyet koşulları için son derece önemlidir. Biz açıklamalarımızda finansla istikrar vurgusu yaparken reel sektörü istismar etmeyen bir finansal sisteme vurgu yapıyoruz. Böyle dönemlerde mücadele edilmesi gereken en önemli konulardan biri fırsatçılıktır. Bu tür zamanları fırsat olarak görmenin ise sektörün hiçbir oyuncusuna faydası olmayacaktır.

BDDK GEREĞİNİ VE GEREKENİ YAPMALI 

Bankalarımızdan bu noktada vicdanlı davranmalarını ve gerekli inisiyatifi almalarını bekliyoruz. Devletimizin de son dönemde kararlılıkla izlediği adımlara uyumun takibi konusunda denetimlerini sıkılaştırmasını, BDDK ve ilgili diğer kurumları aracılığı ile iş dünyasının finansmana erişiminde yaşadığı sorunları araştırmasını ve gerekli yaptırımları kararlılıkla uygulamasını bekliyoruz.” Muharrem Göç

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BİZDEN SONRA EN FAZLA HAMSİYİ BELÇİKALI YEDİÖnceki Haber

BİZDEN SONRA EN FAZLA HAMSİYİ BELÇİKALI...

5 LİTRE AYÇİÇEK YAĞI 120 TLSonraki Haber

5 LİTRE AYÇİÇEK YAĞI 120 TL

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar