Ordu
DOLAR9.5192
EURO11.0575
ALTIN546.88

‘BARONLAR’ REKOLTE ÜZERİNDEN FİYATLA OYNUYOR 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘BARONLAR’ REKOLTE ÜZERİNDEN FİYATLA OYNUYOR 
Abone ol
Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, donun Trabzon’da değil ancak Ordu ve Giresun’da zarara neden olduğunu haber aldıklarını söyledi. Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını da sözlerine ekledi.   

Rekolte ve don konusunda açıklamalarda bulunan Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Bekar, şöyle konuştu: “Rekolteyi yanlış olarak piyasada fındığın fiyatını düşürmek için kullanan kesimler var. Fındık rekoltesi, çok fındık var diyorsunuz az fındık var diyorsunuz. Az fındık var dediğiniz zaman şu oluyor fındık fiyatlarında yükselme oluyor çünkü mal az ihtiyacı karşılamayacak. Çok fındık var dediğiniz zaman her yere yetiyor demektir o. Fındık fiyatları bu sefer düşüyor.

 

BARONLAR FİYAT OYUNU PEŞİNDE

Bunu yanlış kullanan benim ‘Baronlar’ diye nitelendirdiğim bir kesim var. İsimleri kalsın. İlk defa Türkiye’de baronlar bu kesimdeki bu fındık baronları dediğim kesimler onlar kendilerini biliyorlar her zaman her sene fındık daha dalında açmaya başladı mı fındık rekoltesi ilan ederler. 700-800 bin ton yüksek gösterirler fındık fiyatları düşsün diye. Bu yanlış bir şey.

 

REKOLTE TAHMİN YETKİSİ TARIM BAKANLIĞINDA

Böyle bir şey yok ama biz bunu baskı yaparak bakanlığa devredilmesini bu açıklamaların yasaklanmasını ve bu işlerin bakanlık tarafından yapılmasını önerdik ve kabul edildi. En doğrusu da budur. Çünkü her telden bir ses çıkar. Ticaret Borsası ayrı bir rekolte yapar başka firmalar ayrı bir rekolte yapar bu Ziraat Odaları zaten bir rekolte yapıyordu bunu bıraktık bakanlığa şimdi iyi oldu. Ne ise tespit ediliyor. Tespit komisyonunun içerisinde her kuruldan da birer kişi var. Temsilci olarak. Onların gözleminde fındık rekoltesi yapılıyor.

 

ORDU-GİRESUN DONDU

Tahmin yürütmek tabi doğru değil. Afetler oluyor şu oluyor bu oluyor fındık yanıyor. Normal giderse geçen seneki kadar rekoltenin olabileceğini düşünüyorum. Don, Giresun ve Ordu tarafında hissedildi. Buralarda henüz öyle etkili bir don olmadı.” Taka  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DON REKOLTEYİ DÜŞÜRECEK  Önceki Haber

DON REKOLTEYİ DÜŞÜRECEK  

JAPONYA’DAN FATSA’YA 1 MİLYON LİRASonraki Haber

JAPONYA’DAN FATSA’YA 1 MİLYON LİRA

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar