Ordu
DOLAR18.4873
EURO17.7121
ALTIN965.81
reader

‘BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORDU AÇIKLARINDA 2022’DE BİR MÜJDE OLABİLİR’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ORDU AÇIKLARINDA 2022’DE BİR MÜJDE OLABİLİR’
Abone ol
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Şu anda Barbaros Hayrettin Paşa Ordu açıklarında sismik araştırma yapıyor. 2022’de bir müjde olabilir.” dedi.  

Bakan Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın 2023 itibariyle faaliyete geçeceğini aktardı. Karadeniz gazının Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayacağını ve 25 yıl boyunca tüm konutları ısıtacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gazetecilerle bir araya geldi. Bakan Dönmez, küresel enerji fiyatları, Karadeniz’deki doğalgaz, yeni keşif ve sondaj çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Pandeminin etkisiyle beraber dünyadaki enerji fiyatlarının yüksek oranda bir artış olduğunu dile getiren Bakan Dönmez, detayları şöyle paylaştı:

DOĞALGAZ FİYATI 10 KAT ARTTI

“Geçtiğimiz yıl, pandeminin etkisiyle petrolün varil fiyatı 40 dolar seviyesindeydi. Doğal gaz fiyatları bin metreküp cinsinden serbest piyasalarda 125-130 dolar civarındaydı. Kömür fiyatları da yine 40 dolarlara kadar düşmüştü. Bu sene petrol 80 dolarlara kadar çıktı. Doğal gaz çok daha ilginç bir şekilde artarak 1200-1300 dolarlara kadar çıktı. Çok kısa olmakla birlikte bazı günlerde 1500 dolarları bile buldu. Neredeyse 8-10 kat arasında bir artış var. Bu sene kömürün fiyatı eylül ayında 240-250 dolara kadar çıktı. “

PETROL YOK DİYEREK ÜSTÜNÜ KAPATMIŞLAR

Petrol yok denilerek üzerine beton dökülen kuyulara da değinen Fatih Dönmez, şunları kaydetti: “Zaman zaman vatandaşlar bize yazıyordu “Burada gaz, petrol vardı. Üstünü kapattılar.” diye. Nitekim Varınca-1 kuyusu öyle. 1980’li yıllarda açılmış ve petrol yok diye kapanmış. Ama bizim de petrol bulduğumuz bir yer. Hatta onlar daha derine inmişler. Biz petrolü daha yukarıda bulduk.”

YÜZDE 80’İNİ DEVLET KARŞILIYOR

Enerji fiyatlarındaki yüksek maliyet artışına rağmen, devletin bu artışları vatandaşa yansıtmadığını dile getiren Bakan Dönmez, “Doğal gazda konutlarda 4’te 3’ünü devletimiz karşılıyor diye açıklama yaptık. Başka bir ifadeyle 100 liralık doğal gaz faturası ödüyorsa vatandaşımız 300 lirasını da devlet karşılamış demektir. Fakat aralık ayı itibariyle baktığımızda bu 1’e 4 oldu. Şu anda yüzde 80’ini karşılar durumdayız. Elektrikte de bu oran yarı yarıya gibi. Bunlar konutlar için.”

YENİ MÜJDELER YOLDA

Fatih Dönmez, yeni doğalgaz müjdelerinin de sinyalini verdi. Kastamonu ve Ordu açıklarında da araştırmalar yapıldığının bilgisini paylaşan Bakan Dönmez, “İlk gazı bulduğumuz yerin etrafına biraz daha yoğunlaştık. Şimdi ocak-şubatta ilk bulduğumuz sahanın Güney Batı bölgesinde bir keşif amaçlı sondaj daha yapacağız. Dolasıyla da oradan da somut veriler gelir diye düşünüyoruz. Bir de şimdi Kastamonu açıklarında sismikleri yaptık. Şu anda Barbaros Hayrettin Paşa Ordu açıklarında sismik araştırma yapıyor. 2022’de bir müjde olabilir. Bu yeni sahalarda da sabırla bekleyelim. Ocak-Şubat gibi kazmayı vuracağız ama birkaç ay sürebilir.“ ifadelerini kullandı. Dönmez ayrıca 4. Sondaj gemisinin de Mayıs’ta teslim alınacağını kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İSTAVRİT 10 TLÖnceki Haber

İSTAVRİT 10 TL

BİLET 3,50 TL’DEN 4,25 TL’YE ÇIKTI Sonraki Haber

BİLET 3,50 TL’DEN 4,25 TL’YE ÇIKTI 

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar